Kiedy wymienić materac na nowy?

Większość osób wychodzi z założenia, że inwestując w dobrej jakości materac, kupują produkt, który posłuży im całe życie. Nic bardziej mylnego. Oczywiście odpowiednio pielęgnowany model materaca wytrzyma kilka lat, jednak zakłada się, że powinien on być wymieniany średnio co 7-10 lat. Jak w takim razie rozpoznać, że należy się zastanowić nad kupnem nowego? Do czego może prowadzić użytkowanie materaca dłużej niż wspomniane 10 lat?

Co powinno skłonić do wymiany materaca na nowy?

Istnieje wiele czynników, które wskazują, że stary materac już nie nadaje się do użytku. Oczywiście w pierwszej kolejności powinien nas zaalarmować stan materaca. Wszelkiego rodzaju grudki i nierówności wskazują na zużycie, podobnie jak uszkodzona lub rozpadająca się powłoka.

Bardzo łatwo możemy też zauważyć zużycie tego elementu łóżka podczas jego użytkowania. Wpijające się w ciało sprężyny, zagłębienia w miejscu najczęstszego leżenia oraz charakterystyczne skrzypienie mówią nam o tym, że materac należy wymienić na nowy.

Jakie są skutki spania na starym materacu?

Nasze ciało także potrafi wykazywać symptomy, które sugerują, że materac, którego używamy na co dzień, nie nadaje się już do użytku. Skutkami, które często możemy zauważyć i które równie często bagatelizujemy to bezsenność, rozdrażnienie i roztargnienie, bóle karku oraz innych partii kręgosłupa, ogólne zmęczenie i niedosypianie z powodu przewracania się w nocy z boku na bok.

Jakich długoterminowych objawów można się spodziewać?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że użytkowanie starego materaca może w większym stopniu odbić się na codziennym życiu, poza dolegliwościami bólowymi i tymi związanymi z gorszym samopoczuciem.

Do długoterminowych objawów możemy więc zaliczyć przybieranie na wadze, apatię, trudności z uprawianiem sportu, a w szczególności brak motywacji do aktywności fizycznej, zmniejszona produktywność w życiu zawodowym i rodzinnym, a także zauważalne przyspieszenie procesów starzenia (szczególnie widać to po zwiększającej się liczbie zmarszczek na twarzy).

Potrzeby zmieniają się wraz z wiekiem

Producenci materaców zazwyczaj dają wieloletnie, a nawet dożywotnie gwarancje na tworzone przez siebie produkty, co nie oznacza jednak, że materac będzie nam tak samo dobrze służył po kilkunastu latach użytkowania, jak w dniu zakupu. Wynika to nie tylko ze zmian zachodzących w jego strukturze, które najczęściej nie są widoczne gołym okiem. Zmiany zachodzą również w nas samych. Z biegiem lat mogą się pojawić choroby stawów czy kości, które będą wymagały zastosowania materaca o większym lub mniejszym stopniu twardości. Z czasem może się też zmieniać nasza waga, a jak wiadomo, jest to istotny czynnik przy wyborze tego elementu łóżka.

Materac a kwestia higieny

Na materacu średnio spędzamy 8 godzin dziennie, a w tym czasie na jego powierzchni wiele się dzieje. Co mianowicie? Ludzki organizm w nocy może wydzielać aż 1/3 litra potu, gdzie część z tego na pewno zostanie wchłonięta przez materac. Kiedy śpimy, nasze ciało produkuje też łupież oraz martwy naskórek, a to doskonała pożywka dla roztoczy. Szacuje się, że po 10 latach użytkowania materaca w jego wnętrzu znajdują się około 2 miliony roztoczy oraz ich odchodów. Jeśli więc chcemy, by nasz materac był miejscem higienicznym i nie był przyczyną reakcji alergicznych skóry, dbanie o jego regularną wymianę jest kluczowym zadaniem prowadzącym do zdrowego i bezpiecznego snu.

Jaki materac wybrać?

Szeroko poruszaliśmy ten temat w artykule „Jaki materac wybrać do łóżka?”, w którym bliżej poznajemy materace Koło. Sklep firmowy Fabryka Snu ma bowiem w swojej ofercie różne rodzaje materacy tego producenta, od tych najpopularniejszych jak materace Talalay, po specjalistyczne, dedykowane osobom ze schorzeniami kręgosłupa, materace szpitalne. Odsyłamy w takim razie do naszego kolejnego artykułu, a następnie do kontaktu w celu złożenia zamówienia.