PORADNIK

Poradnik – jak dobrać materac

Sample image

Materac jest konstrukcją, która stworzona jest po to, by zapewnić ciału odpowiednie podparcie w leżącej pozycji. Jego odpowiedni dobór jest gwarancją zdrowego, bezpiecznego i komfortowego snu. Decydując się na kupno materaca, warto poświęcić trochę więcej czasu na jego dobór. Wybór powinien być dostosowany do indywidualnych preferencji. Odpowiedni materac to inwestycja w zdrowie. Często jednak właściciele niewielkich mieszkań stają przed trudnymi dylematami związanymi z kwestiami technicznymi. Przygotowaliśmy praktyczny poradnik, który pomoże w wyborze dobrego materaca dopasowanego do Waszych potrzeb.


Dlaczego jest to takie ważne?

W łóżku spędzamy przeciętnie około 8 godzin na dobę, co daje średnio 1/3 całego życia. Organizm się regeneruje, mięśnie rozluźniają, a nerwy uspokajają. Jest to więc podstawowy i najważniejszy sposób regeneracji po całym dniu, dlatego to, na jakim materacu się on odbywa, jest bardzo ważne. Niewygodny i nieodpowiednio dobrany model przynieść może wiele szkody, która odczuwalna może być dopiero po wielu latach spania na niewygodnym łóżku. Ponadto poza samą regeneracją sił niezwykle ważne jest także dbanie o dobrą kondycję kręgosłupa. To, w jakiej pozycji i na jakim podłożu wypoczywa, odbija się na jego formie. Według teorii materac dorosłej osoby powinien być dłuższy o około 20 cm od jej wzrostu oraz mieć szerokość co najmniej 90 cm. Podczas kupna nie powinniśmy kierować się wyglądem i walorami estetycznymi, ponieważ materac przez większość czasu znajduje się pod warstwą prześcieradła, pościeli i innych okryć. Warto nie tylko usiąść na nim, ale także się położyć. Jego powierzchnia powinna być równa i elastyczna oraz dokładnie podpierać każdą część ciała.

Od czego zacząć?

Ilość typów i rodzajów materacy przeprawia o zawrót głowy, jednak pierwszym i najważniejszym kryterium powinno być wypełnienie. To na nie kierować powinny się pierwsze nasze myśli. Wypełnienie to to, co znajduje się we wnętrzu materaca. Wkład jest bowiem czymś w rodzaju podwozia materaca, które zapewnia idealne ułożenie dla kręgosłupa oraz podparcie każdej części ciała. W przypadku tego elementu popularne powiedzenie o tym, że liczy się przede wszystkim wnętrze, nabiera nowego i szczególnego znaczenia. O ile wypełnienie może być w dużej mierze uzależnione od stanu zdrowia i potrzeb naszego kręgosłupa o, tyle inne parametry, takie jak twardość i wygląd to już osobiste preferencje.

 

Twardy czy miękki?

Popularne jest przekonanie, że najlepszy jest jak najtwardszy materac. Jest to pozostałość po czasach, kiedy produkowano przede wszystkim materace sprężynowe, z trawy morskiej i włókna kokosowego a synonimem ich jakości była twardość. Natomiast prawdą jest to, że twardość zależna powinna być od masy ciała. Prawidłowo dobrany materac nie jest ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Powinien naturalnie dostosowywać się do krzywizn kręgosłupa. Pamiętać cały czas należy o zasadzie - 20 cm dłuższy materac niż długość ciała. Im większa masa ciała, tym materac powinien być twardszy. Spotkać można się z symbolami H1, H2, H3 i H4. Symbole te oznaczają kolejno: H1 przeznaczony jest dla osób do 60 kg, H2 – od 50 do 80 kg, H3 – od 70 do 110 kg, H4 – powyżej 100 kg.

 

Istotną kwestią jest także pozycja, w jakiej śpimy. Jeśli naturalnie układamy się na boku, najlepszym rozwiązaniem będzie materac, który będzie na tyle elastyczny, by pozwalać kręgosłupowi utrzymywać się w linii prostej przy jednoczesnym zagłębieniu wystających elementów ciała takich jak biodra, czy ramiona. Leżąc na wznak lub na brzuchu ciężar ciała rozkładany jest równomiernie. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na lędźwiową część kręgosłupa. Nie powinien być on zbytnio wbity w materac oraz nie wyginać się zbyt mocno. Jeśli aktywnie zmieniamy pozycję podczas snu, to najlepszym rozwiązaniem jest dobór materaca, który dopasowuje się do zmian.  Natomiast osoby, które zmagają się ze schorzeniami kręgosłupa, powinny się skonsultować z ortopedą, który doradzi jaki typ materaca będzie dla nas najlepszy. Ważne jest również zachowanie równowagi pomiędzy tym, co lubimy a tym, co jest dla nas najlepsze.

 

Od pewnego czasu na rynku znaleźć można także materace dzielące się na strefy twardości. Powstają one na skutek zapotrzebowania na tego typu przedmioty. Strefy te wydzielane zostały po to, by dawać odpowiednie podparcie dla głowy, szyi, barków, lędźwi, bioder, ud oraz łydek i stop. Sprawdzają się przede wszystkim u osób o średnim wzroście, które nie zmieniają zbyt często swej pozycji podczas snu.

 

Wypełnienie sprężynowe bonelowe

Sprężyny bonelowe mają zastosowanie w tapicerstwie i są w nim stosowane od bardzo dawna. Sprężyny okładane są warstwą ochronną w postaci filcu, włókiem bądź innych wypełniaczy, które mają za zadanie przeciwdziałać przedostaniu się ich na zewnątrz. Rodzaj warstwy ochronnej wpływa na twardość materaca, natomiast liczba zwojów świadczy o sprężystości oraz grubości materaca. Im ich więcej tym jest on grubszy oraz bardziej sprężysty.

 

Wypełnienie sprężynowe kieszonkowe

Wciąż jest to materac sprężynowy, jednak ma on znacznie mniejszą średnicę o kształcie walca. Ponadto jest umieszczony w specjalnie do tego przygotowanych kieszonkach z tkaniny. Dlatego materace te nazywane bywają kieszonkowcami lub materacami woreczkowymi. Zastosowanie kieszonek pozwala na ich niezależną pracę. Zyskuje to na elastyczności i bez trudu dopasowuje się do kształtów śpiącej osoby. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla par. Im większa liczba sprężyn, tym lepsza sprężystość i lepsze odwzorowanie kształtu ciała. Sprężyny uginają się wraz ze wzrostem masy ciała, dzięki liniowemu układowi.

 

Wypełnienie lateksowe

Lateks jest zwuklanizowanym mleczkiem kauczukowym. Powstaje po zmieszaniu naturalnego kauczuku z lateksem syntetycznym. Proporcje tego decydują o jakości materaca. Obecnie tworzone materace wykonywane są w 100% z naturalnego lateksu. Jest to materiał o niezwykle dużej elastyczności. Nie odkształca się pod wpływem ciężaru, dlatego jest bardzo dobrym wyborem na dwuosobowy materac. Gwarantuje bardzo wysoką higienę snu i komfort. Systemy otworów we wnętrzu materaca poddawany jest on procesom ciągłej wentylacji. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla alergików, ponieważ ma antybakteryjne i antygrzybiczne właściwości.

 

Wypełnienia termoelastyczne i piankowe

Pianka znajdująca się w materacach z tym wypełnieniem reaguje na ciepło ciała. Temperatura ciała wpływa na piankę, która odwzorowuje jego kształt. Efekt działania tej pianki to mniejszy nacisk na mięśnie i naczynia krwionośne podczas snu. Natomiast w przypadku materacy piankowych mamy do czynienia z niezbyt skomplikowaną budową. Pianka ta zwiększa elastyczność wraz ze wzrostem temperatury.

 

Jak zachować trwałość materaców?

Oczywiście na żywotność, kształt i wygodę materaca wpływ ma także stelaż. Im bardziej giętkie listwy i szersze ich rozstawienie, tym lepiej dla materaca. Zapewnia mu to należytą wentylację oraz optymalne rozłożenie.