Jak spać z zatkanym nosem?

Zatkany nos może skutecznie utrudnić zasypianie i obniżyć jakość snu. To koszmar każdej nocy – trudności z oddychaniem, ciągłe przewracanie się z boku na bok i brak spokojnego snu. Chcesz dowiedzieć się, jakie są przyczyny zatkanego nosa oraz jak można spać z niedrożnością nosa? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania związane z zatkanym nosem.

 

Objawy zatkanego nosa

Jednym z głównych objawów jest uczucie blokady w drogach oddechowych, które zmusza do oddychania przez usta. Również często podczas zatkania nosa towarzyszą ból głowy lub ucisk w okolicach zatok, które najczęściej objawiają się uczuciem ciężkości lub ucisku w okolicy czoła, nosa oraz policzków. Także nadmierna produkcja wydzieliny oraz obrzęk śluzówki, to objawy, o których nie można zapominać. Warto także wspomnieć o chrapaniu lub trudnościach ze spaniem. Nieprawidłowy przepływ powietrza przez nos podczas snu może prowadzić do chrapania i problemów z regeneracją w nocy.

 

Zatkany nos - przyczyny

Zatkany nos to dolegliwość, która jest niemal wszystkim doskonale znana. Poznaj najczęstsze przyczyny zatkanego nosa:

  • przeziębienie lub grypa - infekcje wirusowe często wywołują stan zapalny, co prowadzi do obrzęku błony śluzowej i zwiększonej produkcji śluzu.
  • suche powietrze - zbyt suche powietrze w pomieszczeniu może wysuszyć błonę śluzową nosa, powodując obrzęk i uczucie zatkania.
  • alergie - alergeny mogą powodować reakcje alergiczne, które będą najczęściej prowadzić do zatkania nosa.
  • zapalenie zatok - infekcje zatok często prowadzą do zatkanego nosa, bólu w okolicach zatok oraz gęstej, żółtawej wydzieliny.
  • nadużywanie kropli do nosa - stosowanie kropli do nosa dłużej, niż zalecany czas może prowadzić do tzw. polekowego nieżytu nosa.
  • infekcje bakteryjne - bakterie mogą powodować zatkany nos, szczególnie w przypadku zapalenia zatok lub nosa.

 

Jak spać z zatkanym nosem?

Jeśli borykasz się z zatkanym nosem, przedstawiamy kilka sposobów, by pomóc w radzeniu sobie z tym problemem w czasie snu.

  1. Podnieś bezgłowie łóżka, by głowa była lekko uniesiona. Taka pozycja ułatwia oddychanie i odpływ wydzieliny z nosa, zapobiegając gromadzeniu się śluzu w zatokach.
  2. Nawilż powietrze w sypialni, ponieważ ono nasila uczucie zatkanego nosa i może jeszcze bardziej pogorszyć objawy kataru. Użycie nawilżacza powietrza i zadbanie o nawilżanie powietrza w sypialni pozwoli znacząco poprawić komfort oddychania.
  3. Inhalacje i parówki - stosowanie inhalacji parowych z dodatkiem soli fizjologicznej, olejków eterycznych (np. eukaliptusowego, miętowego) lub rumianku pomagają udrożnić nos.
  4. Krople do nosa pomogą w oczyszczeniu nosa i nawilżeniu śluzówki. Takie krople znacznie ułatwiają oddychanie, zapewniając ulgę nawet po kilku chwilach!
  5. Unikaj alergenów w sypialni. Zmieniaj pościel i odkurzaj pokój, by pozbyć się roztoczy. Zadbaj o regularne sprzątanie sypialni.
  6. Pamiętaj o nawodnieniu, ponieważ jest kluczowe, aby śluz w nosie stał się bardziej płynny i łatwiejszy do usunięcia. Przed snem wypij ciepłą herbatę, by nawilżyć śluzówkę nosa i złagodzić objawy.

 

Stosując się do powyższych wskazówek, będziesz mógł znacznie poprawić jakość snu. Zadbaj o swój komfort senny, nawet mając zatkany nos. Niezależnie z jakiego powodu masz zatkany nos (czy w przypadku kataru, czy w przypadku alergii lub innych), zadbaj o swobodne oddychanie i spokojny sen.

 

Jak odetkać zatkany nos?

Oprócz powyższych wskazówek proponujemy także ciepły okład na zatoki - jest to doskonałe rozwiązanie na łagodzenie objawów kataru. Podczas zatkanego nosa bierz także gorące prysznice, które pozwolą rozrzedzić śluz, udrożnić nos i lekko złagodzą podrażnienia błon śluzowych. Unikaj także drażniących substancji (np. dymu papierosowego, czy intensywnych zapachów chemikaliów), a także alkoholu i ostrych przypraw, ponieważ mogą one nasilać obrzęk błony śluzowej nosa i utrudniać zasypianie.

 

Pamiętaj, by wydmuchać nos i pozbyć się wydzieliny z zatok. Nawilżacz powietrza, leki przeciwhistaminowe oraz płukanie nosa to tylko niektóre rozwiązania, które pozwolą odetkać nos i zniwelować swędzenie nosa. Nie pozwól na nieprzespaną noc z powodu kataru, czy bólu gardła - zadbaj o swoje samopoczucie już dzisiaj!

 

Jeśli także doskwiera Ci zespół cieśni nadgarstka, zerknij na nasz artykuł, w którym przedstawiamy porady, jak zapewnić sobie komfortowy sen borykając się z tym problemem!