Każda osoba, która stoi przed zadaniem urządzenia własnej sypialni lub pokoju dziecka, musi się zastanowić, jakie łóżko wybrać. Otóż producenci łóżek oferują modele drewniane, tapicerowane bądź wykonane ze sklejki. O ile każde z tych modeli ma swoje wady i zalety, tak największą popularnością cieszą się łóżka drewniane wykonane z drewna sosnowego. Co w takim razie warto wiedzieć o tego typu łóżkach, decydując się na zakup?
Na popularność zarówno łóżek, jak i innych mebli wykonanych z drewna sosnowego wpływa kilka cech. Przede wszystkim odpowiada za to dostępność materiału: lasy sosnowe znajdują się niemal w każdym regionie Polski, ponieważ sosna może rosnąć w każdych warunkach. Co więcej, jest to drzewo, które do wzrostu nie wymaga dużej przestrzeni, a ponadto rośnie bardzo szybko, nawet w okresie zimowym.
Drewno sosnowe jest też lekkie, dlatego jego transport jest znacznie łatwiejszy niż w przypadku innych rodzajów drewna.
Atutem drewna sosnowego jest też pewnego rodzaju plastyczność. Producenci mebli mogą z niego tworzyć wyposażenie wnętrz o rozmaitych kształtach i formach, co oczywiście spotyka się ze sporym uznaniem i zainteresowaniem konsumentów.
Niewątpliwie korzyścią w przypadku sosnowych łóżek jest także ich niska cena, która wynika właśnie z powszechności drewna sosnowego. Jest to więc doskonała propozycja dla osób, które przy zakupie tego mebla chciałyby zaoszczędzić.
Łóżka sosnowe są przede wszystkim polecane osobom cierpiącym na różnego rodzaju alergie. Drewno sosnowe ma właściwości elektrostatyczne, co oznacza, że nie przyciąga kurzu. Kolejną właściwością jest higroskopijność. Łóżko reguluje więc poziom wilgotności w powietrzu dzięki absorbowaniu lub uwalnianiu pary ze struktur sośnicy.
By łóżko spełniało swoje zadanie przez wiele lat, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja, która tak naprawdę ogranicza się do dwóch czynności. Na co dzień warto przecierać ramę łóżka wilgotną ściereczką, by usunąć ewentualne zabrudzenia. Istotną czynnością w procesie pielęgnacyjnym jest olejowanie drewna (impregnacja). Wystarczy kupić specjalny olej do drewna, nanieść niewielką jego ilość na ściereczkę, a następnie przetrzeć łóżko. Taką czynność wystarczy wykonywać raz na miesiąc. Regularna pielęgnacja łóżka odwdzięczy się tym, że będzie się ono pięknie prezentować przez długi czas.
Jak każdy mebel, także i łóżka z drewna sosnowego mają swoje wady. O czym więc można mówić w tym przypadku? Z jednej strony zaletą drewna sosnowego jest jego plastyczność, jednak w niektórych przypadkach może się to okazać wadą. Dlaczego? Ponieważ jeśli łóżko będzie użytkowane przez osobę o większej wadze, może dojść do wyrobienia się otworów montażowych kołków oraz śrub. Z tego też względu ten typ łóżka nie jest polecany osobom z nadwagą. Doskonale za to sprawdzi się w przypadku osób o normalnej wadze oraz dla dzieci.
Warto również wiedzieć, że surowe drewno sosnowe ciemnieje pod wpływem promieniowania UV, więc z czasem może zmienić swój wygląd. Oczywiście w zależności od preferencji dla jednych osób może być to wada, a dla innych zaleta.
Jeśli szukamy łóżka, które może nam posłużyć przez kilka lat, a które dostępne jest w rozsądnej cenie, model z drewna sosnowego sprawdzi się w tej roli idealnie. Jeśli będziemy odpowiednio pielęgnować jego powierzchnię, przez długi czas będzie ono zachwycać nas swoim naturalnym pięknem.