Twardość materaca H1, H2, H3, H4 - co to znaczy?

Twardość materaca H2 - co to znaczy? Zastanawiałeś się kiedyś, czym są symbole H1, H2, H3 i H4? Stopień twardości materaca ma ogromny wpływ na komfort snu, dlatego zanim kupimy materac, warto wiedzieć, co oznaczają te symbole i jaka twardość materaca będzie dla nas odpowiednia.

Czym są stopnie twardości materaca H1, H2, H3, H4?

Skrót "H" pochodzi z języka angielskiego od słowa hardness, czyli "twardość". Skala twardości materaca rozpoczyna się od jedynki, H1 zatem to najbardziej miękki materac, dla osób o wadze nieprzekraczającej 60 kg. Średnio miękki materac, czyli H2, jest odpowiedni dla osób ważących do 80 kg. Materac średnio twardy - H3 - sprawdzi się osobom o wadze do 100 kg. Twardy materac - H4, a z najtwardszych modeli nawet i H7 - przeznaczony jest dla wagi powyżej 100 kg. Każdy z tych materacy ma inną reakcje na nacisk. Miększe łatwo się zapadają, twardsze trudniej. Jednak sama waga ciała nie jest jedynym wyznacznikiem, który powinien rzutować na ostateczny zakup materaca, wiele bowiem zależy od naszych indywidualnych preferencji.

Materac twardy czy materac miękki - który lepszy?

Każdy może mieć inne odczucie twardości materaca. Wpływ ma na to najczęstsza pozycja spania czy ewentualne problemy zdrowotne.

1. Wsparcie dla kręgosłupa:

  • twardy - oferuje lepsze wsparcie dla kręgosłupa, co może być korzystne dla osób z dolegliwościami kręgosłupa lub bólami pleców;
  • miękki - dostosowuje się do naturalnych krzywizn ciała, co może być bardziej komfortowe dla niektórych osób, zwłaszcza bez problemów bólowych.

2. Preferencje snu:

  • twardy - idealny dla osób preferujących sen na twardszej powierzchni;
  • miękki - sprawdzi się tym, którzy cenią sobie uczucie zanurzenia się w miękkim materacu.

3. Problemy zdrowotne:

  • twardy - osoby z problemami ortopedycznymi mogą odczuwać ulgę przy korzystaniu z materaca twardszego, który zapewnia stabilne podparcie;
  • miękki - osoby z dolegliwościami mięśniowymi lub stawowymi mogą odczuwać ulgę z materaca bardziej miękkiego, który może pomóc w zmniejszeniu nacisku na obszary bolesne i poprawić krążenie.

4. Preferencje spania na boku czy plecach:

  • twardy - osoby, które śpią na plecach, powinny wybrać twardszy materac, który utrzymuje kręgosłup w równoległej pozycji;
  • miękki - ci, którzy śpią na boku, mogą woleć miękkie powierzchnie, które dostosują się do krzywizn ciała, redukując nacisk na barki i biodra.

Jak dobrać twardość materaca?

Gdy wiesz już, co oznaczają symbole H1, H2, H3 i H4, a także dla kogo przeznaczone są materace miękkie, a dla kogo materace twarde, możesz zdecydować o doborze twardości materaca. Najczęstszym, uniwersalnym wyborem są H2 i H3, jeśli jednak masz problemy z kręgosłupem czy krążeniem, ważysz bardzo mało lub dużo, preferujesz spanie na plecach lub na boku bądź masz inne potrzeby związane ze snem, warto poświęcić więcej czasu przy zakupie materaca. Jakość snu jest niezwykle istotna, a dobrze dobrany materac może rzutować na nasz komfort psychiczny i fizyczny. Zarówno zbyt miękki materac, jak i zbyt twardy materac mogą powodować wiele problemów zdrowotnych. Dlatego też tak ważna jest skala twardości materacy.

Polecamy wysokojakościowe materace Koło MK Foam - ich szeroki wybór twardości i rodzajów sprawi, że z łatwością dobierzesz dla siebie idealny model!