Drewno w aranżacji wnętrz wykorzystywane jest od zamierzchłych czasów. Uwielbiamy ten materiał, ponieważ jest ponadczasowy, zawsze modny, a ponadto sprawdza się w wielu aranżacjach, zarówno tych klasycznych, jak i nowoczesnych. Atutem drewnianych mebli i elementów wykończenia wnętrz jest również trwałość i odporność na zniszczenia. Wiele osób decydujących się na drewno w mieszkaniu, zastanawia się, czy można łączyć jego poszczególne odcienie. Oczywiście, że tak, jednak należy trzymać się kilku zasad. Jak w takim razie łączyć ze sobą kolory drewna, by stworzyć piękne i harmonijne wnętrze?
Każda osoba interesująca się aranżacją wnętrz ma świadomość tego, jak wiele dostępnych jest odcieni drewna. Ta różnorodność z jednej strony może być problemem, bo osoba niedoświadczona może mieć trudność z trafnym dobraniem mebli w poszczególnych odcieniach. Z drugiej jednak strony jest to doskonała baza do tego, by tworzyć nieoczywiste i nieszablonowe aranżacje.
Kolory drewna różnią się między sobą tonacją. To oczywiste, że odcienie drewna bukowego, dębowego czy orzechowego różnią się między sobą. By zdecydować, jaki gatunek drewna będzie pasował do innych odcieni, wystarczy spojrzeć na drewno i zastanowić się, do jakiego koloru jest zbliżony. Czy jest mu najbliższy kolor żółty, czerwony, a może różowy? Według tego kryterium należy dobierać inne drewniane elementy wyposażenia wnętrza.
Drewno różni się między sobą także usłojeniem. Charakterystyczne i wyraźne usłojenie sprawdzi się we wnętrzach rustykalnych i industrialnych, jednak by stworzyć harmonijne wnętrze, należy je łączyć z drewnianymi elementami o spokojniejszym wzorze. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli zdecydujemy się na meble z wyraźnym usłojeniem, zadbajmy o to, by podłoga nie była już tak charakterystycznie zdobiona naturalnym drewnianym wzorem. Zasada ta nawiązuje do dobrze znanych zasad wystroju: wybierając wyraziste elementy, należy je zestawiać ze spokojnymi, mniej rzucającymi się w oczy akcentami.
Aranżację wystroju należy zacząć od wybrania jednego dominującego odcienia drewna. Powinien on być pod postacią podłogi. Kolor stolarki okiennej i drzwiowej powinien nawiązywać do koloru podłogi. Kolejnym etapem jest wybranie koloru mebli, który może kontrastować z odcieniem podłogi (np. dąb bielony i naturalny) lub może do niego nawiązywać.
Wykorzystanie dwóch odcieni drewna w pomieszczeniu jest dość powszechnym rozwiązaniem, które nie nastręcza tylu trudności aranżacyjnych. Osoby, które myślą o bardziej nieszablonowym wnętrzu decydują się często na wykorzystanie trzech kolorów. Jak w takim razie umiejętnie je wykorzystać? Należy zdecydować się na dwa kolory na zasadzie kontrastu. Trzeci kolor powinien być zbliżony do jednego z nich.
Decydując się na dwa lub trzy odcienie drewna w pomieszczeniu, warto zadbać o to, by poszczególne meble lub podłoga z meblami w różnych odcieniach się ze sobą nie stykały. Jeśli zdecydowaliśmy się np. na stół Dekort z serii Porto w odcieniu naturalnego dębu, a podłoga jest w kolorze białym lub wręcz przeciwnie, w odcieniu wenge, można pod stół dać dywan. W ten sposób wydzielimy osobną przestrzeń, a wspomniane odcienie drewna nie będą się ze sobą „gryźć”.
By wnętrze stało się spójne, do stołu warto dobrać inny element wyposażenia wnętrz, który będzie utrzymany w podobnej kolorystyce. Może to być np. lustro Dekort z kolekcji Vigo:
Z kolei jeśli zdecydowaliśmy się na ciemną podłogę, ale marzymy o jasnej komodzie, warto wybrać meble na nóżkach – przestrzeń pomiędzy podłogą a meblem także będzie barierą rozdzielające dwa odcienie drewna.
Jak się okazuje, łączenie mebli w różnych odcieniach drewna wcale nie musi być trudne. Jeśli szukasz mebli w okolicach Koszalina lub innych pobliskich miast, zachęcamy do skorzystania z oferty Fabryki Snu. W asortymencie znajdują się wyłączenie meble z litego drewna, które dostępne są w najpopularniejszych odcieniach.