Problemy ze snem a materac

Sen odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji psychicznej. Źle przespana noc często wpływa negatywnie na samopoczucie przez cały dzień, zaś chroniczne problemy ze snem mogą znacznie pogorszyć jakość życia. Jednym z czynników, który może przyczynić się do tych problemów, jest niewłaściwie dobrany materac. W jaki sposób może on wpływać na sen?

Z czego wynikają problemy ze snem?

Można wyróżnić cztery fazy snu: zasypianie, sen płytki, sen głęboki i faza REM. Wszystkie te etapy są istotne, a ich zaburzenie może powodować problemy zdrowotne. Kłopoty ze snem mogą mieć różne przyczyny, począwszy od stresu i napięcia przez nieprawidłowy tryb życia aż do chorób objawiających się zaburzeniami snu. Niekiedy wystarczy zadbać o dobre nawyki senne, czasem jednak konieczna może okazać się wizyta u lekarza, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z innymi objawami, takimi jak bezdech senny, depresja czy stany lękowe. Również inne choroby objawiające się bólem, niewydolność wątroby, problemy z sercem, nadczynność tarczycy czy częste bóle głowy mogą wpływać na problem bezsenności i zaburzać jakość snu.

Czy materac ma wpływ na sen?

Odpowiedź brzmi: tak. Materac, na którym śpimy, może mieć znaczący wpływ na komfort snu i być jednym z czynników, które powodują złe wysypianie się. Ciało styka się z nim codziennie przez całą noc, jeśli więc materac nie daje odpowiedniego podparcia, może powodować zakłócenie stanu zdrowia na różnym poziomie, od bólów karku aż po problemy z krążeniem.

Źle dobrany materac a sen

Niewygodny materac może prowadzić do nieprawidłowego ułożenia kręgosłupa podczas snu, co z kolei może powodować dyskomfort i ból pleców. Nieodpowiednia twardość materaca może natomiast prowadzić do problemów z krążeniem krwi i przykurczów mięśni, a przez to utrudniać zasypianie oraz wpływać na długość snu i jego jakość. Zbyt miękki materac spowoduje złe podparcie dla kręgosłupa, zbyt twardy natomiast będzie uciskać stawy, zaś skrzypiące, głośne materace, zwłaszcza takie, które przekazują ruch przez całą powierzchnię, łatwo mogą powodować częste wybudzanie w nocy.

Jaki materac wybrać na zaburzenia snu?

Odpowiedni dobór materaca zdecydowanie może poprawić komfort snu. Istnieje wiele różnych rodzajów materacy, ale nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania. Dlatego ważne jest, aby dobrać materac odpowiedni do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Często to ból lub napięcie mięśni powodują problemy z zaśnięciem, dlatego materace termoelastyczne, które dostosowują się do kształtów ciała pod wpływem temperatury, mogą być dobrym wyborem, zwłaszcza dla osób borykających się z problemami z kręgosłupem lub mięśniami. W przypadku osób, które dużo czasu spędzają w łóżku, warto postawić na odpowiedni materac ortopedyczny - przeciwodleżynowy, który zredukuje dolegliwości. Dobrym wyborem będą materace Koło, które dzięki nowoczesnej technologii i wysokiej jakości materiałów są doskonałym wsparciem dla każdego, kto cierpi na bezsenność i inne zaburzenia snu.

materac termoelastyczny

Zadbaj o sen i postaw na wygodny materac!

Wybór odpowiedniego materaca może mieć istotne znaczenie dla poprawy komfortu spania i rozwiązania problemów ze snem. Dobra jakość snu jest niezbędna dla naszego zdrowia i dobrej kondycji psychicznej, dlatego warto zainwestować czas i wysiłek w znalezienie odpowiedniego materaca, który będzie zapewniał nam wsparcie przez całą noc. Oczywiście nie tylko materac ma znaczenie - również ważna jest poduszka (sprawdź: jaką wybrać poduszkę do spania). Warto też dbać o dobre nawyki przed snem; unikanie ciemnych pomieszczeń za dnia i silnego światła wieczorem, zwłaszcza światła niebieskiego, regularny tryb życia, częsta aktywność fizyczna, nienajadanie się tuż przed snem, ograniczenie hałasu wieczorem, przewietrzenie sypialni czy też unikanie alkoholu i dużej ilości kofeiny - to tylko kilka czynników, które mogą wspomóc problemy ze snem, niewynikające z zaburzeń czy chorób. Postaw na dobrany materac i zadbaj o swoje zdrowie i sen!