Najważniejsze zasady higieny snu

Sen to fundament naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. To właśnie on pozwala nam prawidłowo funkcjonować. Wpływa na układ odpornościowy, ciśnienie tętnicze, pracę serca. Niestety w dzisiejszych czasach wielu z nas cierpi na brak odpowiedniej ilości snu, co prowadzi do obniżonej koncentracji, stanów lękowych, a nawet problemów z metabolizmem. Jak więc poprawić jego jakość i zadbać o zdrowy sen?

Przestrzeganie zasad higieny snu jest kluczowe dla naszego zdrowia. Każdy z nas powinien zadbać nie tylko o to, by wystarczająco długo sypiać, ale też o to, by ten sen był możliwie jak najbardziej jakościowy. A to wymaga stosowania odpowiedniej higieny snu, w szczególności zadbania o regularny harmonogram snu i odpowiednie warunki w sypialni.

 

Regularny harmonogram snu – klucz do zdrowego odpoczynku

Jednym z podstawowych kroków, by poradzić sobie z niedoborem snu, jest wypracowanie optymalnego rytmu, polegającego na zasypianiu i wstawaniu o zbliżonych porach. To jedna z podstawowych zasad higieny snu.

 

Sen o tej samej porze każdego dnia

Ludzki organizm działa w rytmie dobowym, który reguluje wewnętrzny zegar biologiczny. Jeśli chodzisz spać i budzisz się o różnych godzinach, zaburzasz ten rytm, co może utrudniać zasypianie i zakłócać sen. Najlepsze, co możesz zrobić, to ustalić regularny tryb życia – kłaść się spać i wstawać o tej samej porze, nawet w weekendy.

 

Sen o niewłaściwej porze

Przesypianie dnia i czuwanie w nocy sprzyja problemom zdrowotnym, takim jak bezdech senny, wahania ciśnienia tętniczego czy zaburzenia faz snu. Zadbaj nie tylko o to, by zasypiać i wstawać o regularnych porach, ale również, by spać w optymalnych godzinach.

Przeważnie wskazuje się, że najbardziej jakościowy sen przypada na godzinę 22:00-2:00. Pamiętaj, że brak snu w optymalnych godzinach może prowadzić do utraty świadomego kontaktu z rzeczywistością, czyli uczucia otępienia i zmniejszonej reaktywności organizmu.

 

Unikanie drzemek późnym popołudniem

Chociaż krótka drzemka w ciągu dnia może mieć korzystny wpływ na regenerację organizmu, zbyt długi czas odpoczynku po południu zadziała odwrotnie – zakłóci Twój sen w ciągu nocy. Jeśli czujesz zmęczenie, lepiej wyjdź na świeże powietrze lub posłuchaj spokojnej muzyki, zamiast kłaść się do łóżka na kilka godzin. W ten sposób zadbasz o lepsze samopoczucie.

 

Odpowiednie warunki w sypialni – fundament dobrego snu

Aby sen był regenerujący, nie wystarczy tylko kłaść się spać o tej samej porze – równie ważne jest stworzenie odpowiednich warunków w sypialni.

 

Materac i poduszka – komfort przede wszystkim

To, czego potrzebujesz, aby zadbać o higienę snu, to oczywiście dobry materac i poduszka. W innym razie grożą Ci bóle pleców i odcinka szyjnego. Dobry materac powinien dostosowywać się do kształtu ciała, zapewniając wsparcie dla kręgosłupa. Sprawdź materace Koło w sklepie Fabryka Snu i wybierz wariant idealny dla siebie. Poduszka również ma znaczenie – powinna utrzymywać głowę w neutralnej pozycji, by unikać napięcia mięśniowego.

 

Optymalna temperatura w sypialni

Na higienę snu wpływa także temperatura. Nie powinna być ona zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka. Optymalna temperatura w pokoju powinna wynosić około 18–20°C. Warto również pamiętać o regularnym i odpowiednim wywietrzeniu sypialni przed snem, aby dostarczyć organizmowi świeżego powietrza.

 

Światło – wróg dobrego snu

Światło niebieskie emitowane przez ekrany telefonów, telewizorów i komputerów może zaburzać wydzielanie melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za sen. Dlatego na godzinę przed pójściem spać warto ograniczyć oglądanie telewizji czy korzystanie ze smartfona. Również jasno oświetlone pomieszczenia wieczorem mogą negatywnie wpływać na jakość snu.

 

Cisza i redukcja bodźców zewnętrznych

Hałas dochodzący z ulicy, głośne rozmowy czy nawet delikatne dźwięki elektroniki mogą zakłócać sen. Jeśli nie masz możliwości wyciszenia sypialni, spróbuj użyć zatyczek do uszu lub białego szumu, który maskuje niechciane odgłosy.

 

Unikanie intensywnego wysiłku i obfitych posiłków przed snem

Regularna aktywność fizyczna ma korzystny wpływ nie tylko na jakość snu, ale i jakość życia. Pamiętaj jednak, że ćwiczenia oddechowe lub zaprzestanie aktywności ruchowej powinny nastąpić co najmniej 2–3 godziny przed snem. Uprawianie sportu późnym wieczorem może pobudzić organizm i utrudnić zasypianie.

Podobnie z jedzeniem – obfity i w dodatku tłusty posiłek tuż przed snem zmusza organizm do trawienia, a więc wykonywania pracy. Zaleca się spożywanie lekkiej kolacji minimum 2 godziny przed pójściem spać.

 

Relaks i rytuały wieczorne

Aby ułatwić zasypianie, warto wypracować wieczorne nawyki, które wyciszą organizm. Dobrym pomysłem jest: ciepła kąpiel, spokojna muzyka, która redukuje napięcie oraz ćwiczenia oddechowe, które pomagają osiągnąć stan zmniejszonej reaktywności organizmu i spowalniają pracę serca.

Odwiedź nasz sklep z materacami w Słupsku i zadbaj o najważniejsze zasady higieny snu: wygodne łóżko, profesjonalny materac i miękką poduszkę!