Nie jest tajemnicą, że pobyt w szpitalu to dla większości osób przykre doświadczenie. Dyskomfort lub ból spowodowany daną dolegliwością, rozłąka z rodziną i przede wszystkim konieczność niemal ciągłego leżenia w łóżku – wszystko to nie ułatwia pacjentowi pobytu w szpitalu. Oczywiście o dobre samopoczucie pacjenta powinien dbać personel medyczny, ale w tej kwestii kluczowy jest jeszcze jeden element: łóżko szpitalne. Powinno ono być na tyle komfortowe, by wielogodzinne korzystanie z niego nie powodowało dodatkowego bólu stawów. Właśnie dlatego placówki medyczne decydują się na zakup materaców szpitalnych specjalnego przeznaczenia. Czym charakteryzują się takie materace?
Materace, które są używane w szpitalach, powinny spełniać ściśle określone normy, a także posiadać atesty, ponieważ ich zastosowanie znacznie różni się od tego, w jaki sposób i w jakich sytuacjach używamy tradycyjnych materacy w domach. Materace, które posiadają specjalne atesty, charakteryzują się tym, że ich budowa, konstrukcja oraz wykorzystane materiały uzyskały pozytywną opinię certyfikowanych ośrodków medycznych. Procedury nadawania atestu wyrobów medycznych opisane są m.in. w Ustawie z dnia 20 maja 2010 roku o wyrobach medycznych.
W szpitalu każdy pacjent powinien mieć zapewnioną wygodę rekonwalescencji, a wpływa przede wszystkim na to jakość materaca, z uwagi na to, jak wiele czasu pacjent spędza w łóżku. Właśnie dlatego materace szpitalne są projektowane według ściśle określonych zasad, przez co charakteryzują się określonymi cechami. Jakie są punkty wspólne wszystkich materaców szpitalnych?
Każdy materac szpitalny charakteryzuje się przede wszystkim sprężystością. Cecha ta jest niezwykle istotna, ponieważ wpływa na komfort długotrwałego użytkowania materaca. Materac idealnie dopasowuje się do ciała pacjenta, więc nie powoduje bólu stawów i kości, jak miałoby to miejsce w przypadku najzwyklejszych materaców dostępnych na rynku.
Materace szpitalne gwarantują higieniczne warunki hospitalizacji. Należy pamiętać, że duża część pacjentów cały okres rekonwalescencji spędza w łóżku bez możliwości samodzielnego skorzystania z toalety. Oddawanie potrzeb fizjologicznych za pomocą środków higienicznych lub akcesoriów dostępnych w szpitalach bardzo często może się zakończyć przykrym wypadkiem, dlatego wodoodporność w przypadku materacy szpitalnych ma bardzo duże znaczenie.
Dzięki temu, że materace są bardzo wygodne, pozytywnie wpływają na komfort psychiczny pacjenta.
Materace wykorzystywane w szpitalach charakteryzują się wyjątkową trwałością. Wykonane są z bardzo wytrzymałych materiałów, odznaczają się ogromną precyzją szycia i nie są podatne na widoczne ślady użytkowania. Dzięki temu mogą służyć ośrodkom szpitalnym przez naprawdę wiele lat.
Placówki szpitalne najczęściej decydują się na materace Koło. Opinie na temat tego producenta są bardzo pozytywne, co potwierdzają szpitale w całej Polsce.