Materac piankowy czy sprężynowy - który wybrać?

Wybór odpowiedniego materaca to kluczowy krok w zapewnieniu sobie zdrowego snu i komfortu podczas wypoczynku. Jednak na rynku dostępne są różne rodzaje materacy, co może sprawić, że podjęcie decyzji może być trudne. Najpopularniejsze z nich to materac sprężynowy i materac piankowy. Który wybrać, by zagwarantować sobie komfortowy sen?

 

Materac sprężynowy - zalety i wady

Materace sprężynowe (czyli materace kieszeniowe) to najpopularniejszy i najbardziej tradycyjny rodzaj materacy. Głównym wyróżnikiem w materacach sprężynowych są oczywiście sprężyny ukryte w materiałowych kieszonkach, które pracują niezależnie. Twardość materaca sprężynowego zazwyczaj sięga aż siedmiu stref, co pozwala na indywidualny wybór. Wśród materacy sprężynowych można wyróżnić materace bonellowe, wykonane z grubych sprężyn typu bonell.

Zalety materaca sprężynowego

  • Wsparcie dla kręgosłupa - materace sprężynowe oferują doskonałe wsparcie dla kręgosłupa, co jest szczególnie istotne dla osób cierpiących na dolegliwości pleców. Sprężyny pozwalają na równomierne podparcie i rozłożenie ciężaru ciała.
  • Dobra cyrkulacja powietrza - konstrukcja w materacu sprężynowym sprzyja przepływowi powietrza, co może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej temperatury podczas snu.

Wady materacy sprężynowych

  • Materac sprężynowy może przekazywać ruchy partnera, co bywa uciążliwe, jeśli ktoś śpi obok osoby, która często się przewraca.
  • Krótsza trwałość - w porównaniu z materacami piankowymi, materace sprężynowe zazwyczaj mają mniejszą wytrzymałość i mogą wymagać częstszej wymiany.

materac sprężynowy

 

Materac piankowy - zalety i wady

Materace piankowe to bardzo różnorodna grupa materacy, które zamiast sprężyn wypełnione są specjalną pianką. Można wyróżnić m.in. materace wysokoelastyczne i termoelastyczne. To gwarancja doskonałej elastyczności i stabilnego podparcia.

Zalety materacy piankowych

  • Doskonałe dopasowanie - materace piankowe dostosowują się do kształtu ciała, co zapewnia wyjątkowy komfort snu. To szczególnie korzystne dla osób z problemami ortopedycznymi.
  • Długa trwałość - materace piankowe są znane z ich długiej trwałości. Mogą służyć przez wiele lat, zachowując swoje właściwości.
  • Wysoka przewiewność - w materacach piankowych dzięki doskonałej cyrkulacji powietrza jest mniejsza szansa na rozwój grzybów czy pleśni.

Wady materacy piankowych

  • Niektóre modele materacy piankowych mogą zatrzymywać ciepło, co może być niewygodne dla osób, które źle znoszą wysoką temperaturę podczas snu.
  • Cena - materace piankowe wysokoelastyczne zazwyczaj są droższe niż materace sprężynowe, co jest minusem dla osób dysponujących mniejszym budżetem.

materac piankowy

 

Materace sprężynowe i materace piankowe - które lepsze?

Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który materac wybrać - sprężynowy czy piankowy. Jeśli cenisz tradycyjne wsparcie dla kręgosłupa i nie przeszkadza Ci przekazywanie ruchów osoby śpiącej obok, materac sprężynowy może być dla Ciebie odpowiedni. Jeśli jednak masz problemy z kręgosłupem i preferujesz najwyższą wygodę, materac piankowy będzie prawdopodobnie lepszym wyborem. Ważne, by wybierać wysokojakościowe zarówno sprężyny, jak i pianki termoelastyczne, najlepiej od sprawdzonego producenta. Można też zdecydować się na materace hybrydowe, łączące obie te opcje.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Fabryki Snu - proponujemy doskonałej jakości materace Koło, które gwarantują wysoki komfort snu i idealne podparcie!