Materac dla seniora - jaki wybrać?

Sen odgrywa niezwykle istotną rolę w utrzymaniu zdrowia i samopoczucia, zwłaszcza u osób starszych. Dlatego dobrze dobrany materac może znacząco wpłynąć na jakość snu i ogólną jakość życia seniora. Odpowiedni wypoczynek to w końcu podstawa, a zwłaszcza w przypadku osób w podeszłym wieku, których ciało często wymaga szczególnej uwagi. Czym zatem kierować się, wybierając materac dla seniora?

 

Komfort snu w przypadku osób starszych

Kiedy się starzejemy, nasze potrzeby związane ze snem mogą się zmieniać. Często stajemy w obliczu różnych dolegliwości bólowych, takich jak bóle pleców czy stawów praz problemy z układem krążenia, które wpływają na jakość snu. Choć osoby starsze potrzebują mniej snu, jest on równie ważny co u dziecka czy dorosłego. Seniorzy częściej wstają z łóżka nocą, np. idąc do toalety, nierzadko też się wybudzają, a także robią sobie drzemki w ciągu dnia. Dlatego też dobry materac, który da starszym osobom odpowiedni komfort użytkowania i złagodzi dolegliwości, to podstawa.

 

Jaka twardość materaca dla starszej osoby?

Jednym z najważniejszych czynników, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze materaca dla seniora, jest jego twardość. Osoby starsze często potrzebują materace średnio twarde (H2). Taka twardość zapewnia odpowiednie wsparcie dla ciała, jednocześnie pozwalając na komfortowe ułożenie się i zniwelowanie nacisku na punkty narażone na ból, takie jak barki i biodra. Wiele zależy też bowiem od masy ciała i postury osoby starszej. Jeżeli waży ona naprawdę mało, można zdecydować się na materac miękki H1, jeśli dużo - H3 lub H4. Warto jednak pamiętać, że twardość materaca może być kwestią indywidualnych preferencji, więc warto dostosować ją do potrzeb seniora. Zanim pójdziemy wybrać materac dla osoby starszej, warto zastanowić się, na jakie dolegliwości się skarży, tak by wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas zakupu.

 

Materac dla seniora - sprężynowy czy piankowy?

Następnym krokiem jest wybór rodzaju materaca. Na rynku dostępne są różne materace sprężynowe oraz materace z pianki termoelastycznej, a każdy z nich ma swoje zalety. Materac sprężynowy gwarantuje dobrą wentylację i chłodzenie, co jest ważne, zwłaszcza w okresie letnim. Jest też szczególnie korzystny dla osób z większą wagą dzięki odporności na deformację. Z kolei materace piankowe dostarczają doskonałe wsparcie dla ciała i zniwelowanie punktów nacisku, co może pomóc w łagodzeniu bólu pleców i stawów. Ostateczny wybór między nimi zależy od indywidualnych potrzeb seniora, ale też ewentualnych problemów zdrowotnych. W przypadku ciągłego spędzania czasu w łóżku konieczny może okazać się materac przeciwodleżynowy.

materac dla seniora piankowy

 

Materac dla osoby starszej a dolegliwości bólowe

Jeśli senior boryka się z dolegliwościami bólowymi, dobór odpowiedniego materaca staje się jeszcze bardziej istotny. Osoby z bólami pleców, stawów czy innymi problemami zdrowotnymi powinny zwrócić uwagę na materace, które oferują dodatkowe wsparcie i odciążenie. Materace lateksowe lub z pianki wysokoelastycznej często są polecane dla osób z różnymi bólami, ponieważ dostosowują się do konturów ciała i zmniejszają nacisk na bolesne obszary. Najważniejsze, aby materac gwarantował swobodny przepływ krwi i nie uciskał kręgosłupa. Materace termoelastyczne mogą mieć dobry wpływ na układ krążenia - wysokojakościowa pianka poprawia krążenie krwi, będąc jednocześnie gwarancją właściwego podparcia i dzięki temu umożliwiając swobodny przepływ płynów.

Warto też pamiętać o kwestiach higienicznych - pokrowiec materaca powinien mieć właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, tak aby nie rozwijały się w nim drobnoustroje oraz by odprowadzały wilgoć na zewnątrz. Warto zwracać na to szczególną uwagę zwłaszcza w przypadku seniorów cierpiących na nadmierną potliwość.

Odpowiednio dobrany materac to podstawa, dlatego wybór materaca powinien być dobrze przemyślany i odpowiadający na wszelkie potrzeby seniora. Polecamy wysokojakościowe materace Koło, które dzięki różnorodności i wielu poziomom twardości pozwalają na indywidualny wybór, gwarantujący zakup na lata!