Mogłoby się wydawać, że łóżka dla dwóch osób cieszą się znacznie większą popularnością niż modele jednoosobowe, jednak te drugie są równie często kupowane. Wbrew pozorom decydują się na nie nie tylko osoby samotne. Kiedy więc sprawdzi się w sypialni łóżko jednoosobowe i na co zwracać uwagę przy wyborze?
Przyjmuje się, że najmniejsze łóżko pojedyncze powinno mieć szerokość 80 cm. Modele o wymiarach 90x200 cm cieszą się z kolei największą popularnością. Oczywiście na rynku dostępne są także łóżka o szerokości 100 i 120 cm. Wszystkie łóżka o większej szerokości traktowane są jako łóżka dwuosobowe. W każdym przypadku łóżka mają długość 200 cm, ponieważ jest ona optymalna dla człowieka.
Łóżka pojedyncze raczej nie są dedykowane małżeństwom (chyba że wygodniejszy dla nich jest sen w pojedynkę), a mimo to mają one bardzo szerokie zastosowania. Przede wszystkim decydujemy się na zakup pojedynczych łóżek dla dzieci i nastolatków. Wybierając łóżko dla dziecka i mając na uwadze fakt, jak szybko dzieci rosną, warto zdecydować się od razu na nieco szerszy model. Łóżko o wymiarach 90x200 cm powinno być odpowiednie. Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego jest ono wykonane. Najrozsądniej zdecydować się na naturalne drewno: łóżko sosnowe jest świetnym wyborem, ale w pokoju dziecka sprawdzi się również znacznie wytrzymalsze łóżko dębowe. O zaletach łóżka dębowego w pokoju dziecięcym pisaliśmy w artykule: „Łóżka dębowe – idealne do pokoju dziecka”.
Na pojedyncze łóżko decydują się również osoby samotne, szczególnie te, które mają ograniczoną ilość miejsca we własnej sypialni. W tym przypadku, poza weryfikacją parametrów technicznych takich jak rozmiar czy materiał wykonania, ważne jest również to, by łóżko wpisywało się w aranżację wnętrza. Decydując się na łóżko drewniane, warto zadbać o to, by w sypialni pojawiły się także inne drewniane elementy.
Łóżko jednoosobowe kupowane jest również z myślą o osobie starszej. W tej sytuacji bardzo istotna jest wysokość łóżka, która powinna nie być ani za niska, ani za wysoka. Średnia wysokość łóżka (siedzisko powinno być na wysokości 50 cm od podłoża) sprawi, że osoba starsza nie będzie narażona na problemy z podnoszeniem się z łóżka oraz na ewentualne kontuzje.
Oferta łóżek jednoosobowych powinna również zainteresować właścicieli pensjonatów czy hoteli, szczególnie jeśli obiekt jest nastawiony na przyjmowanie gości odbywających wyjazdy służbowe. Łóżka w hotelach, by mogły prezentować się nienagannie przez bardzo długi czas, powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów. W tej roli doskonale sprawdzą się znów łóżka drewniane, szczególnie te wykonane z drewna dębowego.
Oczywiście łóżko jednoosobowe powinno być maksymalnie funkcjonalne, dlatego warto rozważyć zakup modelu z pojemnikiem do przechowywania. Takie rozwiązanie to same plusy. W pojemniku można schować nie tylko pościel, ale jeśli nie zachodzi potrzeba codziennego chowania bielizny pościelowej, można również tam przechowywać inne przedmioty: zabawki, ubrania, zapasowe koce itd.
Okazuje się, że łóżko jednoosobowe to propozycja nie tylko dla osób, które mieszkają w pojedynkę. Biorąc pod uwagę fakt, że każdego z nas może dotyczyć sytuacja zakupu łóżka dla dziecka czy osoby starszej, warto wiedzieć, jakimi kryteriami się kierować przy wyborze.