Wybierając łóżko do sypialni, zawsze należy się kierować komfortem snu, jaki ono gwarantuje. W końcu zdrowy sen wpływa na nasze funkcjonowanie każdego dnia. To właśnie przez wygodę, jaką dają, łóżka kontynentalne zyskują na popularności. Czym tak naprawdę jest łóżko kontynentalne? Jakie są zalety oraz wady tego mebla?
Łóżko kontynentalne (z ang. continental bed) znane jest także pod nazwami: łóżko amerykańskie, box spring czy łóżko hotelowe. Już na pierwszy rzut oka widać, że jego konstrukcja znacznie różni się od tradycyjnych łóżek drewnianych czy nawet tapicerowanych: łóżka są niemal w całości tapicerowane oraz posiadają wezgłowie. Idea powstania tego łóżka wynikała z potrzeby uchronienia materaca przed trzymaniem go bezpośrednio na podłodze, co narażało na kontakt z wilgocią i zanieczyszczeniami pod postacią kurzu.
Na samej górze łóżka kontynentalnego znajduje się materac nawierzchniowy, który zwany jest także topem lub topperem. Wbrew pozorom jest to bardzo ważny element, ponieważ nie tylko wpływa na komfort i jakość snu, ale też chroni materac główny przed zabrudzeniem i pozwala utrzymać go w bardzo dobrym stanie przez naprawdę długi czas. Wkład toppera może być wykonany z pianki termoelastycznej, wysokoelastycznej lub lateksowej.
Drugim elementem (który najbardziej wpływa na jakość snu) jest główny materac. Zazwyczaj stosowana jest technika sprężynowa. Boki materaca głównego są obite materiałem.
Ostatnim elementem jest tzw. baza, czyli skrzynia z drewnianym stelażem. Mówi się na nią box. Na stelażu znajdującą się sprężyny i w zależności od modelu mogą tyć bonelowe lub kieszeniowe. Stosuje się jedną lub dwie warstwy sprężyn.
Łóżka kontynentalne uchodzą za najbardziej komfortowe meble tego typu (to dlatego chętnie wybierane są przez właścicieli hoteli). Na wygodę snu wpływa również ich wielkość, ponieważ szerokość materaca jest równocześnie szerokością łóżka. Na komfort użytkowania wpływa również ich wysokość (zazwyczaj 60-70 cm), która pozwala bez problemu wstać i na nie usiąść. Łóżko nie posiada również ostrych krawędzi.
Kontynentalne łóżko pozwala utrzymać wysoki poziom higieny, a wszystko dzięki topperowi. Topper zazwyczaj posiada ściągany pokrowiec, który można wyprać zawsze wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Co więcej, jeśli dojdzie do sytuacji, że topper będzie musiał być zastąpiony nowym, jego koszt będzie znacznie niższy niż w przypadku zakupu nowego łóżka.
Amerykańskie łóżka są solidne i wysokiej jakości, a wszystko za sprawą masywnej i ciężkiej konstrukcji. Jedno łóżko może zatem spełniać swoje zadanie przez naprawdę wiele lat.
Nie można również nie wspomnieć o tym, że te modele łóżek kojarzą się z prestiżem. Sypialnia, w której centralnym punktem jest właśnie łóżko kontynentalne, prezentuje się bardzo elegancko i stylowo w porównaniu z przestrzenią, w której jest łóżko drewniane lub zwykłe tapicerowane.
Łóżka kontynentalne, mimo tego, że są piękne i majestatyczne, posiadają też pewne wady. Zarzuca się im, że są za duże, zbyt masywne, przez co nie sprawdzają się w każdej sypialni. Rzeczywiście, tego typu rozwiązanie nie jest idealne do małych pomieszczeń. Kolejną wymienianą wadą jest cena. Koszt zakupu takiego łóżka jest wyższy, niż ma to miejsce w przypadku łóżek drewnianych czy tapicerowanych, ale konsument płaci przede wszystkim za jakość i solidne wykonanie. Należy też zwrócić uwagę, że łóżka kontynentalne składają się z większej liczby elementów niż standardowe modele łóżek.
Łóżka kontynentalne, ale nie tylko można znaleźć w ofercie Fabryki Snu. Zapraszamy na stronę głównej naszej witryny: łóżka Koszalin, Kołobrzeg, Słupsk – zapraszamy klientów z tych i innych okolic.