Łóżko dębowe czy bukowe – które wybrać?

 

Nie trzeba chyba przypominać, że łóżka wyprodukowane z naturalnego drewna mają znacznie więcej zalet w porównaniu do tych wykonanych z materiałów drewnopodobnych lub tworzyw sztucznych. Na rynku meblarskim dostępne są jednak łóżka wykonane z rozmaitych gatunków drewna, co sprawia, że wybór konkretnego modelu nie jest już tak prosty. Porównajmy zatem najpopularniejsze modele łóżek: z drewna dębowego i bukowego – które wybrać?

Najważniejsze cechy łóżek dębowych

W szeroko pojętej branży meblarskiej drewno dębowe jest wykorzystywane od wielu lat. Najważniejszymi cechami tego typu drewna jest przede wszystkim duży ciężar oraz twardość. Nie można też nie wspomnieć o tym, że jest to gatunek drewna uznawany za najtrudniejszy w obróbce.

Wymienione wyżej cechy drewna dębowego sprawiają, że łóżka dębowe są trwałe i stabilne, a przede wszystkim odporne na uszkodzenia. Jest to więc doskonała propozycja dla osób, które marzą o inwestycji na wiele lat.

Biorąc pod uwagę fakt, że drewno dębowe jest trudne w obróbce, łóżka z niego wykonane zazwyczaj charakteryzują się nieskomplikowaną, prostą formą. Modele utrzymane w naturalnym kolorze drewna zazwyczaj mają odcień brązowo-zielony lub brązowy, ale oczywiście istnieje możliwość wybarwienia łóżka na jeden z dostępnych w naszym sklepie kolorów.

Dębowe łóżka doskonale sprawdzają się w przypadku sypialni urządzonych w stylu vintage, skandynawskim czy rustykalnym.

Łóżka bukowe – czym się charakteryzują?

W porównaniu do drewna dębowego bukowe nie jest aż tak twarde i ciężkie, mimo to charakteryzuje się podobnym stopniem wytrzymałości. Jest odporne na zadrapania, uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne. Fakt, że ten rodzaj drewna znacznie lepiej poddaje się obróbce, sprawia, że łóżka wykonane z tego materiału mogą przybierać nowocześniejsze formy. Należy również podkreślić, że drewno po oszlifowaniu jest niezwykle gładkie i przyjemne w dotyku, co jest szczególnie ważne w przypadku łóżek do sypialni.

Łóżka bukowe, które utrzymane zostały w kolorze naturalnego drewna, mają jasny odcień wpadający w blady róż. Podobnie jak w przypadku łóżek dębowych istnieje możliwość wybrania innego odcienia drewna.

Łóżka z drewna bukowego ze względu na jasną kolorystykę bardzo dobrze sprawdzają się we wnętrzach w stylu skandynawskim i nowoczesnym. Mogą być idealnym uzupełnieniem pokoju dziecka, ale równie dobrze będą się prezentować w sypialni osób dorosłych.

Przyglądając się bliżej charakterystycznym cechom łóżek dębowych i bukowych, można wstępnie określić, który model lepiej sprawdzi się w naszej sypialni. Obydwa rodzaje są niezwykle wytrzymałe, więc z pewnością będzie to inwestycja na lata. Różnica polega więc w odcieniu drewna, ale ten przecież można zmienić. Istotną różnicą jest też możliwość obróbki. Szukając prostego łóżka, warto więc zdecydować się na model z dębu. W przypadku konieczności wybrania bardziej fantazyjnych form, polecane są łóżka bukowe.