Łóżka dębowe – jak o nie dbać?

 

Wybór drewnianych mebli nie tylko do sypialni, ale też innych pomieszczeń, zawsze jest dobrą decyzją. Meble z drewna, a w szczególności łóżka dębowe, wyjątkowo dobrze sprawdzają się w dużych, przestronnych sypialniach, dzięki czemu stają się wyjątkowo gustowną ozdobą tych pomieszczeń. Jednak by tego typu meble przez długi czas prezentowały się dobrze, należy o nie odpowiednio dbać. Jak w takim razie pielęgnować drewniane łóżko, by przez wiele lat prezentowało się pięknie?

Zalety łóżek z drewna dębowego

Najważniejszą zaletą łóżek wykonanych z dębu jest przede wszystkim trwałość. Łóżka kupione w popularnych sklepach meblowych, wykonane z kiepskiej jakości materiałów drewnopochodnych, można użytkować zaledwie kilka lat, natomiast modele z litego drewna to inwestycja niemal na całe życie. Lite drewno dębowe to jeden z najwytrzymalszych materiałów do produkcji mebli. Jest odporne na uszkodzenia, trwałe i wytrzymałe, dlatego to doskonała propozycja dla osób, które szukają mebli na długo.

Decydując się na łóżka dębowe do swojego domu, nie możemy zapominać o tym, że jak każdy materiał, także i drewno potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji i określonych działań, by przez wiele lat spełniało swoje zadanie. O czym w takim razie należy pamiętać?

  • Odpowiednia lokalizacja mebla

To, czego nie lubi naturalne drewno, to bliskość źródeł ciepła. Jeśli w naszej sypialni znajduje się kominek lub kaloryfer, łóżko dębowe powinno się znajdować w odległości przynajmniej jednego metra. Jeżeli w sypialni został zamontowany system ogrzewania podłogowego, w zależności od modelu łóżka należy podłożyć filcowe podkładki pod nóżki lub duży filcowy podkład, jeśli cała podstawa łóżka ma kontakt z podłogą.

  • Optymalna temperatura i wilgotność w pomieszczeniu

Jak już zostało wyżej wspomniane, meble z litego drewna nie przepadają za wysoką temperaturą, dlatego poza odpowiednim umiejscowieniem ich względem źródła ciepła, należy też zadbać o odpowiednią temperaturę powietrza. Optymalna temperatura dla drewnianych mebli to od 15 do 30 stopni Celsjusza. Oczywiście nie bez znaczenia jest także wilgotność utrzymująca się w pomieszczeniu i ta nie powinna przekraczać 60%. Pamiętać należy również o regularnym wietrzeniu pomieszczenia.

  • Unikanie kontaktu z wodą

O ile łóżko dębowe jest mniej narażone na kontakt z wodą i innymi płynami niż ma to miejsce w przypadku np. stołu dębowego, tak nie oznacza to, że nie może dojść do takiego kontaktu, chociażby podczas spożywania śniadania w łóżku. Jeśli nieopatrznie na powierzchnię ramy łóżka wyleje się woda lub inny napój, należy natychmiast zebrać płyn suchą ściereczką. W przeciwnym razie drewno wchłonie ciecz i może dojść do jego wypaczenia.

  • Regularne ścieranie kurzu

Kurz oraz wszelkiego rodzaju zabrudzenia mogą wnikać w strukturę drewna, dlatego musimy pamiętać o regularnym przecieraniu ramy łóżka. Jest to istotne nie tylko z punktu widzenia estetyki wnętrza, lecz także ze względów zdrowotnych – w kurzu znajdują się roztocza, które mogą prowadzić do reakcji alergicznych. Do przecierania mebla warto używać suchej ściereczki lub specjalnie przeznaczonej do tego szczotki.

  • Konserwacja mebli

Systematyczna pielęgnacja to jedno, jednak w tym samym stopniu trzeba pamiętać o regularnej konserwacji. Proces ten należy przeprowadzać średnio co 2-3 miesiące i warto w tym celu użyć specjalnie do tego przeznaczonych wosków. Jak powinna wyglądać prawidłowo przeprowadzona konserwacja?

W pierwszym kroku należy usunąć kurz i wszelkie zabrudzenia, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wszystkie wgłębienia i zdobienia, gdyż właśnie tam gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń. Drugim i ostatnim krokiem jest nałożenie na drewno wosku, według instrukcji wskazanej na danym preparacie.

Łóżka z drewna dębowego potrafią cieszyć oczy przez naprawdę wiele lat, wystarczy odpowiednio o nie dbać. Jeśli szukają Państwo tego typu mebli, zapraszamy do kategorii ŁÓŻKA DĘBOWE.