Lateks – skąd pochodzi? Jak powstają materace lateksowe?

Materace produkowane w technologii Vita Talalay są wykonane z naturalnego lateksu. Przyjmuje się, że są to najlepsze i najzdrowsze środowiska do wypoczynku. Decydując się na ten rodzaj materaca, warto poznać historię lateksu i dowiedzieć się, skąd ten surowiec jest pozyskiwany. Jaka w takim razie jest droga od mleczka kauczukowca do materaca, na którym śpimy?

Historia lateksu

Niektóre źródła podają, że odkrywcą kauczuku był Krzysztof Kolumb, który w roku 1493 przybył na teren dzisiejszego Haiti. Zauważył wtedy, że tubylcy bawią się piłeczkami, które były zrobione z kauczuku pozyskanego z mlecznego soku tamtejszych drzew. Sadzonki tych drzew zostały przetransportowane do Anglii, a potem do innych krajów.

W historii kauczuku największe osiągnięcie przypisywane jest Charlesowi Goodyear'owi, które miało miejsce kilka stuleci później. W roku 1844 odkrywca zauważył, że pod wpływem wulkanizacji kauczuk zmieniał swoje właściwości. Tak odkrył lateks, który znamy dziś, czyli materiał, który jest odporny na warunki atmosferyczne i nie zmienia swojego kształtu nawet pod wpływem zmian temperatury.

Lateks w liczbach

Szacuje się, że przemysł gumowy każdego roku produkuje 16 mln ton gumy na całym świecie, z czego lateks naturalny to około 10%. Produkcja lateksu ma miejsce w Azji, Ameryce Południowej oraz Afryce. W zależności od warunków pogodowych średni plon z jednego hektara ziemi wynosi od 1,2 do 1,5 tony surowca.

Gdzie pozyskuje się lateks do produkcji materaców?

W Azji Południowo-Wschodniej, a mianowicie w Tajlandii produkuje się najwięcej lateksu naturalnego na świecie. Jest to około 600 ton rocznie. W Ameryce Południowej to Gwatemala jest największym producentem kauczuku i jest to około 25-30 ton rocznie. W Afryce na czele producentów lateksu stoi Kamerun.

Jak wytwarza się lateks?

Jeśli chcemy prześledzić proces wytwarzania lateksu, zacząć należy od tego, że wszystko rozpoczyna się od nasiona drzewa kauczukowego, które wygląda jak orzech. Po siedmiu latach od posadzenia drzewo jest dojrzałe i gotowe do tego, by móc zbierać mleczko kauczukowe poprzez nacinanie kory. Jedno drzewo produkuje rocznie około 6 kg mleczka. Surowiec może być zbierany do 15 roku życia drzewa, a po tym okresie drzewo usycha. Z drewna kauczukowego są wytwarzane ekologiczne zabawki dla dzieci, a nawet podłogi.

Jak zbiera się mleczko kauczukowe?

Mleczko kauczukowe pozyskuje się poprzez nacięcie pnia drzewa o godzinie od 4 do 6 rano (o tej porze drzewo oddaje najwięcej surowca ze względu na niską temperaturę). Pod każdym nacięciem umieszcza się niewielki kubek na ciecz, która jest zbierana kilka godzin później. Rolnicy przelewają mleczko do wiader i dodają amoniak, aby zachować jego świeżość. Mleczko bardzo szybko fermentuje, dlatego kolejne etapy muszą przebiegać bardzo szybko. Ciecz jest następnie transportowana do stacji zbierania i tego samego dnia trafia do zakładów przetwórczych. Tam za pomocą wirówki oddziela się wodę od lateksu i produkuje się produkty, w których ten materiał musi zostać użyty (m.in. materace).

Materace lateksowe z uwagi na swoje właściwości są dedykowane wszystkim osobom, którym zależy na dobrej jakości śnie. Materace Koło Vita Talalay to aktualnie najlepszy tego typu produkt na rynku. Jeśli chcą Państwo zamówić materac ze Szczecinka lub pochodzą Państwo z innych okolicznych miejscowości, zachęcamy do zapoznania się z ofertą Fabryki Snu.