Jakie są rodzaje materacy?

Materace odgrywają niezwykle istotną rolę w naszym codziennym życiu, wpływając na jakość snu, zdrowie i ogólny komfort. Odpowiedni materac może zniwelować bóle kręgosłupa i sztywność mięśni oraz sprawić, że będziemy wstawać prawdziwie wypoczęci. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materacy, dlatego wybór odpowiedniego może być wyzwaniem. Jakie są rodzaje materacy i na który się zdecydować?

 

Materace piankowe

Materace piankowe cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją wygodę, elastyczność i wysoki komfort snu, jaki zapewniają. Zaletą materaców piankowych jest też wysoka przewiewność i hipoalergiczność. Materace piankowe dzielą się na:

  • materace z pianki wysokoelastycznej - dopasowują się do kształtu ciała w odpowiedzi na ciepło generowane przez nasze ciało. Oznacza to, że materac staje się miękki i sprężysty w miejscach, gdzie jest większy nacisk, co zapewnia wsparcie dla naszych kręgów i stawów. Po zdjęciu nacisku materac powraca do swojego pierwotnego kształtu.
  • materace z pianki termoelastycznej - są jeszcze bardziej sprężyste i odporne na odkształcenia niż materace termoelastyczne, ale jednocześnie charakteryzują się większym oporem. Dzięki temu możne je stosować jako materace ortopedyczne, zwłaszcza w przypadku bólów kręgosłupa.

materac piankowy

Materace sprężynowe

Materace sprężynowe (inaczej materace kieszeniowe) są jednym z najstarszych rodzajów materacy i wciąż cieszą się ogromną popularnością. Każdy materac kieszeniowy ma specyficzny układ sprężyn, posiada bowiem osobne kieszenie na każdą ze sprężyn. To sprawia, że materace te są bardziej elastyczne i lepiej dostosowują się do kształtu ciała. Każda sprężyna pracuje niezależnie, dzięki czemu ruch jednej osoby nie wpływa na drugą osobę śpiącą obok. W materacach kieszeniowych można rozróżnić do siedmiu stref twardości, które w połączeniu z punktami sprężyn dają doskonałe dopasowanie do krzywizn ciała oraz możliwość dostosowania twardości materaca do swojej wagi.

Wśród materacy sprężynowych można wyróżnić materace bonelowe - wykorzystują grube sprężyny typu Bonnell, które są połączone ze sobą, tworząc solidną konstrukcję. Materace bonellowe są trwałe i stosunkowo tanie, a przy okazji bardzo popularne. Zaleca się jednak, by korzystała z nich tylko jedna osoba.

materac kieszeniowy

Materace lateksowe

Materace lateksowe polecane są osobom, którym zależy na hipoalergiczności, elastyczności i odpowiedniemu rozłożeniu ciężaru ciała. Lateks naturalny, z którego są wykonane te materace, charakteryzuje się bardzo wysoką wchłanialnością wilgoci przy jednoczesnym szybkim tempie odparowywania oraz wysokiej przepuszczalności powietrza, co nie sprzyja rozwojowi roztoczy. Są doskonałe dla alergików i dzieci. Kupując materac lateksowy, masz pewność, że posłuży Ci przez wiele lat!

materac lateksowy

 

Inne rodzaje materacy

Prócz wyżej wymienionych można też wyróżnić materace kokosowe z włókna kokosowego, czyli najtwardsze, a do tego wyjątkowo solidne. Istnieją również specjalne materace medyczne - szpitalne, rehabilitacyjne - skuteczne podczas leczenia ortopedycznego. Można także wyróżnić materace nawierzchniowe, czyli cienkie, stosowane często jako dodatkowa nakładka poprawiająca komfort snu. Ciekawą propozycją są hybrydowe materace - piankowo-sprężynowe.

 

Wybór materaca zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć - czy pragniemy cieszyć się wysoką elastycznością, czy też interesują nas przede wszystkim właściwości antybakteryjne lub dopasowanie się do kształtu ciała i niwelacja bólów kręgosłupa. Należy też zwracać uwagę na twardość materaca. Wybór jest duży, a decyzję warto dobrze przemyśleć - będzie ona rzutować na cały nasz sen! Zapraszamy do zapoznania się ofertą Fabryki Snu - proponujemy szeroki wybór materacy Koło, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie idealne rozwiązanie.