Jakie są fazy snu, ile trwają i jakie mają znaczenie?

Sen jest niezbędny do regeneracji ciała i umysłu. W ciągu nocy organizm przechodzi przez różne fazy, które razem tworzą cykl snu. Zrozumienie, jakie są poszczególne fazy snu, ile powinny trwać i jakie mają znaczenie, może pomóc w poprawie jakości snu i ogólnego zdrowia. Co warto wiedzieć?

Etapy cyklu snu - podstawowe informacje

Sen człowieka dzieli się na dwie główne kategorie: NREM (non-rapid eye movement, wolne ruchy gałek ocznych) i REM (rapid eye movement, szybkie ruchy gałek ocznych). Te dwie fazy tworzą cykle snu, które powtarzają się kilkakrotnie w ciągu nocy. Jeden cykl snu trwa średnio 90 minut i powtarza się około 4-6 razy w ciągu nocy.

Fazy snu NREM

Faza NREM dzieli się na trzy stadia:

 1. Pierwsza faza snu (NREM1) - to faza przejściowa między stanem czuwania a snem. Jest to sen płytki, podczas którego oddech staje się regularny, gałki oczne poruszają się powoli, a fale theta pojawiają się w mózgu. Ta faza trwa zazwyczaj kilka minut.
 2. Druga faza snu (NREM2) - jest to faza snu płytkiego, ale głębszego niż NREM1. W tej fazie snu obniża się temperatura ciała, a ciśnienie krwi spada. Fale mózgowe zwalniają, ale zdarzają się krótkie okresy szybkiej aktywności zwane wrzecionami snu. Ta faza stanowi największą część w czasie snu, bo około 45-55%.
 3. Trzecia faza snu (NREM3) - czyli faza snu głębokiego (sen wolnofalowy), jest podstawą dla regeneracji organizmu. W tej fazie pojawiają się powolne fale delta. Sen głęboki odpowiada za regenerację mózgu, wzrost tkanek, naprawę komórek oraz wzmacnianie układu odpornościowego. W tej fazie obniża się temperatura ciała, jelita pracują wolniej, a ciśnienie krwi spada. Faza głębokiego snu zajmuje około 15-20% całkowitego czasu wypoczunku sennego.

Faza snu REM

Po przejściu przez fazy NREM organizm wchodzi w fazę REM. Charakteryzuje się ona dużą szybkością ruchów gałek ocznych oraz intensywną aktywnością mózgu, podobną do tej podczas czuwania. W trakcie fazy REM pojawiają się marzenia senne i konsolidacja pamięci. Ciało jest w stanie paraliżu mięśniowego, co zapobiega wykonywaniu ruchów odpowiadających na marzenia senne. Faza REM stanowi około 20-25% całkowitego snu i staje się dłuższa w miarę postępującej nocy, trwając od kilku minut do nawet godziny w późniejszych cyklach snu.

Znaczenie poszczególnych faz snu

Każda faza snu pełni unikalną rolę w zapewnieniu pełnej regeneracji organizmu:

 • Sen NREM1 i NREM2 - fazy wstępne, które przygotowują organizm do głębszego snu. Zapewniają delikatne przejście od stanu czuwania do głębszych faz snu.
 • Sen NREM3 (głęboki sen) - w tej fazie dochodzi do najbardziej efektywnej regeneracji ciała i umysłu.
 • Faza REM - jest istotna dla funkcji poznawczych, takich jak uczenie się, pamięć i stabilność emocjonalna. Marzenia senne, które występują w tej fazie, są częścią procesu przetwarzania emocji i wspomnień.

sen

 

Jakie znaczenie ma regularny tryb życia i zasady higieny snu?

Aby maksymalnie wykorzystać zalety płynące z poszczególnych faz snu, warto stosować się do zasad higieny snu i prowadzić regularny tryb życia. Oto kilka wskazówek:

 • utrzymywanie regularnych godzin snu - stosowanie stałego harmonogramu snu pomaga synchronizować wewnętrzny zegar biologiczny, co sprzyja lepszej jakości snu;
 • ograniczanie ekspozycji na światło niebieskie - unikanie ekranów przed snem może pomóc w naturalnym zasypianiu;
 • sypialnia i materac - cicha, ciemna i chłodna (przewietrzona) sypialnia może znacznie poprawić jakość snu; równie istotny jest odpowiedni materac, wygodny, zapewniający dobre wsparcie dla kręgosłupa i nieuciskający, który pozwoli ciału odpocząć oraz nie będzie powodował wybudzania, jak np. wysokojakościowe materace Koło;
 • unikanie stymulantów - ograniczenie kofeiny i alkoholu przed snem pomaga w lepszym przejściu przez cykle snu;
 • aktywność fizyczna - regularna aktywność fizyczna sprzyja zdrowemu snu, ale warto unikać intensywnego wysiłku bezpośrednio przed snem.

Problemy związane z zaburzeniami faz snu

Zaburzenia faz snu, takie jak bezsenność czy lęki nocne, mogą zakłócać cykl snu i prowadzić do problemów zdrowotnych. Brak odpowiedniej ilości snu REM i snu głębokiego może wpłynąć na zdolności poznawcze, stabilność emocjonalną i ogólną kondycję fizyczną. Inne zaburzenia snu, takie jak bezdech senny, mogą również powodować przerwy w fazach snu, co prowadzi do niewystarczającej regeneracji organizmu. W takich przypadkach warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub psychiatrą.

Ile snu potrzebuje człowiek?

Ilość snu potrzebna człowiekowi zależy od wieku i indywidualnych potrzeb:

 • noworodki: 14-17 godzin,
 • dzieci w wieku szkolnym: 9-11 godzin,
 • nastolatki: 8-10 godzin,
 • dorośli: 7-9 godzin,
 • seniorzy: 7-8 godzin.

Pamiętaj, że zdrowy sen to klucz do dobrego samopoczucia i efektywnego funkcjonowania w ciągu dnia. Dbając o odpowiednią ilość i jakość snu, inwestujesz w swoje zdrowie i dobre samopoczucie!