Jakie łóżko do kawalerki?

 

Wbrew pozorom kawalerki nie są tak niewdzięczną przestrzenią do aranżacji, jak się powszechnie wydaje. Klucz do urządzenia takiego mieszkania tkwi w odpowiednim ułożeniu mebli, czyli rozsądnemu zaplanowaniu dostępnego metrażu. Okazuje się bowiem, że jeśli wszystko mądrze i sprytnie zaplanujesz, możesz sobie nawet pozwolić na łóżko sypialniane w kawalerce. Jak w takim razie je wkomponować, by mieszkanie wyglądało na harmonijne i uporządkowane?

Kanapa rozsuwana czy łóżko sypialniane w kawalerce?

Osoby stojące przed wyzwaniem urządzenia kawalerki bardzo często spotykają się z dylematem: zdecydować się na rozkładaną sofę/rozsuwaną kanapę czy łóżko sypialniane? Oczywiście plusów pierwszego rozwiązania jest dużo. Kanapa czy narożnik zajmuje mniej miejsca niż łóżko. Dodatkowo może pełnić funkcję sypialnianą w nocy, a w ciągu dnia być miejscem do odpoczynku w samotności lub ze znajomymi. Trzeba jednak przyznać, że komfort spania na meblach, które pełnią dwie funkcje, jest znacznie mniejszy niż w przypadku łóżka. Jeśli więc chcesz każdego ranka wstawać wypoczęty, na poważnie przemyśl zakup łóżka sypialnianego do kawalerki.

Kawalerka z łóżkiem – czy to możliwe?

Powszechnie wydaje się, że łóżko sypialniane jest przeznaczone wyłącznie do oddzielnego pokoju, który pełni wyłącznie funkcję spania. Nic bardziej mylnego. Nowoczesne projekty aranżacji wnętrz kawalerek pokazują, że także w tak niewielkiej przestrzeni może się znaleźć miejsce na łóżko. Jak w takim razie wkomponować je w tak małe wnętrze? Przede wszystkim warto powierzchnię kawalerki podzielić na strefy: strefę kuchenną, wypoczynkową i sypialnianą.

Jeśli już przeznaczysz kąt pomieszczenia na swoją strefę do spania, warto oddzielić ją czymś od reszty pomieszczenia. Może to być wysoki regał z książkami, parawan, czy zasłona. W ten sposób stworzysz intymną przestrzeń, a przedmioty, które znajdują się w pozostałych częściach mieszkania, nie będą Cię rozpraszać podczas zapadania w sen.

Łóżko w kawalerce – jakie powinno mieć wymiary?

Zakładamy, że szukasz łóżka jednoosobowego do sypialni, a najpopularniejszym z nich jest model o wymiarach 90x200 cm. Jest to optymalny rozmiar łóżka, który da Ci odpowiedni komfort snu i na którym będziesz mieć odpowiednią ilość przestrzeni wokół siebie podczas snu.

Wygodne łóżko do kawalerki – czym powinno się charakteryzować?

Jeśli szukasz łóżka, które ma Ci posłużyć przynajmniej kilka lat, trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników, gdzie pierwszym z nich jest rama. Najbardziej stabilne i odporne na uszkodzenia łóżka to te, które są wykonane z litego drewna. Mimo że na rynku znajdziesz modele wykonane ze sklejki, które dostępne są w niższych cenach, nie będzie to udana inwestycja. Takie łóżka bardzo szybko tracą swoją funkcjonalność, można je łatwo uszkodzić, w konsekwencji czego w krótkim czasie konieczny będzie zakup nowego łóżka.

Dobrą inwestycją jest z kolei zakup łóżka z litego drewna, szczególnie z drewna dębowego. Łóżka dębowe są wytrzymałe, trwałe, a dodatkowo dostępne w różnych odcieniach drewna, dzięki czemu możesz dobrać jego kolor do pozostałych elementów wyposażenia wnętrz.

Jeśli chcesz się wysypiać, rano wstawać wypoczętym i pełnym energii, zadbaj o odpowiedni materac. Wybór właściwego materaca może nie być sprawą prostą, ale w rozeznaniu się w rodzajach materaców może Ci pomóc nasz wpis: „Jakie są rodzaje materacy”.

Jak się okazuje, nawet w małej kawalerce można zaplanować miejsce na łóżko sypialniane. Odpowiednio zaplanowana przestrzeń pozwoli stworzyć mieszkanie, w którym znajdzie się strefa zarówno na relaks w ciągu dnia, jak i na odpoczynek w nocy.