Kołdry to świetny sposób na utrzymanie ciepła i zapewnienie dodatkowego komfortu podczas snu. Przy tak wielu różnych rodzajach kołder, które dostępne są na rynku, może być trudno ustalić, które z nich są najzdrowsze. Warto więc przyjrzeć się poszczególnym modelom i poznać ich wady, ale też zalety. Należy również mieć świadomość tego, które czynniki wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad zakupem idealnej dla siebie kołdry.
Pierwszym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze kołdry, jest jej wypełnienie. Okazuje się, że kołdry tworzone są z różnego rodzaju materiałów, a ich wybór powinien zależeć nie tylko od własnych preferencji, ale też od predyspozycji zdrowotnych. Jakie w takim razie są dostępne wypełnienia i czym charakteryzuje się każde z nich?
Jeszcze kilka dekad temu kołdry puchowe (z puchu kaczego lub gęsiego) były standardem, jednak dziś uznawane są za produkt luksusowy. Są jednymi z najdroższych kołder, ale za to charakteryzują się doskonałymi właściwościami. Ich atutami jest wbrew pozorom niska waga, a ponadto gwarancja odpowiedniego komfortu termicznego: grzeją, ale jednocześnie odprowadzają wilgoć. Z uwagi na to, że wypełnienie jest naturalne, tego typu kołdry nie są polecane osobom cierpiącym na alergie.
Kolejnym, popularnym szczególnie kiedyś rodzajem kołdry, są kołdry z wypełnieniem z pierza. Te modele są tańsze, ale też cechują się nieco gorszymi właściwościami w porównaniu do poprzedniego rodzaju. Mają nieco gorsze właściwości termoizolacyjne i są nieco cięższe, jednak komfort użytkowania tak naprawdę niewiele się różni. Podobnie jak w przypadku kołder puchowych, także i te nie są dedykowane alergikom.
Kołdry z naturalnym wypełnieniem to także takie, które zrobione są z różnego rodzaju materiałów występujących w przyrodzie. I tak wyróżnić możemy kołdry wełniane, z jedwabiu, ale też bambusowe.
Wypełnienie wełniane jest przyjemne w dotyku, a ponadto charakteryzuje się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Uważane są za najcieplejsze, dlatego doskonale sprawdzają się jako kołdry jesienno-zimowe. Tego typu kołdry są sprężyste, przewiewne i hipoalergiczne, więc mogą być stosowane przez alergików.
Kolejny rodzaj kołder z wyższej półki to kołdry z jedwabiu. Dobrze odprowadzają ciepło, są antystatyczne, więc nie przyciągają kurzu. Są doskonałe dla alergików. Z uwagi na swoją chłonność odradza się je stosować w okresie zimowym.
Kołdry z wypełnieniem bambusowym są bardziej miękkie od wełny, wytrzymałe, regulują temperaturę ciała. Tego typu kołdra może być stosowana przez cały rok. Jest przyjazna alergikom.
Dużą popularnością cieszą się kołdry z wypełnieniem syntetycznym, przede wszystkim z powodu niższej ceny w porównaniu do naturalnych odpowiedników kołder. Dwoma głównymi rodzajami są kołdry z wypełnieniem silikonowym i poliestrowym. Czym wyróżniają się te dwa modele?
Silikonowe wypełnienie nie zbija się ani nie odkształca. Jest antystatyczne i hipoalergiczne, więc może być stosowane w kołdrach dla alergików. Z uwagi na swoje właściwości cieplne są polecane raczej jako kołdry na wiosnę oraz lato.
Niemal takie same właściwości, jeśli chodzi o antystatyczność i hipoalergiczność mają kołdry z wypełnieniem z włókien poliestrowych, jednak ten materiał ma tendencję do zbijania się, więc nie mogą one być prane w pralce (kołdry syntetyczne z kolei mogą).
Najcieplejsze kołdry zazwyczaj wykonane są z naturalnych materiałów takich jak puch lub pierze. Inne ciepłe materiały to wełna. Ważne jest również, aby wybrać kołdrę o odpowiedniej grubości i wypełnieniu dostosowanym do indywidualnych potrzeb cieplnych.
Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy im grubsza kołdra, tym cieplejsza? Nie zawsze. Grubość kołdry ma wpływ na ciepło, ale nie jest jedynym ważnym czynnikiem. Rodzaj wypełnienia i jego jakość również odgrywają ważną rolę w determinowaniu ciepła kołdry. Na przykład, kołdra wypełniona puchem lub pierzem gęsi będzie cieplejsza niż ta wypełniona syntetycznym materiałem, nawet jeśli obie są tej samej grubości. Warto więc dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i wybrać kołdrę z odpowiednim wypełnieniem.
Przy zakupie kołdry warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, takich jak:
Rodzaj wypełnienia: naturalne materiały takie jak puch i pierze są bardziej ciepłe i trwałe niż syntetyczne, ale też droższe.
Grubość: grubsze kołdry są cieplejsze, ale także cięższe i trudniejsze do przechowywania.
Jakość wypełnienia: lepsze jakościowo wypełnienie zapewni cieplejszą i trwalszą kołdrę.
Rozmiar: ważne jest, aby wybrać odpowiedni rozmiar kołdry, aby przykrywała ona całe ciało.
Skład materiału: niektóre kołdry są wykonane z materiałów hipoalergicznych, co jest ważne dla osób z wrażliwą skórą.
Cena: cena może być wyznacznikiem jakości, ale nie zawsze. Warto poszukać dobrej jakości kołdry w przystępnej cenie.
Podsumowując, ważne jest, aby zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników i dokładnie przemyśleć swoje potrzeby, aby wybrać odpowiednią kołdrę.
Jeśli osoba nadmiernie się poci, najlepsza dla niej będzie kołdra o odpowiednim stopniu oddychalności i przewiewności. Oto opcje, które można wziąć pod uwagę:
Kołdry z naturalnych tkanin, takich jak bawełna lub len, które są przewiewne i dobrze oddychają.
Kołdry z syntetycznych materiałów, takich jak poliester, które są odporne na wilgoć i skutecznie odprowadzają pot.
Pamiętaj, że każdy ma indywidualne potrzeby dotyczące snu, więc przede wszystkim należy się kierować swoimi oczekiwaniami. Warto zapoznać się w ofertą kołder Piórex – producent ma w swojej ofercie modele zarówno naturalne, jak i syntetyczne.