Jaki materac do łóżka rehabilitacyjnego?

 

Mimo że łóżko rehabilitacyjne oraz dedykowane im materace kojarzą się ze szpitalami, klinikami czy przychodniami rehabilitacyjnymi, coraz częściej znajdują się one również w prywatnych domach. W końcu nie każdy pacjent musi podczas całego przebiegu choroby znajdować się 24 godziny na dobę pod okiem lekarza. Z tego też powodu warto wiedzieć, czym charakteryzuje się dobre łóżko rehabilitacyjne oraz jaki materac warto do niego dobrać.

Co to jest łóżko rehabilitacyjne?

Łóżko rehabilitacyjne wchodzi w skład specjalistycznego sprzętu medycznego. Jego zadaniem jest zapewnienie pacjentowi maksimum komfortu, ale też bezpieczeństwa. Konstrukcja łóżek rehabilitacyjnych została zaprojektowana w taki sposób, by personel medyczny nie miał żadnych trudności z prowadzeniem rehabilitacji u pacjentów.

Materace rehabilitacyjne – najważniejsze cechy

Najważniejszymi cechami materaca rehabilitacyjnego są jego twardość oraz poziom podparcia. Te dwa czynniki decydują o tym, jaki rodzaj materaca rehabilitacyjnego należy wybrać. Materace rehabilitacyjne mają za zadanie zapewnić komfort i wsparcie osobom powracającym do zdrowia po operacji lub urazie. Są one zazwyczaj twardsze niż zwykłe materace, z grubszymi warstwami pianki i bardziej wytrzymałymi materiałami.

Materace rehabilitacyjne mają na celu pomóc osobom po urazach lub niepełnosprawności, które potrzebują rehabilitacji. Posiadają wiele cech, które wyróżniają je spośród innych materacy.

- Pierwszą i najważniejszą cechą jest to, że są twarde. Pomaga to zmniejszyć punkty nacisku i zmniejsza ryzyko odleżyn, które mogą być spowodowane długotrwałym naciskiem na określony obszar ciała.

- Materac musi być wystarczająco mocny, aby zapewnić optymalne wsparcie dla pacjenta.

- Powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów, które nie będą powodować alergii ani podrażnień skóry.

- Musi umożliwiać przepływ powietrza, co jest ważne dla zapobiegania odleżynom pacjenta.

- Materiał, z którego jest zrobiony, musi być łatwy do czyszczenia i konserwacji.

Szpitalny materac do łóżka rehabilitacyjnego

Proces kupowania łóżka rehabilitacyjnego w szpitalu jest nieco inny niż w przypadku osoby prywatnej. W tego typu placówkach zazwyczaj od razu kupuje się zestawy: łóżko+materac. Należy także zaznaczyć, że profesjonalne łóżka rehabilitacyjne mogą się nieco różnić od tych stosowanych w domach. Przede wszystkim standardem jest regulowana wysokość łóżka, możliwości łamania podnóżka oraz regulowania kąta nachylenia wezgłowia. Takie łóżka są również wyposażone w boczne poręcze zabezpieczające przed wypadnięciem oraz kółka z wbudowanymi hamulcami.

Jakie są wskazania do stosowania materaców szpitalnych?

Wiele osób kojarzy korzystanie z materaca rehabilitacyjnego z osobami starszymi, jednak nie zawsze tak jest. Materac rehabilitacyjny może być korzystnym rozwiązaniem dla każdej osoby, która doznała urazu lub przeszła operację, która spowodowała ból i dyskomfort w stawach.

Materace rehabilitacyjne są również wykorzystywane przez osoby z niektórymi chorobami, takimi jak artretyzm, nowotwory, cukrzyca czy choroby neurologiczne. Ponieważ choroby te mogą powodować, że osoba odczuwa przewlekły ból lub musi być unieruchomiona przez większość dnia, ważne jest, aby mieć materac, który zapewni komfort i ulgę w tych dolegliwościach i w okresie leczenia.

Materace rehabilitacyjne przeznaczone są dla osób będących w trakcie rekonwalescencji po urazie lub operacji, a także dla tych, którzy mają przewlekłe schorzenia. Stanowią wsparcie dla organizmu pacjenta, pomagając mu szybciej wrócić do zdrowia. Najczęstszymi dolegliwościami, w których stosuje się specjalne materace rehabilitacyjne, są:

  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • zwyrodnienie stawów obwodowych i kręgosłupa
  • dyskopatia
  • zapalenie stawów kręgosłupa
  • osteoporoza
  • zniekształcenia narządów ruchu

Materace szpitalne i rehabilitacyjne MK Foam to produkty, które posiadają wymagane atesty, które potwierdzają, że są to materace lecznicze. Dzięki nim pacjent podczas rekonwalescencji nie odczuwa dyskomfortu związanego z długim przebywaniem w łóżku, a ponadto szybciej wraca do zdrowia.