Jaki materac dla dziecka: H1 czy H2?

Dziecko, szczególnie w pierwszych latach swojego życia, nie jest w stanie określić, czy podłoże, na którym śpi, jest w pełni wygodne. To właśnie dlatego rodzice powinni zgłębić temat idealnych materacy dla dziecka, przed zakupem tego pierwszego, by zapewnić swojej pociesze komfortowe warunki snu, ale też prawidłowy rozwój malucha. Czym się w takim razie kierować podczas wyboru materaca? Który materac będzie dla dziecka lepszy: model o twardości H1 czy może H2?

Dlaczego wybór materaca dla dziecka jest tak istotny?

Należy mieć świadomość tego, że materac, a w szczególności jego twardość, ma wpływ na organizm oraz samopoczucie dziecka. Źle dobrany może negatywnie odbijać się na rozwoju dziecka, nie tylko fizycznym, ale też psychicznym. Jakie w takim razie mogą być konsekwencje zastosowania materaca zbyt miękkiego lub za twardego?

Gdy materac jest zbyt miękki

  • dziecko może się budzić w nocy podczas zmiany pozycji, ponieważ będzie to dla niego zbyt trudne
  • mogą się pojawić problemy podczas samodzielnego wstawania z łóżka
  • prawdopodobnie pojawi się ból szyi, karku i kręgosłupa na odcinku lędźwiowym
  • istnieje ryzyko pojawienia się trudności z oddychaniem podczas snu (szczególnie niebezpieczne w przypadku najmłodszych dzieci)

Gdy materac jest zbyt twardy

  • niespokojny sen – dziecko może budzić się nerwowe
  • mogą pojawić się bóle kręgosłupa i stawów
  • problemy ze znalezieniem najwygodniejszej pozycji do spania
  • ryzyko pojawienia się drętwienia nóg bądź rąk (może to być spowodowane nadmiernym uciskiem na ciało)

Jak dobrać materac ze względu na wiek dziecka?

To oczywiste, że pierwszy materac, który służył niemowlakowi za posłanie, nie może być użytkowany także przez nastolatka. Wynika to nie tylko z faktu, że rozmiar materaca dla niemowlaka jest niedostosowany do kilkunastoletniego dziecka, bowiem dziecko na przestrzeni lat jest już w stanie określić, czy woli bardziej miękkie, czy twardsze materace. Zacznijmy jednak od początku...

Jak powinna być twardość materaca dla niemowlaka?

W przypadku malutkiego dziecka, w którym rozwija się kręgosłup (przez pierwszy rok życia proces jest najbardziej intensywny), należy wybrać model, który da mu odpowiednie podparcie. W tej roli doskonale sprawdzi się materac średnio-twardy z oznaczeniem H2. Dzięki temu można zapobiec takim wadom postawy jak lordoza czy kifoza. Mimo tego, że materace H2 zostały stworzone z myślą o ciężarze między 50 a 80 kg, w przypadku niemowlaków dają dobre podparcie dla kręgosłupa, a dziecko się w nim nie zapada, co negatywnie wpływałoby na sen, a nawet na zdrowie maluszka.

Jaką twardość materaca wybrać dla przedszkolaka?

Dziecko, które przekroczyło 6. rok życia, jest już w stanie określić, jaka twardość materaca jest dla niego odpowiednia. Jeśli dotychczasowy model był zbyt twardy, można zamienić go na model H1 (dedykowany do wagi maksymalnie 60 kg). Warto też zwrócić uwagę na konkretny model – dobrze sprawdzi się materac z pianki termoelastycznej, który dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa.

Jeśli szukasz idealnego materaca dla swojego dziecka, polecamy materace Koło – marka ta oferuje produkty najwyższej jakości i jest liderem w branży materaców w Polsce.