Jaki kolor ścian do drewnianych mebli?

 

Drewniane meble, mimo że są droższe od swoich odpowiedników ze sklejki czy tworzyw sztucznych, znów wracają do łask i słusznie! W końcu wykonane są z materiału ekologicznego, odnawialnego, a ponadto charakteryzują się żywotnością – mogą być użytkowane nawet przez dziesiątki lat, a z każdym rokiem zyskują na wartości. Z tego też powodu coraz częściej goszczą w polskich domach. Decydując się na klasyczne drewniane meble, warto wiedzieć, jaki kolor ścian będzie z nimi współgrał. Wszystko bowiem zależy od tego, na jaki odcień drewna postawimy, choć oczywiście są też na tyle uniwersalne barwy farb, które będą współgrały z każdym gatunkiem drewna. Na jaki kolor ścian się zdecydować, by jak najlepiej prezentował się z meblami z drewna?

Jaki kolor farby do drewnianych mebli?

Atutem drewnianych mebli jest przede wszystkim fakt, że są one bardzo uniwersalne. Oznacza to, że z ich pomocą można stworzyć aranżacje w różnych stylach. Drewniane meble dziś nie są kojarzone wyłącznie z wystrojem klasycznym. Równie dobrze mogą tworzyć piękne wnętrze skandynawskie, ale z drugiej też strony minimalistyczne czy industrialne przestrzenie. Ich uniwersalność polega również na tym, że drewno współgra z wieloma kolorami na ścianach i tak naprawdę niewiele jest barw, z którymi wygląda źle. Zakłada się, że drewno niekorzystnie prezentuje się na tle czarnych ścian, ale w rzeczywistości wystarczy mądrze taką ścianę ozdobić, by stworzyć gustowną i harmonijną przestrzeń.

Kolory, które zawsze prezentują się dobrze w towarzystwie drewna

Istnieją kolory, które podobnie jak drewno są na tyle uniwersalne, że będą się prezentować dobrze w każdej aranżacji, z każdym rodzajem/kolorem drewna. Na pewno można do tej grupy zaliczyć biel oraz odcienie szarości. Białe ściany w towarzystwie zarówno ciemnych, jak i jasnych mebli drewnianych stworzą wnętrze przejrzyste, schludne, harmonijne, ale też przytulne. Wbrew pozorom tak urządzone wnętrze może mieć w sobie sporo ciepła, jeśli zadba się o odpowiednie dodatki oraz oświetlenie.

Podobnie jest w przypadku szarości. Mimo że ten kolor jest kojarzony z chłodem, drewniane meble ocieplają jego wizerunek. Jeśli szare ściany zestawimy z jasnymi meblami z drewna, stworzymy przytulne wnętrze. Z kolei szary kolor w towarzystwie ciemnych mebli będzie się prezentował dobrze w bardziej minimalistycznych czy i industrialnych wnętrzach.

Jakie kolory pasują do ciemnego drewna?

Ciemne i masywne meble, najlepiej z poprzedniej epoki, są aktualnie bardzo modne. Pozwalają tworzyć modne, klasyczne wnętrza, ale świetnie prezentują się także w pomieszczeniach, gdzie króluje eklektyzm, czyli połączenie różnych stylów aranżacyjnych. Tak specyficzne meble, które od razu przyciągają uwagę, powinny mieć stonowane, spokojne tło, więc na ścianach sprawdzą się takie kolory jak biel, beże oraz szarości. Ciekawym połączeniem, które jednak wymaga większego zmysłu aranżacyjnego, jest zestawienie ciemnych mebli z pastelami.

Jaki kolor ścian do jasno drewnianych mebli?

Meble z jasnego drewna także mają w sobie wiele uroku. Dzięki nim wnętrze staje się przestronne, jasne, przytulne. W tym przypadku można mieć niemal dowolność. Jeśli chcemy stworzyć przestrzeń w stylu skandynawskim czy rustykalnym, zestawmy je z jasnymi ścianami we wspomnianej bieli czy szarości. Z drugiej jednak strony, gdy marzymy o mocnej i charakternej przestrzeni, rodem z pierwszych stron czasopism o wystroju wnętrz, najlepszym pomysłem będą mocne kolory. Intensywny granat, odważny brąz czy głęboki, morski turkus – na tle takich odcieni jasne drewno będzie się prezentowało rewelacyjnie!

Drewniane meble, czego przykładem mogą być komody dębowe czy meble DEKORT, dają dużo możliwości, jeśli chodzi o wybór farb na ściany. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, w jakim stylu ma być urządzone dane wnętrze. Jeśli jednak chcesz postawić na bezpieczne rozwiązanie – wybierz biel lub szarość – te kolory spisują się dobrze w towarzystwie każdego gatunku i odcienia drewna.