Jaka twardość materaca dla dwóch osób?

 

O tym, że twardość materaca wpływa na jakość snu, ale też stan psychiczny i fizyczny po przebudzeniu, pisaliśmy już niejednokrotnie. Twardość materaca powinna być dobrana do wagi, wzrostu i indywidualnych preferencji użytkownika. Co jednak zrobić wtedy, gdy w jednym łóżku będą spać dwie osoby? Jak podejść do tematu odmiennych oczekiwań wobec właściwości materaca? W naszym artykule wszystko wyjaśnimy!

Jeden materac dla dwóch osób – jakie stwarza problemy?

Osoba, która choć raz spała z partnerem na źle dobranym materacu, pewnie od razu może wymienić wszystkie wynikające z tej sytuacji problemy. Zaczynając od tych najbardziej oczywistych, czyli od niewyspania, bólu kręgosłupa i złego samopoczucia, a kończąc na zsuwaniu się w stronę partnera (gdy jest on cięższy) czy wybudzaniu się w nocy.

Długotrwałe spanie we dwójkę na nieodpowiednim materacu może mieć konsekwencje zdrowotne. Bóle kręgosłupa mogą się przerodzić w wady postawy, a chroniczne zmęczenie nadwyręża zdrowie psychiczne. To dlatego tak ważne jest, by zadbać o to, by materac był dostosowany do każdej osoby na nim śpiącej.

Kiedy kupić dwa różne materace?

Mogłoby się wydawać, że najprostszym sposobem dla osób o różnych preferencjach jest kupno dwóch oddzielnych materaców, jednak w tym przypadku jest kilka „ale”. Przede wszystkim takie rozwiązanie sprawdzi się wyłącznie w łóżku o szerokości 160 cm (najmniejsze pojedyncze materace mają szerokość 80 cm). Drugą sprawą jest fakt, że zakup dwóch osobnych materaców jest znacznie droższy niż w przypadku kupna jednego. Ostatnią wadą jest przestrzeń, która powstaje między materacami – w tej sytuacji konieczny jest zakup materaca nawierzchniowego, który zasłoni szczelinę.

Kupno dwóch różnych materaców jest więc zasadne wtedy, kiedy nie ma możliwości porozumienia się z partnerem w kwestii ich parametrów. Warto się również na to zdecydować, jeśli różnica wagi między partnerami jest większa niż 30 kg.

Najważniejsze cechy pojedynczych materaców dla par

Jeśli zdecydujecie się na zakup jednego materaca do swojego łóżka, model ten powinien:

  • dawać odpowiednie podparcie dla kręgosłupa
  • dopasowywać się do różnych sylwetek, wagi i wzrostu
  • przystosować się do anatomicznej budowy ciała
  • nie przenosić drgań
  • mieć wysoką elastyczność punktową
  • mieć zdejmowany pokrowiec
  • mieć minimum 140 cm szerokości

Jeśli wybrany materac będzie spełniał wszystkie te założenia, jest niemal 100% pewność, że oboje partnerów będzie czerpać same korzyści ze snu na takiej powierzchni. Przykładem materaców, które wyróżniają się wyżej wspomnianymi cechami, są materace Koło piankowe, w szczególności materace termoelastyczne i wysokoelastyczne. Gdy już wiecie, jakie cechy powinien mieć materac, czas na określenie ostatniego parametru: twardości materaca.

Jaką wybrać twardość materaca dla dwóch osób?

Podstawowy podział twardości materaca dzieli się na 4 klasy i jest zależny od wagi użytkownika. Prezentuje się to następująco:

H1 – dla osób o wadze do 60 kg,
H2 – dla osób o wadze od 60 do 80 kg,
H3 – dla osób o wadze od 80 do 100 kg,
H4 – dla osób ważących ponad 100 kg.

W przypadku gdy różnica między wagą partnerów nie przekracza 25 kg, należy wybrać model idealny dla osoby cięższej. Jednak gdy różnica jest większa, prawie niemożliwe jest dobranie odpowiedniej twardości, dlatego można się zdecydować na jedno z dwóch rozwiązań: kupić dwa różne materace lub zdecydować na jeden specjalny.

Specjalny materac dla par – gdy nie potraficie się zdecydować

Co tak naprawdę kryje się pod pojęciem „specjalny materac dla par”? Otóż jest to połączenie dwóch różnych materaców w jednym. Mogą to być przykładowo materace H1/H2 lub H3/H4. W praktyce oznacza to, że każda połówka jednego materaca ma inną twardość dostosowaną do śpiącego na nim użytkownika. Ważne jest jednak to że, by obydwie części zachowały swoją funkcjonalność na długi czas, osoby na nich śpiące powinny się trzymać swojej „połówki”.

Jaka twardość materaca dla dwóch osób? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każdy z nas ma inne oczekiwania, ale też inną budowę ciała. Jedno jest pewne: dzięki tak wielu rozwiązaniom w kwestii materaców dla par, każda znajdzie idealny model dla siebie.