Jaka temperatura do spania jest najlepsza?

Temperatura otoczenia odgrywa jedną z kluczowych ról, które oddziałują na zdrowy i spokojny sen. Zbyt wysoka temperatura lub zbyt niska temperatura pomieszczenia, w którym zamierzamy udać się na spoczynek, może przyczynić się do bezsenności lub większych problemów ze snem. A więc w jakiej temperaturze spać? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu!

 

Optymalna temperatura do spania

Wszystko zależne jest od indywidualnych preferencji, jednak szacuje się, że optymalna temperatura do spania waha się zwykle w granicach 16 – 19°C. Dbając o odpowiednią temperaturę w sypialni, zapewniamy poprawę jakości snu oraz pomagamy w termoregulacji.

Jeśli przykładasz wagę do odpowiedniej temperatury w sypialni, nie zapomnij także o wentylacji pomieszczenia i zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza. Regularne wietrzenie także pozytywnie wpłynie na Twój sen.

 

Jaka jest najlepsza temperatura do spania dla dziecka?

Nie martw się także o przegrzanie swojego dziecka. Idealna temperatura w pokoju noworodka i nieco starszego dziecka sięga w granicach 20 – 21°C. Regularnie sprawdzaj temperaturę kaloryferów, by nie była ani za wysoka, ani zbyt niska - dzięki temu zapewnisz swojej pociesze regeneracyjny sen.

 

Jeśli zależy Ci, by zadbać o komfort maluszka, polecamy także dobrać dla niego odpowiednie ubranie, które jest przystosowane do spania. Śpioszki dla niemowlaka, czy piżama dla nieco większego dziecka pozwolą zatrzymać ciepło blisko ciała, jednocześnie nie pozwalając na przegrzanie. Dodatkowo warto wspomnieć o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia, by zapewnić świeże powietrze, a także o utrzymaniu odpowiedniej wilgotności w sypialni, co także znacznie wpłynie na komfort snu.

 

Skutki zbyt wysokiej temperatury podczas snu

Musimy dbać o to, by temperatura w sypialni nie zmieniała się, ponieważ może to powodować nieprzyjemne skutki, takie jak:

  • zaburzenia snu - wyższa temperatura sprawia, że sen staje się mniej głęboki, co prowadzi do częstych wybudzeń w nocy. Dodatkowo źle dobrana temperatura sprzyja bezsenności.
  • przegrzanie organizmu - wysoka temperatura może powodować nadmierne pocenie się oraz zaburzenia termoregulacji, które negatywnie wpłyną na nasz organizm.
  • problemy z oddychaniem - w szczególności osoby borykające się z chorobami układu oddechowego bardziej są narażone na suchość i utrudnienia w oddychaniu.
  • zwiększone ryzyko infekcji - nadmierna potliwość oraz przegrzanie organizmu przyczyniają się do szybszego powstawania infekcji skórnych.

 

Zadbaj o optymalną temperaturę do spania w swojej sypialni, by pozbyć się nieprzyjemnych skutków ubocznych. Zadbaj o zdrowy sen, kontrolując temperaturę ciała i swojej sypialni!

 

Zasady higieny snu - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Na samym początku ustal regularny harmonogram snu. Stałe godziny budzenia się i zasypiania pozwolą wpaść w rutynę - regularność wzmacnia naturalny rytm dobowy organizmu i ułatwia zasypianie. Dodatkowo zadbaj o komfortowe warunki w sypialni - odpowiednia temperatura, ciepłe pomieszczenie oraz ciemność sprzyja zasypianiu.

 

Polecamy także unikać kofeiny, nikotyny i spożycia alkoholu. Te stymulanty sprawią, że organizm się pobudzi, a jeśli już po nich zaśniesz, to zakłócają fazy głębokiego snu. Doskonałym rozwiązaniem na komfortowy sen jest także lekka kolacja, która zbytnio nie obciąży żołądka. Unikaj ciężkich posiłków i dbaj o nawodnienie organizmu, by zadbać o komfort senny. Ważnym aspektem jest także relaks przed snem. Odrzucenie negatywnych emocji oraz wyciszenie się po całym dniu pozwoli nam szybciej zasnąć, a co za tym idzie odpocząć i zregenerować się. Najlepiej by też było, żeby łóżko było kojarzone jedynie ze spaniem. Wykonywanie innych czynności w łóżku np. uczenie się, czy jedzenie, może spowodować problemy z zasypianiem.

 

Jakość snu jest niezwykle ważna. Zadbaj o właściwą temperaturę w sypialni i wyposaż swój pokój w wygodne łóżko, materac i poduszkę z Fabryką Snów. Sklep z materacami (Kołobrzeg) i nie tylko -sprawdź nasz asortyment i zapewnij sobie odpowiednie warunki do odpoczynku!