Jaką rolę pełni pokrowiec na materac?

 

Bardzo wiele osób podczas zakupu materaca do łóżka zapomina o wybraniu odpowiedniego pokrowca na materac, błędnie uznając go za zbędny dodatek. Otóż dobrej jakości pokrowiec nie tylko pomoże poprawić jakość snu, ale też stworzy warstwę ochronną dla materaca. Na co więc należy zwrócić uwagę, wybierając pokrowiec? Jakie są rodzaje pokrowców?

Dlaczego pokrowiec jest potrzebny?

Klienci indywidualni zazwyczaj twierdzą, że pokrowiec sprawdza się wyłącznie w przypadku łóżek hotelowych. To prawda, że materac hotelowy prawdopodobnie szybciej ulega zabrudzeniu niż te, które mamy we własnych domach, jednak nie oznacza to, byśmy rezygnowali z zakupu pokrowca. W  końcu ten element wyposażenia łóżka odpowiada nie tylko za ochronę przed plamami, ale też gwarantuje zdrowy i komfortowy sen, a wszystko dzięki jego właściwościom.

Jakie są rodzaje pokrowców na materac?

Okazuje się bowiem, że na rynku są dostępne różne rodzaje pokrowców, które w szczególności zalecane są osobom borykającym się z problemami ze snem czy różnego rodzaju dolegliwościami. To pokazuje, że pokrowce na materac realnie mogą wpływać na jakość snu. Jakie w takim razie modele wyróżniamy?

  • antybakteryjny – pokrowce antybakteryjne zostały uszyte w taki sposób, że na ich powierzchni znajduje się bariera dla drobnoustrojów, ale też wszelkiego rodzaju bakterii czy kurzu; dzięki właściwościom bakteriobójczym przez długi okres zachowują świeżość.

  • antyalergiczny – ten model oczywiście dedykowany jest osobom skłonnym do występowania reakcji alergicznych; podobnie jak materac antybakteryjny, jest odporny na wszelkiego rodzaju alergeny, a wszystko za sprawą wykonania – w materacach antyalergicznych można znaleźć jony srebra, włókna bambusowe czy probiotyki.

  • ograniczający pocenie – to kolejny model, który zapobiega rozwojowi bakterii, jednak ten dodatkowo pochłania wilgoć wytwarzaną przez ciało śpiącej osoby.

  • termostatyczny – pokrowce termostatyczne również doskonale odprowadzają wilgoć, jednak ich głównym zadaniem jest regulacja temperatury; oznacza to, że w okresie zimowym pozwalają się ogrzać, natomiast w okresie letnim dają poczucie chłodu.

  • relaksujący – tzw. pokrowce relaksujące zazwyczaj nasączone są olejkami eterycznymi, które przynoszą ukojenie i spokój (np. lawenda).

Wybór pokrowca – na co warto zwrócić uwagę?

Pamiętajmy o tym, że to właśnie pokrowiec będzie miał kontakt z pościelą i jest narażony na zabrudzenia, dlatego warto przede wszystkim sprawdzić możliwość szybkiego ściągnięcia pokrowca. Jeżeli zamek będzie się znajdował na trzech bokach materaca, pokrowiec będzie można bardzo łatwo zdjąć, a po praniu sprawnie go założyć.

Na rynku dostępne są pokrowce wykonane z naturalnych i sztucznych materiałów, dlatego warto wiedzieć, z jakimi konsekwencjami wiąże się wybór konkretnego modelu. W przypadku pokrowców z naturalnych materiałów najczęściej będziemy spotykać modele z bawełny, włókien bambusa czy jedwabiu. Ich cechą charakterystyczną jest gwarancja lepszej cyrkulacji powietrza. Pokrowce z tkanin sztucznych (np. poliester) z kolei cechuje większa wytrzymałość i żywotność.

Warto również sprawdzić, czy dany model pokrowca ma właściwości antyalergiczne. Wybranie modelu wzbogaconego substancjami bakteriobójczymi i antyalergicznymi z pewnością przełoży się pozytywnie na nasze zdrowie, ale też komfort snu.

Pielęgnacja pokrowca – jak o niego dbać?

Przede wszystkim należy się zawsze stosować do zaleceń znajdujących się na metce produktu. Pokrowce mogą być prane w pralce, więc wystarczy spojrzeć, jaką temperaturę wody wybrać. Warto pamiętać o tym, że pokrowiec powinien być odkurzany raz w tygodniu oraz za każdym razem, kiedy zmieniana jest pościel. W tym celu należy użyć niewielkiej, zaokrąglonej szczotki, która zazwyczaj jest dołączana do odkurzacza, a jeśli jej nie mamy, wystarczy tylko ssawka (rura).

Okazuje się, że pokrowiec na materac to użyteczna i potrzebna w każdym domu rzecz. Jeśli chcą Państwo sprawdzić ofertę naszych produktów, zapraszamy do kategorii POKROWCE.