Jak wygląda budowa materaca do spania?

Materac, ten często niedoceniany element naszego życia codziennego, odgrywa niezwykle istotną rolę w zapewnieniu nam komfortowego snu i prawidłowego wsparcia dla naszego ciała. Budowa materaca różni się w zależności od wkładu. Jak zatem zbudowane są materace?

Z czego składa się materac?

Podstawowe elementy, z których składa się materac, to pokrowiec zewnętrzny, warstwa wypełniająca oraz sprężyny lub pianka. Można rozróżnić dwa główne typy materaców w zależności od wkładów:

  • materace sprężynowe (bonellowe, kieszeniowe),
  • materace piankowe (termoelatyczne, wysokoelatyczne, lateksowe).

Budowa materaca kieszeniowego i bonellowego

Materace kieszeniowe (sprężynowe) wykorzystują setki sprężyn zamkniętych w oddzielnych kieszeniach. Ten rodzaj materaca zapewnia doskonałe wsparcie, ponieważ każda sprężyna pracuje indywidualnie, dostosowując się do kształtu ciała. Standardowy materac kieszeniowy ma zazwyczaj około 260 sprężyn kieszeniowych na metr kwadratowy. Sprężyny kieszeniowe są zainstalowane obok siebie w stałych odstępach, co znacznie zwiększa się ich punktową elastyczność. W tego typu materacach często znajduje się przekładka tapicerska oraz zapewniająca dodatkową elastyczność pianka poliuretanowa.

Wkład materaca bonellowego różni się brakiem kieszonek, sprężyny bonellowe są bowiem ze sobą połączone. Ten jednolity system ugina się pod naciskiem na dużym obszarze, przez co może być niekomfortowym rozwiązaniem w przypadku par.

materac kieszeniowy

Z czego zrobiony jest materac piankowy?

Materace piankowe wykorzystują różne rodzaje pianki jako główny materiał wypełniający. Użyte do ich produkcji nowoczesne technologie sprawiają, że nie są podatne na odkształcenia i zapewniają wysoką higienę użytkowania. Jednym z popularnych rodzajów pianki jest pianka lateksowa, posiadająca właściwości antyalergiczne; materace lateksowe doskonale dopasowują się do kształtu ciała. Często stosowana jest też pianka termoelastyczna, która dostosowuje się do temperatury ciała, zapewniając doskonałe podparcie i dając lepsze właściwości ortopedyczne. Materace z wykorzystaniem pianki wysokoelastycznej są natomiast bardzo lekkie dzięki systemowi otworów, gwarantując dobrą przewiewność materaca, ponadto dobrze rozkładają ciężar ciała.

materac piankowy

Strefy twardości materaca i moletowanie

Wielu producentów materacy, zarówno piankowych, jak i sprężynowych, wprowadza dwie metody dla lepszego dopasowania do kształtu ciała: strefy twardości oraz moletowanie. Strefy twardości, głównie w materacach sprężynowych, są podzielone na obszary o różnej twardości, zapewniając twardsze podłoże dla ramion i bioder oraz bardziej elastyczne dla głowy, brzucha i nóg. W materacach piankowych stosuje się moletowanie, czyli nacięcia odpowiednich kształtów na zewnętrznych warstwach materaca, aby zmniejszyć twardość w odpowiednich strefach, co poprawia dopasowanie do ciała i krążenie krwi.

Budowa materaca jest procesem złożonym, który wymaga odpowiedniego zrozumienia różnorodności dostępnych technologii i materiałów. Bez względu na to, czy decydujemy się na materac sprężynowy, czy piankowy, ważne jest, aby zapewnić sobie wysoką jakość snu poprzez odpowiednie dopasowanie do naszych preferencji i potrzeb. Jeżeli zależy Ci na najwyższej jakości materaca, postaw na materace Koło MK Foam, projektowane z dbałością o każdy detal, które posłużą Ci przez lata!