Jak wybrać odpowiednią wielkość łóżka?

 

Jakość snu uzależniona jest od różnych czynników. Wpływ na nasz komfort ma nie tylko stopień twardości materaca, o którym niedawno pisaliśmy, ale też właściwy dobór łóżka. Jak wybrać łóżko do sypialni? Jakie wymiary powinno ono mieć?

Odpowiednia długość i szerokość

Wybór łóżka o odpowiednich wymiarach jest niezwykle ważny, ponieważ to od długości i szerokości zależy, jaką przestrzeń będziesz mieć w czasie snu. W sklepie Fabryka Snu znajdziesz łóżka – w tym łóżka sosnowe, bukowedębowe, tapicerowane czy kontynentalne – w różnych wymiarach i stylach. Modele jednoosobowe mają zazwyczaj wymiary 80×200 cm, 90×200 cm, 100×200 cm i 120×200 cm. Z kolei wymiary łóżek dwuosobowych to zwykle 140×200 cm, 160×200 cm, 180×200 cm. W przypadku tych drugich łóżek pary najczęściej decydują się na modele o szerokości 160 cm.

   

 

Jeśli chodzi o długość, to meble o standardowym wymiarze (200 cm) przeznaczone są dla osób, które mają około 180 cm wzrostu. Mając 190 cm wzrostu bądź więcej, mógłbyś czuć dyskomfort, śpiąc w takim łóżku. W takiej sytuacji pomyśl o zamówieniu łóżka o długości 210 lub 220 cm.

  

Optymalna wysokość łóżka

Wygodne łóżko jest nie tylko dostosowane pod względem szerokości i długości, ale także wysokości. Optymalna wysokość to 40-60 cm, choć zdarzają się modele, w których ta wartość jest niższa bądź wyższa.

Najmniej korzystnym rozwiązaniem jest wybór łóżka o mniejszej wysokości niż ta optymalna. W takiej sytuacji materac znajduje się blisko podłogi, przez co narażasz się na kontakt z większą ilością alergenów i zanieczyszczeń.

Na rynku znajdziesz też wysokie łóżka sypialniane, które mają większą wysokość niż 40 - 50 cm. Ten rodzaj łóżek to doskonałe rozwiązanie dla seniorów i osób mających problemy z kręgosłupem bądź wstawaniem. Łatwiej jest podnieść się z wyższego niż niższego łóżka, dlatego w takich przypadkach warto postawić na model mający wysokość większą niż 40 cm.

Zagłówek

Wybierając właściwe łóżko, zwrócić też uwagę na zagłówek. To często pomijany element, który ma spore znaczenie w kontekście naszego komfortu. To właśnie o zagłówek możesz oprzeć poduszki, gdy czytasz książki bądź oglądasz filmy, czy seriale w łóżku. Jeśli kupujesz łóżko dla par, wybierz model z regulowanym zagłówkiem.

Ciekawym rozwiązaniem, idealnym dla wymagających osób, są tapicerowane zagłówki. Znajdziesz je w różnych wariantach kolorystycznych oraz formach. Często stanowią one ruchomy element, który w razie potrzeby możesz zdjąć.

Jakie łóżko do sypialni o niewielkim metrażu?

Wielkość sypialni to główny czynnik dyktujący, jakie wymiary może mieć łóżko, które chcesz zamówić do tego pomieszczenia. O ile w sypialniach o sporym metrażu zmieści się każdy model, to większy problem mają właściciele niewielkich pokoi. Jeśli znajdujesz się w drugiej grupie, musisz przede wszystkim zastanowić się nad tym, jak rozstawić meble. Możesz albo zdecydować się na zakup łóżka o mniejszych wymiarach (np. 140x200), albo wybrać większy model, rezygnując z bocznych szafek.

Na co jeszcze muszą zwrócić uwagę właściciele niewielkich sypialni? Ważna jest również rama mebla. W standardowych modelach wystaje ona poza materac. Jednak w sytuacji, w której istotna jest przestrzeń, lepiej wybrać łóżko bez pobocznych ram. W ten sposób możesz zaoszczędzić kilka centymetrów.