Życie alergika nie należy do najłatwiejszych – w końcu wszędzie mogą się czaić alergeny, które nasilają nieprzyjemne objawy alergii. Szczególnie dotyczy to sypialni, a mianowicie pościeli i łóżka. To właśnie te miejsca są siedliskiem dla roztoczy oraz kurzu. Na szczęście producenci materacy wyszli naprzeciw potrzebom alergików i oferują materace antyalergiczne. Czym powinien się charakteryzować tego typu materac? Jak o niego dbać, by zagwarantować sobie odpowiedni komfort spania?
Duża grupa alergików tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże znaczenie ma wybór odpowiedniego materaca. W końcu to właśnie w łóżku spędzamy znaczną część dnia, a wydzielane przez nasze ciało ciepło i wilgoć podczas snu sprzyja rozwojowi mikroorganizmów oraz grzybów. W przypadku alergików ich obecność może wywołać swędzenie skóry, łzawienie, pokrzywkę czy katar, a to z kolei wpływa na niekomfortowy sen. Oczywiście rozwiązaniem tego problemu jest wybranie materaca dedykowanego alergikom.
W przypadku materacy najczęstszym czynnikiem uczulającym są naturalne materiały, takie jak owcza wełna, maty kokosowe, gryka, trawy morskie oraz końskie włosie. Wymienione naturalne surowce są doskonałą pożywką dla roztoczy oraz pleśni, a ponadto chłoną wilgoć. Wadą materacy wykonanych z naturalnych materiałów jest też fakt, że bardzo trudno utrzymać je w czystości. Osoby, które borykają się z alergią, mogą natomiast korzystać z materaców oraz pokrowców wykonanych z bawełny – to jedyny materiał, który nie uczula, jest przewiewny i pozwala łatwo utrzymać higienę. Alergicy powinni również wystrzegać się materaców ze sprężynami, ponieważ w przestrzeni między nimi bardzo łatwo gromadzi się kurz.
Producenci materacy antyalergicznych najczęściej stosują różnego rodzaju pianki wysokoelastyczne oraz lateks. Tego typu materiały przede wszystkim ograniczają rozwój niekorzystnych dla zdrowia mikroorganizmów, a ponadto odprowadzają wilgoć i ciepło, które podczas snu gromadzi się we wnętrzu materaca.
Pierwszą propozycją materaca dla alergika jest model wykonany z pianki. Pianka wysokoelastyczna lub termoelastyczna nie jest sprzyjającym środowiskiem do rozwoju roztoczy, więc z powodzeniem mogą być stosowane przez osoby cierpiące na alergie.
Kolejną propozycją są materace lateksowe, które ze względu na swoje właściwości nie zbierają kurzu, ludzkiego naskórka oraz potu, a także nie sprzyjają rozwijaniu się bakterii. Oczywiście przed zakupem tego typu materaca należy sprawdzić, czy nasza skóra nie jest uczulona na lateks. W większości przypadków producenci używają tylko niewielkiej ilości lateksu naturalnego (tylko ten uczula), a nawet stosują w 100% lateks syntetyczny, więc lateksowy materac jest najlepszą propozycją dla alergika.
Jeden materac może służyć alergikowi przez wiele lat, jednak należy dbać o jego regularną pielęgnację. Przede wszystkim konieczne jest częste pranie pokrowca, ponieważ to na jego powierzchni osiada kurz, ale rozwijają się też roztocza. W przypadku materacy lateksowych można też czyścić jego wnętrze za pomocą pary wodnej, by zneutralizować wszystkie mikroorganizmy.
W naszej ofercie znaleźć można różnego rodzaju materace – Kołobrzeg, Koszalin czy Słupsk – zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą klientów z tych i innych miast.