O ile w dużych sypialniach aranżacja przestrzeni może przebiegać bezproblemowo, a domownik ma szansę zaaranżować ją wedle własnych potrzeb i upodobań, tak w przypadku sypialni o małym metrażu taka osoba spotyka się z pewnymi ograniczeniami. By urządzić wygodną i przede wszystkim funkcjonalną sypialnię, trzeba wziąć pod uwagę każdy jej element wyposażenia, a w szczególności zastanowić się nad wyborem odpowiedniego łóżka. Jak w takim razie wybrać główny mebel sypialni?
Wybierając łóżko do sypialni, należy zapomnieć o ekstrawaganckich łóżkach tapicerowanych czy łóżkach kontynentalnych z fantazyjnymi wezgłowiami – takie modele zajmują dość dużo miejsca, więc w małych sypialniach się nie sprawdzą. Lepszym rozwiązaniem jest wybór łóżka spośród modeli ponadczasowych i uniwersalnych. Dokładnie tak można opisać łóżka dębowe, które charakteryzują się prostą drewnianą ramą i nieskomplikowaną formą. Łóżka z drewna dębowego zajmują znacznie mniej miejsca w porównaniu do swoich tapicerowanych odpowiedników.
Warto również zdecydować się na model, który pozwoli przechowywać pościel i inne przedmioty. Można wybrać model z pojemnymi szufladami lub pojemnikami do przechowywania. W ten sposób oszczędzimy miejsce w szafach i szafkach znajdujących się w pomieszczeniu.
Na funkcjonalność sypialni wpływa również samo ustawienie łóżka. Jak w takim razie powinno być ono ustawione względem okna? Najlepszym rozwiązaniem jest umiejscowienie go bokiem w możliwie najdalszej odległości od okien. Dzięki temu można uniknąć porannych pobudek spowodowanych przedostawaniem się pierwszych promieni słonecznych. Jeśli z kolei metraż nie pozwala nam na takie ułożenie, łóżko może być ustawione tyłem lub przodem, jednak warto wyposażyć okno w dodatkowe rolety lub zasłonę.
Oczywiście łóżko nie jest jedynym elementem wyposażenia sypialni. W końcu w tej przestrzeni musi się też znaleźć miejsce na szafkę nocną, szafę czy komodę. W tym pokoju zazwyczaj znajduje się też kaloryfer. Jak w takim razie ustawić łóżko, by korzystanie z funkcjonalności mebli było wygodne i by podczas snu odczuwać komfort termiczny?
Jeśli w pomieszczeniu znajdują się szafy, komody czy szafki, ważne jest, by odległość między nimi a łóżkiem wynosiła przynajmniej 60 cm. W ten sposób możliwe będzie swobodne poruszanie się między meblami, korzystanie z nich czy otwieranie szafek.
Równie ważną kwestią jest odległość łóżka od grzejnika. Jeśli łóżko będzie się znajdowało zbyt blisko niego, sen będzie zaburzony, ponieważ człowiek podczas podwyższonej temperatury w pomieszczeniu ma problemy z zasypianiem, jest zlany potem i budzi się niewyspany. Jeśli jest taka możliwość, warto więc umiejscowić łóżko jak najdalej od kaloryfera. Jeżeli jednak musi ono stać w jego pobliżu, niech odległość między nimi wynosi przynajmniej 10 cm.
Aranżacja małej sypialni i wybór odpowiedniego do niej łóżka tylko z pozoru może stwarzać pewne problemy. W rzeczywistości warto wybrać prosty model z nieskomplikowaną ramą i szufladami oraz zadbać o to, by umiejscowienie łóżka nie zaburzało możliwości korzystania z innych mebli znajdujących się w pokoju.