Nazwa komody pochodzi od francuskiego słowa „commode”, co oznacza „wygodny” i nie można zaprzeczyć, że jest to wyjątkowo komfortowy mebel. Pozwala ukryć to, co jest na co dzień potrzebne, ale co niekoniecznie powinno znajdować się na oczach domowników i innych gości. Co więcej, mebel ten poza funkcjonalnością charakteryzuje się również nieprzeciętnym designem, a to sprawia, że nie tylko w salonie, ale też w każdym pomieszczeniu może stanowić pewnego rodzaju ozdobę. Jak w takim razie wybrać komodę do salonu, by współgrała ona z wystrojem wnętrza i przede wszystkim by pełniła swoje zadanie?
Mimo iż rynek meblowy dostarcza nam komody bogato zdobione, z połyskującymi frontami, skandynawskie czy w stylu prowansalskim, wciąż najlepszym uznaniem cieszą się komody drewniane. Wybór konsumentów wybór pada właśnie na komody z drewna, ponieważ są najbardziej uniwersalne. Drewno odnajduje się w rozmaitych stylach aranżacyjnych, od minimalistycznego, po glamour. Drewniane komody bardzo dobrze komponują się również z większością kolorów, dlatego niezależnie od tego, w jakim odcieniu pomalowane są ściany w salonie, komody na ich tle będą się prezentować rewelacyjnie w każdym przypadku.
Zastanawiając się nad wyborem komody do salonu, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jej jakość oraz funkcjonalność. Jeśli chcemy jednym meblem cieszyć się przez wiele lat, warto zainwestować w komodę wykonaną z trwałego materiału, a z pewnością takie właśnie jest drewno dębowe. Komody dębowe, jeśli będą odpowiednio pielęgnowane, mogą spełniać swoje zadanie przez bardzo długi czas. Tego typu modele są wyjątkowo odporne na uszkodzenia, dlatego mogą wyglądać tak samo nawet po kilkunastu latach użytkowania.
Myśląc o funkcjonalności komody, trzeba wziąć pod uwagę ilość miejsca do przechowywania, a wybór powinien paść na model, który jest w największym stopniu dostosowany do naszych potrzeb. Należy więc przemyśleć takie aspekty komody jak obecność szuflad, głębokość szafek czy sposób otwierania. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaką funkcję będzie pełnić ten mebel.
Jeśli komoda ma być dodatkowym miejscem do przechowywania, kluczowa jest właśnie ilość miejsca, w którym można schować drobiazgi. Taka komoda powinna być większa i szeroka. Z kolei jeśli komoda ma służyć wyeksponowaniu rodzinnych pamiątek pod postacią zdjęć czy dyplomów, warto zdecydować się na modele z przeszklonymi szafkami lub półeczkami.
Oczywiście design komody powinien wpisywać się w ogólną aranżację wnętrza. Drewniane komody w naturalnym kolorze, np. z drewna dębowego, sprawdzą się w klasycznie urządzonych domach, w których dominuje drewno oraz stonowana kolorystyka. Oczywiście każda drewniana komoda może mieć też inny od naturalnego kolor wybarwienia. Dzięki temu można wybrać jasny mebel, który doskonale wpisze się w skandynawską stylistykę, czy ciemną komodę, która będzie świetnie współgrać z industrialną aranżacją.
Poza przechowywaniem komoda może służyć również jako sposób na ekspozycję pewnych pamiątek czy dekoracji. Jak już wcześniej zostało wspomniane, warto ustawić na jej blacie zdjęcia najbliższych oprawione dekoracyjnymi ramami. Jeśli jednak nie chcemy się dzielić z innymi rodzinnymi pamiątkami, komoda jest doskonałym miejscem na postawienie wazonu czy doniczki z kwiatami.
Komoda może służyć nie tylko jako szafka pod telewizor, ale także mebel, który przechowuje, ale i eksponuje pewne przedmioty. Umiejętnie dobrana do stylu wnętrza może stać się jego nieodłączną ozdobą, a czasem nawet tym elementem, który będzie przyciągał spojrzenia domowników oraz gości.