Jak spać, gdy boli kręgosłup?

Ból kręgosłupa to powszechny problem, który może znacząco wpływać na komfort snu. Różne dolegliwości bólowe, mrowienie kończyn górnych czy męczący ból karku już od samego rana często rzutują na resztę naszego dnia. Odpowiednia pozycja do spania czy wybór właściwej poduszki i materaca mogą pomóc w złagodzeniu dolegliwości bólowych i poprawieniu komfortu snu. A zatem: jak spać, gdy boli kręgosłup?

Skąd się bierze ból pleców?

Ból pleców może mieć różnorodne przyczyny, począwszy od złych nawyków postury, przez przeciążenie mięśni, aż po poważniejsze schorzenia kręgosłupa. Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej czy też noszenie ciężkich przedmiotów, a zwłaszcza podnoszenie ich poprzez pochylanie się, zamiast uklęknąć, to tylko niektóre czynniki sprzyjające bólom pleców. Szacuje się, że około 70% przed 30. rokiem życia miało bóle kręgosłupa. Anatomia kręgosłupa u człowieka jest przystosowana do pozycji wyprostowanej, dlatego też spędzanie większości dnia w obciążającej go pozycji może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości, a w konsekwencji nawet do zmian zwyrodnieniowych.

W jakiej pozycji kręgosłup odpoczywa?

Podczas snu ważne jest, by utrzymać naturalną krzywiznę kręgosłupa i jednocześnie odciążyć kręgosłup. Leżenie na wznak sprzyja równomiernemu rozłożeniu masy ciała, o ile nasze biodra i barki są równo ułożone, a ręce leżą swobodnie wzdłuż ciała. Należy też uważać na przechylanie głowy, które może powodować bóle górnej części pleców. Drugą zdrową opcją jest spanie zwłaszcza na prawym boku, nie powoduje bowiem ucisku organów wewnętrznych ani nadmiernego obciążenia odcinka szyjnego. Z kolei spanie na lewym boku może okazać się zbawienne dla osób cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy lub dla kobiet w ciąży. Warto też podgiąć kolana, co umożliwi rozluźnienie dolnej części kręgosłupa.

Nie zaleca się spania na brzuchu, wkładania rąk pod głowę, długotrwałego pozostawania w jednej pozycji czy też spania na zbyt wysokiej poduszce. Regularne przyjmowanie niewłaściwej pozycji podczas snu może prowadzić do wielu chorób, takich jak dyskopatia, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa), nadmierna ruchomość stawów kręgosłupa lub choroby związane z dolegliwościami układu kostnego.

Jak spać z bólem kręgosłupa?

Jeżeli zmagamy się z bólem pleców, musimy przede wszystkim unikać przeciążania obolałej części pleców i pozwolić ciału układać się swobodnie. Ponadto nagłe zrywanie się z rana z łóżka może dodatkowo pogorszyć dolegliwości bólowe. Jak spać, gdy odczuwamy silny ból w konkretnych częściach kręgosłupa?

Ból kręgosłupa piersiowego a sen

Osoby, które cierpią na bóle kręgosłupa piersiowego, mogą odczuwać ulgę, śpiąc na plecach z dobrze podpartą głową i klatką piersiową. Istotna może okazać się odpowiednia, niezbyt wysoka poduszka, która pozwoli na zachowanie naturalnej krzywizny ciała w odcinku szyjnym - albo bardzo cienka, albo specjalnie do tego przeznaczona poduszka ortopedyczna. Należy też nie wkładać rąk pod głowę, co tylko niepotrzebnie napnie odcinek piersiowy kręgosłupa.

Ból odcinka lędźwiowego a sen

Dla osób z bólem w odcinku lędźwiowym zaleca się spanie na boku z poduszką pod kolanami, co pomaga utrzymać kręgosłup w neutralnej pozycji. Natomiast śpiąc na plecach, warto włożyć pod lędźwie odpowiedni wałek, zaś pod kolana włożyć niewielką poduszkę, co może pomóc w łagodzeniu bólu. Unikanie spania na brzuchu i utrzymanie naturalnej krzywizny lędźwiowej jest kluczowe w przypadku bólu dolnych części kręgosłupa.

Poduszka ortopedyczna i odpowiedni materac na dolegliwości bólowe pleców

Jeżeli zmagasz się z bólem kręgosłupa piersiowego lub lędźwiowego, postaw na profesjonalny materac i poduszkę ortopedyczną. Odpowiednio dobrane, mogą znacząco wpłynąć na objawy bólowe, poprawiając jednocześnie przepływ krwi i łagodząc objawy towarzyszące. Lateksowe poduszki termoelastyczne dają doskonałe wsparcie dla głowy i klatki piersiowej, natomiast materac piankowy o dobrze dobranej twardości ma wpływ na ułożenie kręgosłupa, stale dając mu właściwe podparcie. Przesypiamy nawet jedną trzecią naszego życia, dlatego tak ważne są dobre warunki naszego snu, które mogą wpływać zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.