Jak spać, by mieć świadomy sen?

Sen to nieodłączny element naszego życia. Śpiąc, nie tylko nasz organizm odpoczywa, ale także regeneruje się, dlatego nie powinniśmy być zaskoczeni, gdy ktoś stwierdzi, że większą część swojego życia przesypiamy. Zdrowy sen jest kluczowy dla zdrowia psychicznego, równowagi hormonalnej i emocjonalnej oraz prawidłowego funkcjonowania mózgu i całego ciała. Zastanawiasz się jednak, czym jest i do czego może służyć świadomy sen? A może, jakie są rodzaje świadomego snu? W tym artykule zagłębimy się w ten temat i odpowiemy na te nurtujące pytania!

Czym jest świadomy sen?

Świadomy sen, inaczej lucid dream, to nic innego jak stan, w którym osoba śpiąca zdaje sobie sprawę z tego, że aktualnie śpi. Tym sposobem taki człowiek znajdujący się w stanie świadomego śnienia potrafi czasami kontrolować przebieg jego wydarzeń. To forma snu, która łączy w sobie świadomość, która pozwala inaczej przeżywać nasze sny, niż dotychczas. Świadome sny są fascynującym zjawiskiem, które łączy śnienie z pełną świadomością, dając wyjątkową możliwość eksploracji świata snów.

Techniki świadomego śnienia, czyli jak wywołać świadomy sen?

Proces wywoływania świadomego snu nie jest taki prosty, jak się wydaje. Często trzeba się odpowiednio do tego przygotować, by osiągnąć świadomy sen. Przedstawimy kilka technik, które mogą pomóc w uzyskaniu kontroli nad snami:

1. Technika MILD (Mnemonically Induced Lucid Dreaming)

Technika MILD polega na wywoływaniu świadomego snu przy pomocy intencji i sugestii przed zaśnięciem. W tej technice chodzi przede wszystkim o to, by przed zaśnięciem przypomnieć sobie wcześniejszy sen. Jeżeli jednak nie będziesz w stanie go zapamiętać i przypomnieć sobie o nim, leżąc, wyobraź sobie sytuację, w której zdajesz sobie sprawę, że śnisz. Dodatkowo tuż przed zaśnięciem, możesz powtarzać sobie krótkie zwroty, które podświadomie pozwolą Ci przejść w świadomy sen: „Będę świadomy w moim śnie” lub „Kiedy będę śnić, rozpoznam, że to sen”.

2. Technika WILD (Wake-Initiated Lucid Dreaming)

Ta technika charakteryzuje się tym, że przechodzisz bezpośrednio ze stanu czuwania w sen, bez utraty świadomości. Jest ona już nieco trudniejsza i bardziej zaawansowana, ale może prowadzić do głębokich świadomych snów. By wykorzystać tę technikę, połóż się i zrelaksuj, ale ciągle "bądź świadom" i nie zasypiaj od razu. Utrzymuj umysł w stanie przytomności, jednocześnie pozwalając ciału stopniowo zasnąć. Dodatkowo skup się na obrazach i dźwiękach, które zaczynają pojawiać się w stanie przejściowym między czuwaniem a snem.

3. Technika WBTB (Wake Back to Bed)

Polega ona na przerwaniu snu i powrocie do niego. Dzięki tej technice będziesz w stanie utrzymać większą świadomość i wywołać świadomy sen. Gdy położysz się do łóżka, nastaw sobie budzik, byś obudził się około 5/6 godzin później. Podczas pobudki wykonaj jakąś czynność, by zająć czymś mózg (na przykład czytanie), a później po niecałych 30 minutach wróć i połóż się z powrotem do łóżka. Ta przerwa zwiększa aktywność mózgu, co ułatwi wejście w świadomy sen.

4. Regularne zapisywanie snów

Gdy zdecydujesz się na prowadzenie dziennika snów, będziesz mógł zwiększyć swoją świadomość senną. Gdy każdego ranka zapiszesz, co pamiętasz z nocy, zaczniesz dostrzegać powtarzające się motywy i szczegóły. Prowadzenie dziennika snów i zapamiętywanie snów sprawi, że będziesz coraz lepszy w praktykowaniu świadomego snu.

5. Testy rzeczywistości (Reality Checks)

To technika polegająca na regularnym sprawdzaniu, czy jesteś w świecie rzeczywistym, czy we śnie. Częste wykonywanie takich testów w ciągu dnia zwiększa szansę, że wykonamy je również podczas snu, co pozwoli nam uświadomić sobie, że śnimy. Taką czynnością może być, chociażby spoglądanie na zegar, ponieważ w snach często zegary wskazują nierealny czas lub próba przeczytania jakiegoś tekstu - często tekst jest nieczytelny i rozmazany. Gdy będziesz regularnie wykonywać takie testy w ciągu dnia, będzie Ci łatwiej zacząć wykonywać je także we śnie.

Doświadczanie świadomych snów pozwoli na niezapomniane przeżycia. Świadome śnienie to zjawisko, które potrafi przenieść w inny wymiar i mieć kontrolę nad tym co ma się wydarzyć we śnie.

Jakie są rodzaje świadomego snu?

Świadome marzenia senne w zależności od poziomu kontroli oraz świadomości śniącego, dzielą się na kilka głównych rodzajów. A oto najważniejsze z nich:

  • spontaniczny świadomy sen - to sen, do którego nie musimy się przygotowywać oraz nie musimy wykorzystywać żadnych technik. Jest w pełni naturalny.
  • świadomy sen wywołany specjalnie - w tym przypadku wykorzystujemy techniki, które pozwolą nam mieć świadomy sen.
  • świadomy sen o niskim i wysokim poziomie świadomości - te sny wyróżniają się poziomem świadomości. Jeśli jest niski, to osoba nie w pełni kontroluje sytuację, lecz gdy jest wysoki, to osoba mająca świadome marzenia senne może niemal całkowicie kontrolować sen.
  • świadomy koszmar senny - to rodzaj świadomego snu, który ma negatywny charakter. Śniący często wie, że znajduje się w koszmarze, ale może mieć trudności z pełnym przejęciem kontroli nad snem lub uniknięciem strachu.
  • fikcyjny świadomy sen - śniący celowo odgrywa pewną fikcyjną rolę, często bazując na ulubionych filmach, książkach lub grach.
  • eksploracyjny świadomy sen - to rodzaj snu, w którym snący może chcieć odkrywać, jak działa świat snów, jak są kreowane postacie lub jakie granice mają sny.

Ile trwa świadomy sen?

Świadomy sen najczęściej występuje w fazie snu REM. Nie trwa on zbyt długo, ponieważ tylko od kilku minut, do około 20/30 minut i występuje zaledwie tylko 4 lub 5 razy w ciągu nocy. Często może nam się wydawać, że nasz sen trwał o wiele dłużej, lecz tak naprawdę trwał on może z 10 minut.

Jakie są korzyści ze świadomego snu?

Czy istnieją jakieś korzyści ze świadomego snu? Oczywiście, że tak! Niektórzy twierdzą, że świadomy sen pozwala pobudzić kreatywność. Jest to możliwość rozwinięcia kreatywnego myślenia. Dodatkowo dla innych świadome śnienie pozwoli także rozwiązywać problemy. Udowodnione jest także, że wywoływanie świadomego snu pomaga przy zwalczaniu koszmarów. Ludzie, którzy regularnie miewają koszmary, mogą dzięki niektórym technikom przejmować kontrolę nad świadomym snem. Podczas osiągania świadomego snu jest także możliwość eksploracji wewnętrznego świata. Indukowany świadomy sen jest sposobem na głębszą eksplorację własnej podświadomości i emocji.