W idealnym świecie łóżko służyłoby wyłącznie do spania i odpoczynku, jednak bardzo dobrze wiemy, że czasem zdarza się nam zjeść w nim posiłek. Czasem też dziecko przyjdzie się położyć, mając w dłoni kanapkę z serem i ketchupem. Takie sytuacje mogą się niestety zakończyć plamą na łóżku, dlatego warto wiedzieć, jak wyczyścić łóżko z plam oraz innych zabrudzeń.
Łóżka można podzielić na modele skórzane, tapicerowane oraz drewniane. Każde łóżko należy zatem czyścić w inny sposób.
W przypadku skórzanych łóżek najtrudniejsze do usunięcia są plamy z kawy, czekolady czy oleju. Skóra jest dość delikatnym materiałem, dlatego plamę należy usunąć od razu po jej powstaniu. Tłuste plamy można usunąć za pomocą wilgotnej ściereczki nasączonej wodą i płynem do naczyń z zaznaczeniem, by pobrudzony fragment wycierać od brzegu plamy do środka, by zabrudzenie się nie rozprzestrzeniło. Jeśli domowy sposób na usuwanie plan ze skórzanego łóżka nie zda egzaminu, można się zdecydować na profesjonalny środek czyszczący do tego typu powierzchni. Jeśli jednak plama jest na tyle stara, że zdążyła już wniknąć w skórzaną strukturę, pozostaje oddać łóżko w ręce profesjonalnej firmy czyszczącej.
Gdy plama pojawi się na łóżku tapicerowanym, w tej sytuacji również może się okazać pomocna mokra ściereczka z płynem do naczyń lub proszkiem do prania. Plamę należy czyścić okrężnymi ruchami. Jeśli po takim zabiegu zabrudzenie nie zniknie, można się zdecydować na wymieszanie wody z sodą oczyszczoną. Na tłuste plamy na tapicerce warto zastosować talk lub mąkę ziemniaczaną – tego typu środki wchłaniają tłuszcz, a plama jest łatwiejsza do usunięcia.
Z uwagi na popularność drewnianych łóżek, warto również wiedzieć, jak wyczyścić i ten rodzaj powierzchni. Okazuje się, że drewniane łóżka są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości. Jeśli pojawi się na nich plama, wystarczy od razu przetrzeć je wilgotną ściereczką. Warto również stosować specjalne środki do ochrony i pielęgnacji drewnianych nawierzchni.
Właściciele czworonogów borykają się z jednym problemem: wszechobecną sierścią. I nawet jeśli pies lub kot nie przebywa na łóżku, także tam można znaleźć prezent pod postacią małych włosków. Jak w takim razie wyczyścić łóżko z sierści?
1. Częste odkurzanie – dzięki regularnemu odkurzaniu łóżka można uniknąć gromadzenia się sierści w jego zakamarkach, które w przeciwnym razie byłyby bardzo trudne do usunięcia.
2. Przecieranie łóżka zwilżoną ściereczką – należy pamiętać, by przecierać łóżko w odpowiednim kierunku (od wezgłowia w dół) i w całości.
3. Rolka do ubrań – za pomocą klejącej warstwy można w szybki i skuteczny sposób zebrać sierść z tapicerki.
Łóżko jest miejscem, na którym gromadzi się kurz, który powinien być regularnie usuwany i dotyczy to nie tylko osób z alergią. W kurzu znajdują się roztocza, a o ich szkodliwości pisaliśmy już nie raz. Najlepszym sposobem na pozbycie się kurzu jest oczywiście odkurzacz. Dla lepszych efektów można się pokusić o użycie specjalnej końcówki do czyszczenia tapicerki. Należy też pamiętać, że nie tylko zewnętrzna warstwa łóżka wymaga czyszczenia. Szuflady do łóżek także są miejscem, w którym gromadzą się zabrudzenia, dlatego nie należy ich pomijać podczas odkurzania łóżka.
Nawet jeśli raz na jakiś czas na łóżku pojawi się plama, dzięki szybkiej reakcji można ją skutecznie usunąć. Okazuje się bowiem, że sposobów na wyczyszczenie plam i zabrudzeń jest kilka i są one wyjątkowo proste.