Jak nie spać całą noc i nie być zmęczonym? – skuteczne sposoby

Sen odgrywa kluczową rolę w życiu każdej istoty. Pozwala na regenerację, odprężenie i pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Jednak zdarza się niestety tak, że nie możemy pozwolić sobie na odpoczynek. Co więc robić, by nie zasnąć i nie odczuwać później skutków niewyspania się? Zachęcamy do przeczytania artykułu, w którym postaramy się odpowiedzieć na te pytania!

 

Jak długo człowiek może nie spać?

Z badań wynika, ze człowiek potrafi wytrzymać bez snu około 11 dni, lecz nawet już po 2-3 dniach bez snu mogą pojawić się poważne problemy fizyczne i psychiczne. Już po kilku dniach bez snu organizm zmusza się do odpoczynku poprzez mikrosen lub inne mechanizmy ochronne, aby uniknąć poważnych uszkodzeń układu nerwowego. Długotrwały brak snu jest skrajnie niebezpieczny dla organizmu i niezalecany, ponieważ może spowodować poważne skutki zdrowotne.

 

Chcesz się dowiedzieć więcej o tym, ile można nie spać? - zachęcamy do zerknięcia na nasz inny artykuł. Tam bardziej zagłębiamy się w ten temat!

 

Jak brak snu wpływa na mózg?

Ze względu na niebezpieczne skutki uboczne, nie wykonuje się już testów, które wykazują, przez jaki czas można funkcjonować bez snu. Jednak bazując na zdobytych wcześniej informacjach, możemy przedstawić listę skutków ubocznych.

Jak więc brak snu oddziałuje na mózg?

  1. Zaburzenie koncentracji i pamięci - brak snu utrudnia proces zapamiętywania nowych informacji i skupienia się - wystarczy nawet jedna noc, a nie będziemy tak skoncentrowani, jakbyśmy byli wyspani.
  2. Osłabienie reakcji emocjonalnych - niewyspanie spowoduje, że będziemy bardziej drażliwi, impulsywni oraz często będziemy doświadczać wahań nastroju. Osoba z zaburzeniami snu może być bardziej podatna na negatywne emocje, stres i lęk, a także będą jej towarzyszyły ciągłe uczucia zmęczenia.
  3. Brak zdolności podejmowania decyzji i myślenia logicznego - brak snu prowadzi do spadku zdolności analitycznych i problemów z logicznym myśleniem. Osobie niewyspanej będzie znacznie trudniej podejmować decyzje i rozwiązywać problemy.
  4. Zaburzenia metabolizmu i detoksykacji mózgu - gdy śpimy, aktywuje się tzn. układ glimfatyczny, który jest odpowiedzialny za usuwanie odpadów metabolicznych, które są powiązane z chorobą Alzheimera. Niedobór snu może prowadzić do nagromadzenia toksyn, a to spowoduje negatywne skutki dla funkcjonowania mózgu.
  5. Obniżenie kreatywności - podczas snu mózg wspiera twórcze myślenie poprzez łączenie wspomnień oraz tworzenie nowych połączeń. Ten proces zostaje zaburzony przez brak snu, w efekcie czego osoba niewyspana ma ograniczoną elastyczność myślenia.

 

Dodatkowo brak snu może także prowadzić do obniżenia odporności, rozwoju depresji i lęków, a także do wzrostu masy ciała. Długotrwały brak snu może być szkodliwy, dlatego pamiętaj, że sen jest niezbędny dla optymalnego funkcjonowania mózgu i utrzymania zdrowia psychicznego. Leczenie bezsenności pozwoli Ci na komfortowe codzienne funkcjonowanie i zapewni lepszą jakość snu.

 

Brak snu - przyczyny

Jeśli chce Ci się spać, ale nie możesz zasnąć w nocy, musisz czym prędzej poznać przyczyny takiego stanu. Przedstawiamy najczęstsze przyczyny bezsenności:

  • zaburzenia lękowe,
  • stres,
  • zaburzenia rytmu dobowego,
  • stosowanie kofeiny, nikotyny, a nawet spożywanie alkoholu,
  • nieregularny tryb życia,
  • nieodpowiednia higiena snu,
  • bezdech senny, czy depresja.

 

Zadbaj o właściwą higienę snu i pozbądź się przyczyn bezsenności. Zachęcamy do skontaktowania się ze specjalistą, który pomoże dobrać odpowiednią formę leczenia bezsenności i zaburzenia snu.

 

Jak nie spać całą noc? - sposoby

Jeśli jednak zależy Ci na nieprzespanej nocy, bo masz jakiś ważny powód, stworzyliśmy listę sposobów, które pozwolą Ci zachować pełną gotowość nawet w ciągu nocy. Oto nasze sposoby:

  • aktywność fizyczna pozwoli pobudzić Twój organizm i pozwoli zachować energię. Częste wstawanie, czy nawet krótki spacer pozwolą zachować czujność na dłużej.
  • zimne, orzeźwiające napoje pomogą poczuć się bardziej aktywnym oraz utrzymać energię przez długi czas.
  • spożywanie kofeiny lub nikotyny pobudzi organizm, niwelując uczucie zmęczenia i znużenia.
  • dobre oświetlenie pozwoli utrzymać czujność i może zapobiegać produkcji melatoniny - hormonu odpowiedzialnego za sen.
  • chłodniejsza temperatura otoczenia zadba o większe pobudzenie. Upewnij się, że temperatura nie będzie wysoka, byś nie odczuwał uczucia senności.
  • słuchanie muzyki może pomóc utrzymać energię i czujność przez dłuższy czas, dzięki głośnym, chaotycznym dźwiękom.

 

Zdajemy sobie sprawę, że brak snu w nocy jest niekiedy konieczny, lecz mamy nadzieję, że będzie niezwykle rzadki. Zachęcamy, by regularnie i długo spać, zapewniając sobie regenerację i odpoczynek. Zadbaj o higienę swojego snu z Fabryką Snu! Oferujemy wygodne materace (Słupsk), poduszki oraz wysokiej jakości łóżka sosnowe, które zapewnią Ci spokojny sen!