Jak dobrać odpowiednią twardość materaca?

 

To, czy jakość snu będzie na wysokim, czy niskim poziomie ma w dużej mierze związek z twardością materaca. Stopień twardości i nasze odczucia względem materaca (czy uważamy dany model za miękki lub twardy) zależy od wagi użytkownika. Z tego powodu producenci materaców wprowadzili skalę, która ma nam ułatwić zadanie znalezienia odpowiedniego modelu. Jak dobrać twardość materaca do wagi? Co oznaczają symbole H1, H2, H3 i H4? Tego dowiesz się z naszego najnowszego tekstu.

W jaki sposób dobrać twardość materaca do wagi?

To, czy uznasz dany materac za twardy lub miękki to Twoja subiektywna ocena, a każdy z użytkowników może inaczej odczuwać stopień twardości materaca. Pamiętaj jednak, że dobry materac to taki, który zapewnia odpowiednie podparcie sylwetki i kręgosłupa w trakcie snu. Spanie na zbyt miękkim lub za twardym materacu może nieść ze sobą wiele szkodliwych konsekwencji, w tym różne schorzenia, które będą w dłużej perspektywie rzutować nie tylko na nasze samopoczucie, ale również komfort życia. Dlatego też musisz znaleźć materac, który utrzyma Twój kręgosłup podczas snu w stabilnej pozycji, w linii prostej. Właśnie takie ułożenie zapewni Ci zdrowy i relaksujący sen.

Oznaczeniami, które pozwolą Ci znaleźć idealny materac, są symbole H1, H2, H3 i H4. Określają one, do jakiej wagi materac spełnia swoje zadanie.

Twardość materaca H1

Materac oznaczony symbolem H1 przeznaczony jest dla osób ważących do 60 kg, które mają drobną budowę ciała. Dla cięższej osoby model może okazać się za miękki do spania, przez co może się też szybciej zużyć.

Twardość materaca H2

To najpopularniejszy materac na rynku stanowiący kompromis między twardą a miękką powierzchnią do spania. Ze względu na swoją uniwersalność materac o tym stopniu twardości jest najchętniej wybierany przez pary. Przeznaczony dla osób ważących od 60 do 80 kg.

Twardość materaca H3

Ten rodzaj materaca doskonale sprawdzi się w sypialni u osób, które ważą od 80 do 100 kg. Jeśli ważysz mniej i zastanawiasz się nad materacem oznaczonym symbolem H3, miej na uwadze to, że może ten materac być dla Ciebie za twardy. Takie odczucia przekładają się na niewielki komfort snu, a co za tym idzie, gorsze samopoczucie.

Twardość materaca H4

Najtwardszy materac, przeznaczony dla osób ważących powyżej 100 kg. Materac znajdujący się w czwartej skali twardości zbudowany jest ze sztywnych i trwałych materiałów, dzięki czemu nie traci on swoich właściwości nawet pod wpływem dużego nacisku. Doskonałe rozwiązanie dla osób, które szukają sztywnego podparcia.

Co jeszcze wziąć pod uwagę, wybierając materac?

W społeczeństwie popularne jest przekonanie, że im twardszy materac, tym lepszy. Ta opinia to pozostałość jeszcze po latach, w których produkowano wyłącznie materace sprężynowe, z trawy morskiej i włókna kokosowego. Prawda jest jednak taka, że odpowiednio dobrany materac nie jest ani za twardy, ani zbyt miękki. Wybrany przez Ciebie model powinien naturalnie dostosowywać się do krzywizn kręgosłupa.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, kiedy będziesz zamawiać materac? Jedna z zasad mówi, że należy wybierać materace 20 cm dłuższe niż długość naszego ciała. W ten sposób zapewnisz sobie optymalne warunki do wypoczynku i podniesiesz komfort snu.

Chcesz znaleźć wygodny materac w okazyjnej cenie, który spełnia wszystkie te warunki? Sprawdź ofertę Fabryki Snu, w asortymencie mamy jedynie wysokiej jakość materace Koło. Koszalin czy Kołobrzeg – zapraszamy do nas klientów z różnych rejonów Polski!