Jak dbać o łóżka drewniane?

 

Drewniane łóżka – jak każdy mebel wykonany z naturalnego drewna – to rozwiązania, które mogą przetrwać w doskonałej formie przez wiele, wiele lat. Niewiele jest im w stanie zaszkodzić, pod warunkiem, że są odpowiednio pielęgnowane. Jak dbać o łóżka drewniane, aby służyły nam przez lata? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedź na to pytanie!

3 podstawowe zasady, których należy przestrzegać

W przypadku drewnianych mebli wyróżniamy 3 podstawowe zasady ich użytkowania, dzięki którym już na samym starcie zmniejszysz ich ryzyko uszkodzenia. Pierwsza z nich mówi o tym, aby zadbać o odpowiednią temperaturę oraz wilgotność pomieszczenia. W przypadku domów lub mieszkań nie powinieneś mieć z tym większego problemu. Optymalna temperatura dla drewnianych mebli mieści się w granicach 15-30 stopni Celsjusza. Z kolei wilgotność wynosi 45-70%. Dobrym i co najważniejsze prostym sposobem, który pozwoli Ci uniknąć uszkodzeń łóżka wykonanego z drewna, jest częste wietrzenie pomieszczenia.

Druga zasada związana jest z lokalizacją i otoczeniem łóżka. Nie powinno się go stawiać bezpośrednio przy źródle ciepła, jakim jest kaloryfer czy kominek. Jeśli masz w sypialni ogrzewanie podłogowe, zainwestuj w specjalne filcowe podkładki i to na nich postaw łóżko.

Drewno nie lubi się z wodą, dlatego też zabezpiecz łóżko przed jego dostępem. W sytuacji, w której rozlejesz wodę na jego powierzchnię, zetrzyj ją jak najszybciej, najlepiej przy pomocy papierowych ręczników bądź suchej szmatki.

Jak pielęgnować drewno?

Najważniejsza w pielęgnacji drewnianego łóżka jest systematyczność. To właśnie regularne  czyszczenie i zabiegi konserwacyjne pozwolą Ci zachować drewno w doskonałym stanie. Jak powinna wyglądać pielęgnacja drewna? Dobrze jest raz na kilka dni przetrzeć łóżko czystą, suchą ściereczką. Idealne do tego zadania sprawdzą się ściereczki z mikrofibry bądź antystatyczne. W przypadku większych zabrudzeń niż tylko warstwa kurzu możesz użyć mleczka do czyszczenia mebli woskowanych. To ważne, by wybrać właśnie ten preparat, a nie środek przeznaczony do mebli lakierowanych czy malowanych.

W jaki sposób używać środków do pielęgnacji drewna? Dobrą praktyką jest nałożenie środka na ściereczkę, a potem przetarcie nią mebla. Nigdy nie nanoś bezpośrednio preparatu na drewno, taki zwyczaj przyniesie więcej szkód niż pożytku.

Podsumowując, pielęgnacja składa się z 3 kroków. Pierwszy z nich polega na usunięciu kurzu za pomocą suchej ściereczki. W drugim nakładasz środek pielęgnujący na czystą szmatkę i przecierasz nią mebel. Gdy upłynie kilka minut, bierzesz nową ścierkę i z jej pomocą usuwasz nadmiar środka oraz polerujesz mebel.

Regularna konserwacja

Systematyczna pielęgnacja to nie wszystko. Średnio co 2-3 miesiące powinieneś przeprowadzić konserwację, a w przypadku drewnianych mebli dobrze jest użyć przeznaczonych do tego wosków.

Pamiętaj, aby przed nałożeniem wosku usunąć z powierzchni łóżka zabrudzenia i kurz. Zwróć szczególną uwagę na takie miejsca, jak wgłębienia i zdobienia, ponieważ to w nich gromadzi się zazwyczaj najwięcej zanieczyszczeń. Kolejnym etapem konserwacji będzie nałożenie wosku. Dzięki niemu drewno zyska blask oraz właściwości antystatyczne.

Szukasz drewnianego łóżka? Koszalin, Kołobrzeg czy Szczecinek – w naszym sklepie robią zakupy klienci z całej Polski. Zajrzyj do naszej oferty. Znajdziesz w niej łóżka dębowe, sosnowe i bukowe w różnych cenach. Wybierz idealny model do swojego domu!