Jak często wymieniać materac do łóżka?

Na komfort snu wpływa kilka czynników, jednak najważniejszym jest materac, na którym się śpi. Musi on być dobrany indywidualnie do potrzeb śpiącego, dopasowany do wagi użytkownika, wysokości, ale też przystosowany pod kątem ewentualnych schorzeń. Raz wybrany materac nie gwarantuje jednak dobrej jakości snu do końca życia. Jak każdy przedmiot, także i on powinien być co jakiś czas wymieniany. Co ile wymieniać materac? Jakie symptomy powinny nas skłonić do rozglądania się za nowym modelem?

Jak często wymieniać materac?

Jeden materac nie jest nam dany na całe życie przy założeniu, że chcemy dbać o swój komfort spania, ale też o zdrowie. W związku z tym, że ten element łóżka jest użytkowany każdego dnia, ale też narażony na zanieczyszczenia, trzeba dbać nie tylko o jego prawidłową pielęgnację, ale też wymianę w odpowiednim czasie. Co jaki czas wymieniać więc materac? Wszystko zależy od jego jakości i rodzaju wypełnienia. Produkty najlepszych producentów, czego przykładem mogą być materace Koło, mogą być wymieniane co 10 lat. W tym czasie materac, jeśli był on prawidłowo użytkowany i dbano o niego, nie powinien stracić wszystkich swoich właściwości. Materace gorszej jakości lub modele cienkie powinny być zmieniane co 5 do 7 lat.

Kiedy konieczna jest wymiana materaca?

Powyższe przedziały czasowe są orientacyjne i mają zastosowanie szczególnie wtedy, kiedy wizualnie materac nie zmienił się od początku użytkowania, ale o tym za chwilę. Istnieją oczywiście namacalne znaki, które świadczą o tym, że dany model materaca należy wymienić na nowy. Jeśli więc zauważymy na materacu plamy, odkształcenia, wybrzuszenia, nierówności, odznaczające się pod powierzchnią zewnętrzną sprężyny czy wgłębienia, to znak, że czas zamówić coś nowszego.

Na materacach polecanych producentów nie zawsze widoczne są fizyczne zmiany, które świadczyłyby o konieczności ich wymiany. Markowe materace zazwyczaj mają 10-letnią gwarancję i jeśli są prawidłowo użytkowane, ich wygląd w tym czasie nie musi ulegać zmianie. Dlaczego więc mimo wszystko po tym okresie należy zaopatrzyć się w nowy model? Ponieważ mimo najlepszych właściwości w materacach gromadzi się kurz, roztocza oraz ich odchody, a to, mimo że nie jest widoczne gołym okiem, może wpływać na samopoczucie i zdrowie śpiącego.

Jakie są skutki spania na zużytym materacu?

Biorąc pod uwagę wizualne zmiany, jakie zachodzą w zużytym materacu, takie jak wgłębienia czy wybrzuszenia, skutki mogą mieć bardzo duży wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Począwszy od bólu pleców i stawów, szczególnie na różnych odcinkach kręgosłupa, kończąc na uczuciu zesztywnienia tuż po obudzeniu się. Przewracanie się z boku na bok, brak szansy na znalezienie optymalnej pozycji do spania skończyć się może niewyspaniem, rozdrażnieniem i roztargnieniem w ciągu dnia.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, do zmiany materaca zmuszają nie tylko namacalne zmiany w jego wyglądzie, ale też czas użytkowania. Objawem nagromadzenia się kurzu oraz roztoczy w jego wnętrzu mogą być reakcje alergiczne na skórze, czyli wszelkiego rodzaju wysypki, ale też przewlekły kaszel czy katar.

Biorąc pod uwagę fakt, jak ważny jest sen w życiu każdego z nas, powinniśmy zrobić wszystko, by był on jak najlepszej jakości. Z tego też powodu warto zadbać nie tylko o to, by spać na odpowiednio dobranym materacu, ale też, by go regularnie zmieniać. W ten sposób zagwarantujemy sobie maksimum komfortu każdej nocy.