Czy pikowanie wpływa na funkcjonalność materaca?

 

Pikowanie jest jedną z metod szycia. Dawniej było wykonywane ręcznie i stosowane było w celu uniknięcia przesuwania się pierza w kołdrach. Dziś za ten proces szycia odpowiadają maszyny i stosuje się je nie tylko podczas produkcji pościeli, ale także materaców do łóżek. Na czym polega pikowanie? Jak wpływa ono na funkcjonalność materaca, ale też tkanin pościelowych?

Na czym polega pikowanie?

Ta metoda zszywania tkanin ma bardzo długą historię i od lat jest stosowana nie nie tylko w dziedzinie elementów wyposażenia sypialni, ale także w branży odzieżowej (przykładem mogą być pikowane kurtki). Technika szycia polega na złączeniu dwóch warstw materiału tak, by pomiędzy nimi umieścić wypełnienie gwarantujące ciepło. Oczywiście dotyczy to kołder, w których wypełnieniem może być pierze naturalne, wełna, bawełna, ale też materiały syntetyczne.

Pikowanie wpływa nie tylko na funkcjonalność produktu (o czym wspomnimy za chwilę), ale też na jego stronę wizualną. Ta metoda szycia pozwala umieścić na tkaninie wybrany wzór, od dobrze znanych kwadratów, po kształty, które mogą być znakiem rozpoznawczym danej marki.

Dlaczego pikuje się tkaniny materacowe?

Technika pikowania materacy wpływa nie tylko na walory estetyczne. Przede wszystkim dzięki temu zabiegowi są one mniej podatne na rozciąganie, a także zyskują sztywność. Ponadto wypełnienie, które zazwyczaj ma właściwości termoregulacyjne lub izolujące, pozostaje na swoim miejscu, co pozytywnie przekłada się na jakość snu.

W jakim celu pikuje się tkaniny pościelowe?

Poruszając temat pikowania, nie można nie wspomnieć o tkaninach pościelowych, które jeszcze przed materacami były szyte tą właśnie techniką. Szycie w ten sposób w przypadku pościeli stosuje się w kilku celach. Jest to idealna metoda na poprawienie estetyki takich elementów wyposażenia sypialni jak narzuta na łóżko czy kołdra. Bez tych wymyślnych wzorów tkaniny prezentowałyby się zwyczajnie i monotonnie.

Oczywiście najważniejszą zaletą pikowania w kołdrach jest możliwość utrzymania wypełnienia w jednym miejscu. To sprawia, że kołdry nawet po wielu sezonach użytkowania zachowują swój pierwotny kształt, a ponadto są odporne na zagniecenia. Funkcjonalność pikowanych kołder ważna jest nie tylko w czasie tradycyjnego użytkowania, ale np. także podczas prania w pralce – gdyby nie pikowanie, po wyjęciu kołdry z automatu wypełnienie na pewno zbiłoby się w kłęby, a sama kołdra nie nadawałaby się do użytku.

Jeśli szukają Państwo wysokiej jakości materacy, oczywiście pikowanych, polecamy materace Koło. Sklep firmowy Fabryka Snu oferuje różne ich rodzaje: materace piankowe, lateksowe, termoelastyczne i wiele innych. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą!