Czy można spać w soczewkach kontaktowych?

Masz wadę wzroku i nosisz na co dzień soczewki kontaktowe? Dopasowane soczewki kontaktowe pozwolą na komfortowe funkcjonowanie w ciągu dnia, bez konieczności martwienia się, że podczas niektórych czynności mogą nam spaść, czy się uszkodzić (w porównaniu do okularów). Jednak niewątpliwie, po ciężkim dniu mogło zdarzyć Ci się zapomnieć ściągnąć je przed snem. W tym artykule odpowiemy, czy zalecane jest zasypianie w soczewkach kontaktowych, czy wręcz przeciwnie. Zachęcamy do czytania!

 

Soczewki kontaktowe - czy można w nich spać?

Spanie w soczewkach kontaktowych dziennych (np. soczewki jednodniowe) nie jest zalecane, ponieważ może wywołać to niedotlenienie rogówki. Tradycyjne soczewki kontaktowe są zaprojektowane tak, by dbać o właściwą przepuszczalność tlenu do oczu w ciągu dnia, lecz gdy oczy się zamykają, dopływ tlenu do oczu staje się znacznie ograniczony. Gdy oko przez długi czas jest pozbawione tlenu, nie będzie się w stanie zregenerować i mogą powstać podrażnienia i infekcje.

 

Wyróżniamy jednak kilka modeli soczewek kontaktowych. Są nimi szkła kontaktowe tradycyjne (soczewki dzienne), które pozwalają na korekcję wzroku w ciągu dnia - zalecane jest, by zdejmować je wieczorem, ze względu na niewielkie przepuszczanie tlenu, gdy oczy są zamknięte - oraz wyróżniamy również soczewki całodobowe (do noszenia w trybie ciągłym lub przedłużonym), które są przystosowane do tego, by zapewnić doskonały przepływ tlenu, nawet gdy oczy są zamknięte.

 

Soczewki całodobowe - co to jest?

Soczewki całodobowe zostały stworzone tak, by można było je nosić bez konieczności zdejmowania ich nawet przez kilka dni, a czasem tygodni, w zależności od zaleceń producenta oraz indywidualnych poleceń okulisty. Wyróżniają się one bardzo dobrą przepuszczalnością tlenu, dzięki czemu nawet gdy oczy są zamknięte, nie wzrasta ryzyko podrażnień, czy infekcji oczu. To doskonała propozycja dla osób bardzo aktywnych oraz tych, którzy posiadają pracę zmianową - noszenie soczewek całodobowych pozwoli na komfortowe funkcjonowanie, bez konieczności pamiętania o ich częstym ściąganiu. Zalecamy jednak, by przed ich użyciem skonsultować się ze specjalistą, który przedstawi poprawne użytkowanie takich soczewek, by zniwelować jakikolwiek możliwy dyskomfort i zadbać o zdrowie oczu.

Noszenie soczewek kontaktowych przystosowanych do użytku w trybie ciągłym lub przedłużonym sprawi, że nie będziesz musiał ciągle pamiętać o ich częstym wyjmowaniu.

 

Dodatkowo pielęgnacja soczewek kontaktowych całodobowych jest także ważna, ale znacznie rzadsza - wychodząc do pracy, nie będziesz musiał ciągle pamiętać o zapakowaniu do torby płynu do soczewek i ich transportera, ponieważ zajmiesz się pielęgnacją, gdy upłynie dopiero ich czas działania.

 

Co się stanie, gdy zaśniemy w soczewkach kontaktowych?

Gdy jednak po męczącym dniu zdarzy Ci się zapomnieć ściągnąć soczewki kontaktowe, które nie są przystosowane do tego, by nosić je także nocą, może to przysporzyć Ci nieprzyjemnych konsekwencji. Przedstawiamy, co się stanie, gdy zapomnisz i zaśniesz w tradycyjnych soczewkach kontaktowych:

  • niedotlenienie rogówki - poprzez ograniczenie tlenu do oczu, gdy są one zamknięte, może pojawić się zaczerwienienie oczu, podrażnienie, a także obrzęk rogówki, a przy długotrwałym niedotlenieniu zauważymy zapalenia, czy nawet owrzodzenia rogówki.
  • uszkodzenie rogówki - moga powstać mikrouszkodzenia rogówki, które znacznie zwiększają ryzyko powstania problemu i infekcji.
  • suchość oczu - nieprzystosowane do ciągłego użytku soczewki kontaktowe podczas snu mogą przylgnąć do oka, powodując suchość. Niestety wtedy podczas ściągania soczewek, rogówka jest bardziej narażona na uszkodzenia.
  • większe ryzyko infekcji - spanie np. w soczewkach jednodniowych może spowodować, że soczewki zatrzymają bakterie i inne mikroorganizmy, które mogą spowodować zakażenie, gdy oczy mają ograniczony dostęp do tlenu.

 

Noszenie szkieł kontaktowych pozwoli na komfort i swobodne funkcjonowanie w ciągu dnia, lecz zasypianie w nich niesie ze sobą ryzyko infekcji i podrażnień. Najlepiej, by użytkownik szkieł kontaktowych wyrobił sobie codzienny nawyk ich zdejmowania przed snem, by zadbać o odpowiednią regenerację oczu i ich zdrowie.

 

Co zrobić po zbudzeniu się ze snu w soczewkach kontaktowych?

Gdy obudzisz się i zdasz sobie sprawę, że zasnąłeś w soczewkach kontaktowych, które nie są przystosowane do użytkowania w nocy, odczekaj chwilę. Nie wyjmuj soczewek od razu, ponieważ mogą być one przyschnięte do powierzchni oka, a to spowoduje, że rogówka może zostać uszkodzona. Najlepiej sięgnij w pierwszej kolejności po krople nawilżające, które zniwelują suchość i dyskomfort. Dopiero po kilku minutach delikatnie usuń je z oczu. Następnie nie zakładaj soczewek ponownie. Najlepiej, by oczy mogły się zregenerować - daj im odpocząć przez kilka godzin, a nawet przez cały dzień, sięgając w tej sytuacji po okulary. Jednak gdy będziesz odczuwał dyskomfort po wyjęciu soczewek (lub nawet podczas noszenia soczewek kontaktowych) zalecamy skontaktować się ze specjalistą, by sprawdził, czy z Twoimi oczami wszystko w porządku.

 

Chcesz dobrze przygotować się do snu? Zadbaj o komfort swoich oczu, ale i nie tylko! Zachęcamy do sprawdzenia naszego asortymentu. Oferujemy łóżka bukowe oraz wysokiej jakości materace (Kołobrzeg). Zapewnij sobie spokojny sen z pomocą Fabryki Snu!