Co wpływa na zdrowy sen?

Sen odgrywa kluczową rolę w naszym życiu, wpływając na zdrowie fizyczne i psychiczne. Długotrwały niedobór snu może powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości, pogłębiać stres i systematycznie pogarszać zdrowie. Aby cieszyć się zdrowym snem, niezbędne jest uwzględnienie wielu czynników, w tym odpowiednie nawyki przed położeniem się do łóżka, wystarczająca długość snu oraz sama sypialnia. Jak zatem zapewnić sobie zdrowy sen?

 

Etapy snu

Są dwie główne fazy snu: NREM (Non-Rapid Eye Movement) i REM (Rapid Eye Movement). Faza NREM składa się z trzech etapów, zaczynając od lekkiego snu, przechodząc do głębszego i kończąc na śnie głębokim. Faza REM to natomiast szybki sen, charakteryzujący się intensywnymi marzeniami senymi i pełen szybkich ruchów gałek ocznych. Każdy z cykli snu zawiera sekwencję tych faz, która powtarza się przez noc. Każda faza snu ma swoje unikalne cechy i pełni ważne funkcje w regeneracji organizmu. Najważniejszy jest głęboki sen, odpowiedzialny za najefektywniejszy odpoczynek naszego organizmu

 

Podstawowe zasady wpływające na lepszy sen

Zdrowy sen, czyli odpowiednio długi i bez przerw, po którym budzimy się naprawdę wypoczęci, przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sprawia, że mamy więcej energii, jesteśmy wypoczęci, skupieni, poprawia się też nasza odporność. Brak snu wpływa negatywnie na nasze zdrowie; nieleczone zaburzenia snu i ciągłe niedosypianie w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do różnych chorób serca, częstego zaburzenia nastroju, depresji i podwyższonego ciśnienia krwi. Na jakość nocnego odpoczynku zły wpływ ma też stresujący tryb życia, przemęczenie i zaburzony rytm dobowy.

Czynniki, które wpływają na dobrą jakość snu, to m.in.:

  • nieprzejadanie się przed snem, unikanie ciężkostrawnych potraw i alkoholu,
  • przewietrzenie sypialni - nie powinno być w niej zbyt ciepło ani zbyt zimno; optymalna temperatura to to około 18-21°C,
  • aktywność fizyczna, która pozwoli ograniczyć napięcie mięśni i stres,
  • unikanie światła niebieskiego przed snem (pochodzącego z telefonów czy komputerów),
  • wyciszenie się, posłuchanie relaksującej muzyki lub poczytanie książki przed pójściem spać,
  • regularne spanie przez 7-8 godzin (w przypadku dorosłego).

 

Sypialnia a zdrowy sen

Prócz nawyków przed snem do prawidłowej higieny snu należy też dołączyć odpowiednie łóżko, materac i poduszkę. Na co zwracać uwagę, urządzając sypialnię?

Odpowiednie łóżko

Solidne, wytrzymałe łóżko to fundament zdrowego snu. Wybierając łóżko, zwróć uwagę na jego rozmiar i komfort. Jeśli śpisz z partnerem, łóżko powinno być wystarczająco szerokie, tak aby każdy miał dla siebie odpowiednio dużo miejsca w czasie snu. Komfort to kwestia subiektywna, dlatego warto przetestować różne typy łóżek, zanim dokonasz wyboru. Dębowe, bukowe, sosnowe, a może tapicerowane? Warto dostosować łóżko do swoich preferencji, to bowiem wybór, który zostanie z nami na długie lata.

Wygodny materac

Materac odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu zdrowego snu, a odpowiednio dobrany może gwarantować pełną regenerację organizmu. Na rynku dostępne są różne typy materacy, takie jak materace piankowe, sprężynowe, lateksowe, kokosowe itp. Każdy z nich ma swoje unikalne właściwości i zalety, dlatego warto dobrze rozważyć wybór. Ważna jest także twardość materaca. To, czy materac będzie odpowiednio twardy czy miękki, zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb, ale też od wagi. Materace o różnych poziomach twardości oferują odmienne poziomy wsparcia dla kręgosłupa.

Poduszka

Poduszka odgrywa istotną rolę w utrzymaniu prawidłowej pozycji głowy i kręgosłupa podczas snu. Poduszki są dostępne z różnych materiałów, takich jak pianka, lateks, pierze, puch i syntetyki. Wybierz materiał, który zapewni Ci najwyższy komfort. Jeśli natomiast masz problemy z kręgosłupem i cierpisz na bóle szyi lub karku, postaw na poduszkę ortopedyczną, która stanowi doskonałe wsparcie dla głowy i kręgu szyjnego.

 

Warto pamiętać, że to, co jest odpowiednie dla jednej osoby, niekoniecznie będzie dobre dla innej. Dlatego tak ważne jest, aby dostosować wybór łóżka, materaca, kołdry i poduszki do swoich indywidualnych preferencji i potrzeb.