Co lepsze: łóżko kontynentalne czy ze stelażem?

Przesypiamy około 1/3 życia, dlatego ważne jest, aby zapewnić sobie dobre warunki do odpoczynku. Wybór odpowiedniego łóżka może mieć istotny wpływ na nasz sen oraz ogólny komfort w sypialni. Istnieje wiele rodzajów łóżek, a częstym dylematem, przed jakim stajemy, jest wybór pomiędzy łóżkiem kontynentalnym a tradycyjnym ze stelażem. Które wybrać i jakie są ich wady i zalety?

Łóżka kontynentalne

Łóżko kontynentalne to rodzaj łóżka, który składa się z trzech oddzielnych elementów: podstawy w formie skrzyni typu box, materaca wielowarstwowego (materac sprężynowy) i dodatkowej przekładki (materac nawierzchniowy). Na uwagę zasługuje również tapicerowany zagłówek, elegancki i wygodny, zwłaszcza podczas wieczornego czytania książki. Modele kontynentalne są jednymi z najbardziej praktycznych rozwiązań, które coraz częściej goszczą w naszych sypialniach, ale też w hotelach. Tego typu kontynentalne łóżko tapicerowane cechuje duża wysokość i szerokość.

Zalety i wady łóżka kontynentalnego

Luksusowe łóżko kontynentalne charakteryzuje się eleganckim wyglądem i wysoką jakością wykonania. Dzięki trzem warstwom nie tylko prezentuje się gustownie i stylowo, ale przede wszystkim jest solidne i niezwykle komfortowe. Dodatkowym atutem jest jego wysokość, ułatwiająca wygodne wstawanie i siadanie. Funkcjonalne łóżko kontynentalne to zatem wygoda, stabilność i estetyka. Dzięki swojej konstrukcji zapewnia równomierne podparcie dla całego ciała, co przekłada się na lepszy komfort snu i prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Duża wysokość łóżka i jego szerokość sprawiają, że sprawdzi się ono w większych, przestronniejszych sypialniach. Można też dobrać kolor tapicerowanego materiału do estetyki pomieszczenia.

Wadą tego typu łóżek może być ich cena oraz wymiary. Kontynentalne łóżka tapicerowane bywają droższe od tradycyjnych łóżek ze stelażem, a ich większa szerokość może sprawić trudności w dopasowaniu do mniejszych sypialni.

łóżko kontynentalne

Łóżka ze stelażem

Łóżko ze stelażem to bardziej tradycyjne rozwiązanie, które składa się z ramy wykonanej z drewna lub metalu oraz materaca umieszczonego na stelażu. Ten typ łóżka jest często bardziej dostępny cenowo i może być łatwiejszy w dostosowaniu do różnych stylów wystroju naszej sypialni. W przypadku drewnianych modeli różne rodzaje drewna mają odmienne właściwości i wybarwienia; możesz wybrać łóżka bukowe, łóżka dębowe lub łóżka sosnowe.

Zalety i wady łóżka ze stelażem

Zaletą łóżka ze stelażem jest jego uniwersalność i łatwość w dopasowaniu do różnych potrzeb oraz preferencji. Możliwość wyboru materaca sprężynowego lub piankowego daje większą elastyczność w kwestii komfortu snu. Łóżka ze stelażem są bardziej przystępne cenowo i mogą być łatwiejsze w transporcie i montażu. Drewno kojarzy się też z klasą i gustem, dzięki czemu może stanowić estetyczne dopełnienie sypialni. Pod łóżkiem ze stelażem można też zazwyczaj umieścić szufladę na pościel czy poduszki.

Wadą klasycznych łóżek ze stelażem może być mniejsza stabilność i wytrzymałość w porównaniu do łóżek kontynentalnych. Czasem konieczne też jest regularne dokręcanie śrub czy stabilizacji stelaża.

łóżko ze stelażem

Łóżko kontynentalne czy zwykłe - które wybrać?

Ostateczny wybór między łóżkiem kontynentalnym a łóżkiem ze stelażem zależy od budżetu, estetyki sypialni i indywidualnych preferencji związanych z wygodą. W przypadku łóżka kontynentalnego stawiamy na elegancję, luksus i większe wymiary, natomiast tradycyjne łóżko drewniane ze stelażem zagwarantuje nam pełnię klasy, różnorodność wybarwień i rodzajów drewna oraz większą elastyczność wyboru. Należy oczywiście pamiętać, że dobry sen zależy nie tylko od typu łóżka, ale także od odpowiedniego doboru materaca i komfortowych warunków w sypialni.