Jakie są zalety mebli z litego drewna?

 

Mimo że w popularnych sklepach meblowych znaleźć można meble w atrakcyjnej cenie ze sklejki, meble z litego drewna są aktualnie coraz częściej wybierane przez Polaków. Nic dziwnego. Jest to rozwiązanie co prawda droższe, ale zdecydowanie trwalsze i wytrzymałe. Trzeba otwarcie przyznać: meble z drewna litego to inwestycja na lata! Za które cechy są najbardziej doceniane?

Meble drewniane a meble z litego drewna

Mogłoby się wydawać, że określenie meble drewniane jest tożsame z meblami z litego drewna, jednak to nie do końca prawda. W wielu sklepach mianem drewnianych mebli określa się produkty wykonane z materiałów drewnopodobnych lub produkowanych z innego tworzywa, a jedynie pokrywanych fornirem, czyli tzw. okleiną przypominającą strukturę drewna. Oczywiście meble z litego drewna to elementy wyposażenia, które w 100% wykonane są z prawdziwego, naturalnego drewna (poza dnem szuflad oraz tylnych ścian w zależności od rodzaju mebla).

Zdrowotny wpływ drewna na zdrowie człowieka

Meble, które są wykonane z naturalnych materiałów, mają jedną główną zaletę: nie znajdują się w nich żadne syntetyczne elementy i materiały, które mogłyby być niebezpieczne dla naszego zdrowia ze względu na swój skład. Co więcej, przeprowadzono także badanie określające wpływ drewna na samopoczucie oraz sen człowieka i okazało się, że osoby śpiące na drewnianych łóżkach znacznie lepiej się wysypiały i miały każdego ranka lepszy humor.

Naturalność

Jak już wcześniej zostało wspomniane, wszelkiego rodzaju komody dębowe, szafki nocne bukowe czy łóżka wykonane z litego drewna to produkty z naturalnych materiałów. Co to właściwie dla nas oznacza?

Ekologiczny wybór

Wybieranie mebli z naturalnych materiałów jest zgodne ze środowiskiem naturalnym. Drewno jest materiałem odnawialnym, a kupowanie mebli drewnianych jest zgodne z zasadami ekologii – nie przyczyniamy się do produkcji tworzyw sztucznych, które szybko wyeksploatowane, rozkładałyby się miliony lat.

Trwałe i wytrzymałe

To, co jest zawsze podkreślane przy okazji mebli wykonanych z litego drewna, to ich trwałość i wytrzymałość. Żaden inny materiał, z którego produkuje się meble, nie może być użytkowany tak długo, jak właśnie drewno. To oznacza, że decydując się na meble ze 100% drewna, będziemy mogli cieszyć się nimi przez wiele lat.

Niepowtarzalny wygląd

W drewnianych meblach najbardziej urzekający jest ich niepowtarzalny wygląd, co zawdzięczamy urzekającym ułożeniem słojów. Bardzo często słoje tworzą finezyjne i malownicze wzory, które trudno byłoby odwzorować w warunkach innych niż naturalne. To sprawia, że każdy drewniany mebel jest jedyny w swoim rodzaju, którego nie można znaleźć w żadnym innym miejscu na świecie.

Meble z litego drewna, mimo że często są kosztowną inwestycją, są warte swojej ceny. Biorąc pod uwagę mnogość ich zalet, nie sposób obok nich przejść obojętnie. Jeśli zależy nam na trwałych meblach na lata, to właśnie na meble z drewna powinniśmy postawić.