Jakie są rodzaje materacy?

 

Osoba stojąca przed wyborem materaca do łóżka może mieć z tym niemały problem. Na rynku istnieje bowiem kilka rodzajów materacy, a każdy z nich może mieć nieco inne parametry. Co więcej, nie każda osoba może dowolnie wybrać dla siebie materac, ponieważ czasem jest to zależne od stanu zdrowia. Jak więc wybrać idealny materac do łóżka? Jakie są rodzaje materacy i ich poszczególne cechy? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Materace lateksowe

Materace, w których zastosowano lateksowy wkład, charakteryzują się przede wszystkim wysoką elastycznością. To z kolei sprawia, że tego typu materac doskonale dopasowuje się do ciała i gwarantuje bardzo stabilne podparcie dla kręgosłupa. Co więcej, po wstaniu z łóżka materac odzyskuje swój pierwotny kształt, a z uwagi na to, nie nie odkształca się on trwale pod wpływem nacisku ciała, doskonale sprawdza się jako zastosowanie do łóżek podwójnych. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że lateks ma właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne, dzięki czemu jest świetną propozycją dla alergików. Odpowiedni przepływ powietrza przekłada się również na to, że podczas snu osoba na nim śpiąca nie poci się, więc powinny się na nie decydować osoby, które mają problem z potliwością szczególnie latem.

Materace piankowe

Cechą, którą najbardziej doceniają poszukiwacze materaca do łóżka, jest przede wszystkim cena materacy piankowych, która jest stosunkowo niska, biorąc pod uwagę jakość tego rozwiązania. Jednak znacznie bardziej cenionym parametrem jest przede wszystkim bardzo dobra cyrkulacja powietrza, która sprawia, że materac ma właściwości antygrzybiczne i przeciwbakteryjne. To dlatego polecany jest w szczególności dzieciom, ale też alergikom. Materac piankowy doskonale dopasowuje się do ciała i stanowi dobre podparcie dla kręgosłupa, dzięki czemu osoba na nim śpiąca nie będzie się rano budzić z bólem pleców.

Materace termoelastyczne

Materac termoelastyczny jest rodzajem materaca piankowego. Jego cechą charakterystyczną jest przede wszystkim fakt, że dopasowuje się on nie tylko do nacisku ciała na jego powierzchnię, ale także do temperatury organizmu. Najprościej można to określić tak, że materac „pamięta” kształt swojego właściciela, zapewniając maksimum komfortu podczas snu. Gdy ciało jest idealnie ułożone podczas snu, użytkownik wykonuje mniej ruchów, przez co mięśnie odpoczywają. Dzięki swoim właściwościom pianka termoelastyczna wykorzystywana jest w produkcji materaców ortopedycznych, ale materace z tego materiału polecane są również ciężarnym.

Materace wysokoelastyczne

Materace wysokoelastyczne są kolejną odmianą materacy piankowych. To, co je wyróżnia na tle innych materacy, jest fakt, że nie przenoszą drgań i ruchów drugiej osoby, dlatego doskonale sprawdzają się jako materace dla dwojga. Podobnie jak w przypadku innych materacy piankowych, także i te dają świetne podparcie dla kręgosłupa i charakteryzują się wysoką elastycznością.

Materace bonelowe (sprężynowe)

Materace sprężynowe (bonelowe) są jedną z tańszych opcji dostępnych na rynku, jednak to przekłada się niestety na ich wady, o czym za chwilę. Warto na początek wiedzieć, jak są zbudowane. Materac tego typu w całości składa się z połączonych ze sobą sprężyn, które połączone są w zwoje. Im jest ich więcej w materacu, tym jest on grubszy i bardziej sprężysty. Oczywiście wykorzystanie sprężyn w materacu jest powszechnie znane i jeszcze kilkanaście/kilkadziesiąt lat temu każdy kojarzył łóżka w nie wyposażone z wyskakującymi sprężynami, które powodowały dyskomfort podczas snu. Dziś zamiast cienkiej pianki nad sprężynami stosuje się warstwy ochronne z takich materiałów jak włókno kokosowe, trawę morską czy końskie włosie. Dzięki temu sprężyny pozostają na swoim miejscu. Mimo tego, że technika wyrobu tego typu materacy została ulepszona, do ich wad zaliczyć można niską sprężystość punktową oraz fakt, że są one dość twarde.

Materace kieszonkowe

Materace kieszonkowe są nową i lepszą odmianą dobrze znanych materacy sprężynowych. W tego typu materacach każda ze sprężyn umieszczona jest w osobnej kieszonce, dzięki czemu nie oddziałują one na siebie. Do ich zalet można zaliczyć elastyczność oraz możliwość dopasowania się do kształtu ciała, a także reagowanie punktowo na nacisk.

Jeśli chcesz poznać wszystkie modele materacy dostępnych w Fabryce Snu, zajrzyj do kategorii MATERACE KOŁO.