Jakie łóżko małżeńskie wybrać?

 

Wbrew pozorom wybór łóżka małżeńskiego nie jest łatwym zadaniem. W końcu na jednym łóżku będą spały dwie osoby, a każda z nich może mieć inne preferencje, ale to nie jedyny problem. Pod uwagę należy brać również wagę użytkowników, ale i wzrost. Czym w takim razie kierować się podczas wyboru łóżka do małżeńskiej sypialni? Jak wybrać mebel, który będzie spełniał wszystkie oczekiwania małżonków?

Łóżko małżeńskie – wymiary

Na rynku dostępne są różne rozmiary łóżek, jednak w przypadku gdy ten mebel będzie użytkowany jednocześnie przez dwie osoby, najmniejsze wymiary łóżka powinny wynosić 140x200 cm. Należy jednak zaznaczyć, że te wymiary łóżka małżeńskiego są bardzo rzadko wybierane, ponieważ takie łóżka sprawdzają się wyłącznie w bardzo małych sypialniach i są wygodne tylko dla dwóch szczupłych osób.

Najchętniej wybieranymi modelami łóżka małżeńskiego są te o wymiarach 160x200 cm. Taki rozmiar łóżka daje komfort odpoczynku obojgu partnerom, gwarantując im wystarczającą przestrzeń wokół siebie.

Jeśli z kolei szukasz łóżka do dużej sypialni i możesz sobie pozwolić na odrobinę ekstrawagancji, możesz się zdecydować na jeszcze większe łóżko i tutaj też masz kilka opcji. Pierwszą z nich jest łóżko 180x200 cm – jest to model, który również cieszy się dużą popularnością. Duży rozmiar sprawia, że każdy z partnerów ma zagwarantowany odpowiednią przestrzeń do ruchu. Jest to też model wybierany przez osoby, którym zdarza się okazjonalnie spać z dziećmi.

Największe standardowe łóżka dostępne na rynku to modele o wymiarach 200x200 cm. W tych rozmiarach najczęściej dostępne są łóżka tapicerowane lub kontynentalne, które tak chętnie wybierane są do dużych, okazałych i eleganckich sypialni małżeńskich. Ogromny komfort użytkowania i maksimum przestrzeni to tylko dwie z wielu pozytywnych cech tego rozwiązania.

Materac do łóżka małżeńskiego

Jeśli wiesz już, jaki rozmiar łóżka jest Wam potrzebny, czas na wybranie odpowiedniego materaca. W tym przypadku wybór także nie może być przypadkowy, ponieważ to właśnie od niego zależy komfort snu. Materac na łóżko małżeńskie powinien być tak dobrany, by każdy z małżonków odczuwał zadowalający komfort snu. Sprawa wydaje się dość prosta, jeśli z łóżka będą korzystać osoby o podobnej wadze – im wyższa waga, tym twardszy powinien być materac.

Problem pojawia się jednak wtedy, gdy jeden z małżonków jest wyraźnie cięższy od drugiego. W takiej sytuacji można się zdecydować na jedno z dwóch rozwiązań: zdecydować się na materac o dwóch stopniach twardości lub zdecydować się na dwa osobne materace (dotyczy tylko łóżek o wymiarach min. 180x200 cm).

Oczywiście nie bez znaczenia jest również materiał, z którego jest wykonany materac, a tych na rynku jest dość sporo, najchętniej wybierane są jednak materace sprężynowe oraz piankowe.

Zaletą materacy sprężynowych, w których sprężyny umieszczone są w kieszeniach, jest odpowiednia sprężystość, dzięki czemu dopasowuje się on do kształtu kręgosłupa.

Materac piankowy to z kolei idealna propozycja dla alergików, ponieważ ma on właściwości antybakteryjne. Ponadto charakteryzuje się dobrą cyrkulacją powietrza oraz dobrym podparciem dla kręgosłupa.

Wysokość łóżka małżeńskiego

Wysokie łóżko małżeńskie to najlepsze rozwiązanie dla par. Przede wszystkim dlatego, że zapewnia ono odpowiedni komfort wstawania z pozycji siedzącej. Ponadto wysokie łóżko gwarantuje lepszą cyrkulację powietrza, które dostaje się również pod jego stelaż. Dzięki temu materac utrzymany jest w lepszej kondycji higienicznej. Optymalna wysokość łóżka wynosi od 40 do 50 cm.

Jak dopasować łóżko małżeńskie do stylistyki wnętrza?

Duże łóżko małżeńskie i oczywiście trafnie dobrany materac zapewniają odpowiedni komfort snu. Małżonkowie po przespanej nocy budzą się wypoczęci i gotowi do rozpoczęcia kolejnego aktywnego dnia. Jednak poza funkcjonalnością tego mebla bardzo istotne są również jego walory estetyczne. I tak łóżka drewniane małżeńskie (najlepsze są łóżka dębowe) sprawdzą się w sypialniach minimalistycznych, ale też tych, w których dominują inne drewniane meble (tak jest w przypadku sypialni skandynawskich czy rustykalnych). Łóżko małżeńskie tapicerowane lub modele kontynentalne sprawdzą się w bardzo dużych sypialniach, urządzonych w sposób nowoczesny. W naszym asortymencie łóżka te dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu z łatwością można je dopasować do wystroju wnętrza.

Jak się więc okazuje, na wybór odpowiedniego łóżka do sypialni składa się kilka czynników: wielkość łóżka, rodzaj materaca, wysokość mebla – te cechy odpowiadają za komfort użytkowania. Pamiętaj również o tym, że łóżko powinno być integralną częścią wystroju, dlatego musi pasować do pozostałych elementów wyposażenia tego pomieszczenia.