Jak wybrać pościel dla alergika?

 

Uczulenie na roztocza jest coraz częstszym problemem wśród Polaków, dlatego tak ważne jest eliminowanie czynników, które je wywołują. W tym przypadku kluczowe jest utrzymywanie czystości w domu, a w szczególności w sypialni. Ogromne znaczenie ma przede wszystkim pościel, w której śpi alergik, ponieważ to właśnie w niej gromadzi się najwięcej roztoczy. Czym powinna charakteryzować się pościel dla alergika? Jakie propozycje można znaleźć na rynku?

Czym są roztocza i jak z nimi walczyć?

Roztocza to mikroskopijne pasożyty, które uwielbiają ciepłe i wilgotne warunki. Dla ludzi najgroźniejsze są ich odchody. Występują w kurzu, ale w związku z tym, że żywią się martwym, ludzkim naskórkiem, najczęściej żerują w pościeli i materacach. W związku z tym, że objawy alergii są bardzo uciążliwe, należy regularnie walczyć z roztoczami, przez co należy rozumieć regularne sprzątanie mieszkania i oczywiście sypialni. Przede wszystkim należy pozbyć się wszelkich przedmiotów, które zbierają kurz. Mowa nie tylko o bibelotach na półkach, ale także dywanach i wykładzinach. Mieszkanie powinno być także regularnie wietrzone.

Jaka powinna być pościel dla alergika?

Poduszki, kołdry i materace to siedliska roztoczy, dlatego należy wybierać bieliznę pościelową dedykowaną alergikom. W szczególności należy się wystrzegać pościeli puchowej, ponieważ ta wyjątkowo przyciąga roztocza.

Jedną z propozycji dla osób borykających się z alergią na kurz i roztocza są kołdry i poduszki z wypełnieniem silikonowym. Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest możliwość prania w pralce. Należy w tym miejscu nadmienić, że roztocza giną w temperaturze od 55 stopni. W ofercie naszego sklepu kołdry Piórex dedykowane alergikom posiadają m.in. wypełnienie silikonowe. Jednym z popularniejszych modeli jest kołdra ANTYROZTOCZOWA :

Inną możliwością są kołdry, w których wypełnienie jest z lateksu, który nie przyjmuje kurzu. Bardzo często tego rodzaju kołdry są opisywane jako nie tylko antyalergiczne, ale też antyroztoczowe.

Pościel jedwabna jest również polecana alergikom. Ten materiał jest przede wszystkim delikatny, ale także hipoalergiczny, co oznacza, że nie powoduje reakcji uczuleniowych oraz nie gromadzi alergenów. Zaletą kołder wykonanych z jedwabiu jest lekkość i przepuszczalność powietrza, jednak minusem jest fakt, że tego typu bielizna pościelowa może być prana wyłącznie chemicznie.

Jak dbać o pościel alergika?

Najważniejszym zadaniem jest regularne wietrzenie pościeli, co oznacza, że każdego dnia należy otwierać okno w sypialni. Ważne jest także to, by nie ścielić łóżka od razu po wyjściu z niego. Z narzuceniem narzuty należy odczekać przynajmniej kilkanaście minut. O ile pogoda na to pozwala, przynajmniej raz w tygodniu pościel powinna być wietrzona na świeżym powietrzu, najlepiej w promieniach słonecznych (promieniowanie UV zabija pasożyty).

Poszewki na poduszki i na kołdrę powinny być regularnie wymieniane na świeże co dwa tygodnie. Oczywiście, jeśli domownicy mają problem z nadmierną potliwością, należy to robić częściej. W celu uniknięcia osadzania się kurzu na pościeli, należy łóżko nakrywać narzutą, ale tak jak zostało wspomniane wcześniej, nie od razu po przebudzeniu, tylko przynajmniej po kilkunastu minutach.

Skutecznym sposobem na pozbycie się roztoczy jest też regularne pranie pościeli w temperaturze przynajmniej 60 stopni oraz odkurzanie materaca. Walka z roztoczami może się wydawać trudna i długa, jednak decydując się na specjalistyczne kołdry i poduszki oraz stosując się do pewnych zasad, będzie można skutecznie pozbyć się nieprzyjemnych objawów alergii na roztocza.