Jak urządzić pokój gościnny?

 

Przyjmowanie, a przede wszystkim nocowanie gości jest dla gospodarzy sporym wyzwaniem. O ile zaplanowanie wieczoru i posiłków nie jest tak dużym problemem, tak ułożenie gości do snu w komfortowej przestrzeni może już przysparzać nieco kłopotu. Jeśli więc jesteście na etapie aranżowania swojego domu lub mieszkania, warto już teraz zaplanować odpowiednie miejsce do spania dla bliskich, szczególnie jeśli uwielbiacie częste spotkania rodzinne. Jak w takim razie zaaranżować pokój dla gości? Jak sprytnie urządzić kącik w salonie, by bliscy poczuli się niemal jak u siebie?

Osobny pokój gościnny w domu

Jeśli jesteście właścicielami domu, mogłoby się wydawać, że wydzielenie pokoju dla gości to łatwe zadanie. Oczywiście, jeśli weźmie się pod uwagę kilka najważniejszych zasad. Pokój gościnny powinien bowiem być zlokalizowany w najbardziej oddalonej części domu. Nie może znajdować się w pobliżu kuchni, łazienki czy salonu, ponieważ są to miejsca najczęściej użytkowane. By zagwarantować gościom spokój i spokojny sen, warto zagospodarować na to miejsce pomieszczenie znajdujące się np. na końcu korytarza lub na poddaszu.

Ciekawym rozwiązaniem, które można wdrożyć na etapie planowania budowy domu, jest zagospodarowanie pokoju z osobnym wejściem. Takie rozwiązanie zagwarantuje bliskim jeszcze więcej prywatności.

Sypialni dla gości, czyli najważniejsze: łóżko

Mamy już wydzielone pomieszczenie na pokój dla gości, czas więc przystąpić do jego aranżacji. Oczywiście najważniejszym elementem wyposażenia tego miejsca jest łóżko. Które modele spisują się w tej roli najlepiej? Łóżka sosnowe. Naturalne drewno, z którego są wykonane, jest wytrzymałe, odporne na zniszczenia, dlatego z pewnością na pewno sprostają niejednej wizycie nawet najmłodszych dzieci. Ich kolejną zaletą jest również uniwersalność. Jasne drewno (jeśli zdecydujecie się na naturalny odcień) dobrze komponuje się z niemal każdym stylem aranżacyjnym, więc można w tej kwestii puścić wodze fantazji. Nie można również nie wspomnieć o aspekcie technicznym: ważne jest, by łóżko miało szerokość przynajmniej 120 cm, dzięki czemu swobodnie będą mogły z niego korzystać dwie osoby.

Pokój dla gości a miejsca do przechowywania

W pokoju gościnnym nie może również zabraknąć miejsca do przechowywania, szczególnie jeśli bliscy spędzą w domu kilka dni. W tej roli doskonale spiszą się szafy DEKORT, czego przykładem może być model z kolekcji ATLANTA.

szafa w pokoju gościnnym

W tej pojemnej szafie nawet kilkuosobowa rodzina będzie mogła zmieścić swoje ubrania, kurtki, a nawet walizki.

Jakie dodatki powinny się znaleźć w pokoju gościnnym?

Aranżacje pokoju gościnnego nie powinny się kończyć wyłączenie na wyposażeniu, czyli na łóżku, szafie czy szafce nocnej. Równie istotne są oczywiście dodatki, gdyż to one sprawiają, że wnętrze jest przytulne. W pokoju gości nie może więc zabraknąć ciepłej narzuty na łóżku, poduszek, dekoracyjnych zasłon, które o poranku nie wpuszczą do pokoju promieni słonecznych. Okazuje się więc, że wystarczy zaledwie kilka przedmiotów, by wnętrze zapraszało do spędzenia w nim nocy.

Pomysł na pokój gościnny w salonie – jak zaaranżować osobny kącik dla bliskich?

Wyjaśniliśmy już wiele na temat osobnego pokoju gościnnego, lecz co mają zrobić osoby mieszkające w mieszkaniu, a które lubią przyjmować gości? Jeśli w planie mieszkania nie ma miejsca na mały pokój dla gości, nic straconego! Pomysł na pokój gościnny może się bowiem przerodzić w aranżację salonu w taki sposób, by mogli w nim spędzić noc także bliscy. Jak tego dokonać?

Tak naprawdę nie trzeba wydzielać osobnego kącika dla gości, ponieważ nawet podstawowe wyposażenie może służyć do ugoszczenia kilku osób. Przykład? Kanapa – za dnia może być miejscem do spędzania czasu dla całej rodziny, jednak w przypadku odwiedzin bliskich staje się wygodnym łóżkiem. Taką uniwersalnością może się też pochwalić niski stolik kawowy, który wieczorem przemieni się w szafkę nocną.

Jeśli chcecie zapewnić gościom odrobinę prywatności, warto przy kanapie postawić duży regał z książkami, który oddzieli przestrzeń spania od pozostałej części pomieszczenia. Nie macie miejsca na regał? W takim razie doskonale sprawdzi się rozkładany parawan, który w ciągu dnia może stać złożony w niewidocznym miejscu.

Jak się więc okazuje, aranżacje pokoju gościnnego wcale nie muszą być trudne. Trzeba przede wszystkim urządzić go w taki sposób, byśmy sami czuli komfort podczas użytkowania tej przestrzeni. Wygodne łóżko, miejsce do przechowania ubrań i zagwarantowanie intymności – tylko tyle trzeba, by stworzyć komfortową przestrzeń do spania dla bliskich.