Jak materac oddziałuje na kręgosłup?

 

Na zdrowie kręgosłupa ma wpływ wiele czynników. Możemy do nich zaliczyć częstotliwość uprawiania aktywności fizycznej, rodzaj wykonywanej pracy, utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, ale też materac, na którym śpimy! Nieodpowiednio dobrany materac może bowiem w znacznym stopniu przyczynić się do silnego i przewlekłego bólu kręgosłupa na różnych jego odcinkach. Jak w takim razie materac wpływa na kręgosłup?

Za co odpowiedzialny jest materac?

Zadaniem materaca jest podtrzymywanie całego ciężaru ciała człowieka w czasie snu, ale też leżenia. Jeśli jest odpowiednio dobrany, przyczynia się do utrzymania naturalnego kształtu kręgosłupa oraz chroni przed pojawianiem się niebezpiecznych schorzeń układu ruchowego, które mogą się objawiać bólem, ale też skrzywieniem poszczególnych jego odcinków.

Jakie objawy mogą świadczyć o źle dobranym materacu?

Spanie na nieodpowiednio dobranym materacu objawia się od razu po przebudzeniu. Jeśli odczuwamy odrętwienie kończyn, bóle karku oraz ramion, możemy przypuszczać, że jest to wina materaca. Bardzo często spotkać się też można z ograniczoną elastycznością i ruchliwością kręgosłupa. Należy podkreślić, że takie sygnały powinny nas zaalarmować i skłonić do wybrania nowego materaca. W przeciwnym razie może dojść do nieodwracalnych zmian w strukturze kręgosłupa.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

W branży producentów materacy mówi się, że materac powinien być szyty na miarę. Co to oznacza? Powinien być dobrany przede wszystkim pod kątem ciężaru ciała. Osoby, których waga nie przekracza 80 kg, powinny się decydować na średniotwarde materace. Jeśli jednak waga jest wyższa, taka osoba powinna wziąć pod uwagę materace twarde, które nie będą się w tak dużym stopniu odkształcać pod naporem ciała.

Jakie jednak materace powinny wybierać osoby o wadze dużo niższej niż wcześniej wspomniane 80 kg? Takim osobom dedykowane są materace miękkie, które dopasowują się do kształtu ciała, dzięki czemu organizm nie musi wkładać dodatkowej pracy w celu podparcia kręgosłupa czy ramion. Więcej na temat twardości materaca pisaliśmy w artykule „Jak dobrać odpowiednią twardość materaca?”.

W trosce o kręgosłup, czyli które modele materaca wybrać?

Poszczególne modele materacy różnią się między sobą nie tylko twardością, ale także rodzajem wypełnienia. Osobom, którym zależy na zdrowym kręgosłupie, najczęściej polecane są materace z wypełnieniem lateksowym. Ten sposób wypełnienia pozwala najlepiej współgrać z ciałem, dopasowuje się do krzywizn, ale też aktywnie zmienia swój nacisk na poszczególne partie organizmu. Najchętniej wybieranymi materacami tego typu są modele MK Foam z serii Vita Talalay, które dzięki użyciu naturalnego lateksu, doskonale wchłaniają wilgoć i zapobiegają rozwojowi bakterii.

Osoby, które już borykają się z problemami kręgosłupa, mogą się zdecydować na materac ortopedyczny, tzw. szpitalny. Oczywiście tego typu modele bez względu na swoją nazwę z powodzeniem mogą być wykorzystywane w domach. Doskonale sprawdzają się w przypadku osób z bólami kręgosłupa lub w sytuacji stwierdzonych już przypadłości jak np. dyskopatii czy często powtarzającej się rwy kulszowej.

Przykładem tego typu materaca może być materac kieszonkowy z siedmioma strefami twardości lub model wykonany z naturalnego lateksu o podwyższonym poziomie sprężystości. Zaletą tych materaców jest fakt, że podczas snu kręgosłup przybiera naturalną pozycję: kształt podwójnej litery S podczas leżenia na plecach, natomiast w czasie leżenia na boku układa się w prostą linię.

Jeśli chcemy długo cieszyć się zdrowym kręgosłupem, musimy zadbać o odpowiednią jakość materaca. W ofercie Fabryki Snu znajdują się materace o różnym stopniu twardości, z różnymi rodzajami wypełnienia, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie.