Jak dbać o prawidłową wentylację materaca?

 

Wiele razy podkreślaliśmy, że na komfort snu ogromny wpływ ma przede wszystkim materac. Odpowiednio dobrany model, wielkość i dobrej jakości materiał, z którego został wykonany. Jednak by cieszyć się materacem dłużej i by spanie na nim było zdrowe dla organizmu, należy również dbać o jego wentylację. Dlaczego dostęp do powietrza jest tak istotny w przypadku materaca? Jak go prawidłowo wentylować?

Dlaczego wentylacja materaca jest ważna?

Materace w przeciwieństwie do poduszek i kołdry mają większą powierzchnię i potrzebują większej cyrkulacji powietrza, aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci. Wentylacja materacy jest istotna, ponieważ pomaga utrzymać materac w czystości i suchości. Zapobiega również rozwojowi bakterii i innych mikroorganizmów. Nagromadzona wilgoć może z kolei powodować nieprzyjemny zapach materaca, tworzenie się pleśni lub gnicie. Właściwa wentylacja ma wiele zalet, w tym zapobiega gromadzeniu się kurzu i innych alergenów w materacu, zmniejsza poziom wilgoci i zapewnia bardziej komfortowy i zdrowy sen.

Materac nie może leżeć na podłodze

Zdarza się, że na etapie dopiero remontowania mieszkania, materac pełni funkcję łóżka i leży bezpośrednio na podłodze. To duży błąd, ponieważ w ten sposób nie jest zapewniona cyrkulacja powietrza. Jeśli chcesz spać w mieszkaniu, które od podstaw urządzasz, od razu musisz pomyśleć o kupieniu ramy do łóżka ze stelażem. Dzięki temu zapewnisz materacowi przepływ powietrza i unikniesz gromadzenia się wilgoci w jego wnętrzu.

Materac musi być przekładany na drugą stronę

Na powierzchni materaca odkłada się kurz oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które mogą wnikać do wnętrza materaca i zatykać mikroskopijne otwory wentylacyjne. To oczywiście sprawia, że zmniejsza się higieniczność tego produktu. W związku z tym materac powinien być przynajmniej dwa razy w roku odwracany na drugą stronę. Dzięki temu też można zapobiec pojawianiu się wgłębień w materacu.

Materac musi “pooddychać” rano

Wiele osób od razu po wstaniu z łóżka je ścieli, przykrywając je grubym kocem lub narzutą. To kolejny błąd, który negatywnie wpływa na wentylację materaca. Jak zatem postępować? Najlepiej po wstaniu odłożyć kołdrę na bok, otworzyć okno i pozwolić materacowi nieco “pooddychać”. Dzięki temu wilgoć, która nagromadziła się w nocy, odparuje.

Dlaczego warto wybrać materac z dodatkowymi technologiami wentylacji?

W ofercie Fabryki Snu znajdują się materace Koło, które charakteryzują się wysokim poziomem higieniczności, dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów. Przykładem są materace lateksowe Talalay, które przede wszystkim doskonale wchłaniają wilgoć, a jednocześnie bardzo szybko ją odparowują. Takie środowisko jest nieprzyjazne bakteriom i drobnoustrojom, więc jest to idealna propozycja nie tylko dla osób, które chcą dodatkowo wpłynąć na wentylację materaca, wybierając specjalny model, ale też dla alergików, którzy kontakt z drobnoustrojami chcą ograniczyć do minimum.

Jak się więc okazuje, tak niewiele trzeba, by zagwarantować swojemu materacowi odpowiednią wentylację. Przede wszystkim zacząć należy od tego, by kupić materac o odpowiednich właściwościach wentylacyjnych. Materac od razu musi być umieszczony w ramie łóżka. Codziennie należy odczekać kilka minut ze ścieleniem łóżka, a dwa razy w roku przełożyć materac na drugą stronę. Proste, prawda?