Jak dbać o materace piankowe?

 

By materac piankowy utrzymać w czystości, nie trzeba w to wkładać dużo wysiłku. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy całkowicie zapomnieć o jego regularnym czyszczeniu. Tylko w taki sposób możemy sobie zagwarantować zdrowy i przede wszystkim bezpieczny sen. Jak w takim razie dbać o materac, by cieszyć się nim przez wiele lat?

Na co narażony jest materac?

Materac jest tym elementem wyposażenia sypialni, który użytkowany jest dosłownie codziennie i to przez wiele godzin. W trakcie naszego snu pozostawiamy na nim nasz obumarły naskórek oraz pot. W ciągu dnia na materacu zbiera się kurz. Wszystkie te czynniki sprawiają, że na powierzchni i we wnętrzu materaca mogą się rozwijać grzyby, bakterie, pleśń oraz roztocza. Mimo że nie są one dla nas widoczne gołym okiem, warto o takim niebezpieczeństwie pamiętać, ponieważ mogą się one przyczyniać do stanów alergicznych, ale też zmian zapalnych na skórze. Oczywiście takiemu stanowi rzeczy można zapobiec poprzez odpowiednie obchodzenie się z materacem.

Przede wszystkim wietrzenie

Jeśli zależy nam na tym, by materac był zawsze czysty i świeży, musimy mu zapewnić odpowiedni dostęp do świeżego powietrza. W praktyce oznacza to, że zaraz po wstaniu z łóżka nie powinniśmy od razu nakrywać materaca pościelą i narzutą – należy dać mu czas na „złapanie oddechu”. Warto również raz w tygodniu ściągnąć pokrowiec, a sam materac zostawić w sypialni przy otwartym oknie. Dłuższy wyjazd także jest okazją do tego, by zadbać o swój materac. Na czas nieobecności w domu można go wyciągnąć z pokrowca i postawić pod ścianą, by obydwie strony miały dostęp do powietrza. Oczywiście nie należy tego robić zbyt często, gdyż w przeciwnym razie materac może się odkształcić.

Kiedy odkurzać materac?

Odkurzanie materaca musi być oczywiście poprzedzone ściągnięciem pościeli, ale też pokrowca. Materac należy odkurzać wyłącznie rurą z odkurzacza, gdyż w ten sposób można się w szybki i łatwy sposób pozbyć roztoczy oraz fragmentów naszego naskórka.

Pranie pokrowca

O ile samego materaca prać nie można, tak w przypadku pokrowca istnieje taka możliwość. Oczywiście warto się tego podejmować regularnie w odstępie kilku tygodni. Pokrowiec należy prać w temperaturze wskazanej na metce, jednak dobrym wyjściem jest wybieranie modeli, które dostosowane są do prania w 60 stopniach – dzięki temu szybko pozbędziemy się drobnoustrojów z materiału.

Czyszczenie powierzchni materaca

Sytuacja, w której na powierzchnię materaca wyleje się kawa, herbata bądź inny napój czy płyn może się zdarzyć każdemu. W takim przypadku należy sięgnąć po ręczniki papierowe, które powinno się delikatnie dociskać do plamy i lekko poklepywać. W żadnym wypadku nie należy plamy rozcierać. Po osuszeniu zewnętrznej części warto dla pewności pozostawić materac bez przykrycia na jakiś czas, by jego głębsze warstwy także się osuszyły.

Piankowe materace – Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk – zapraszamy po nie wszystkich zainteresowanych klientów!